Skip to Content

<

Jedlová - Kostel sv. Matouše

A cache by 5kačerů Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/30/2007
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Při výletu do Orlických hor se určitě zastavte v obci Jedlová, kousek od Deštné, kde stojí pozoruhodný kostel sv. Matouše. Zajímavý je nejen nádherným panorama Orlických hor, ale i pohnutou historií a doufejme optimistickou budoucností.

Ze známé historie kostela

Na místě dnešního kostela sv. Matouše, někdy též chybně nazývaného kostelem sv. Matěje, stávala nejprve dřevěná kaple, o jejímž stavebníku a době vzniku se však žádné zprávy nedochovaly. Jak uvádí Jaroslav Láska ve své publikaci "První kniha Léta Páne", první zpráva o jedlovském kostelíku pochází z roku 1636, kde při výslechu pana Simeona Applmana, pána tří dílu solnického panství, se činí také poznámka i o záduší jedlovském. A v soupisu obyvatel solnického panství z roku 1651 je uvedeno: "...Item při vsi Jedlová jest kostel filiální, založený v den sv. Vavřince."

Protože však původní dřevěný kostelík v Jedlové casem zchátral, bylo rozhodnuto o vybudování nového zděného kostela. Základní kámen k této stavbě byl položen a slavnostně vysvěcen 26. 5. 1737. Kostel slavnostně vysvětil karmelitánský převor p. František Martin dne 29.10.1741 za asistence okolního duchovenstva a hojné účasti osadníku.

Obnoven byl r. 1835, neboť dva roky předtím vyhořel. V letech první republiky i za 2. světové války byl kostel běžně udržován a nacházel se v dobrém stavu. Po odsunu německého obyvatelstva však byl ponechán svému osudu. Úřady, které tento kostel za stavební památku ani nepovažovaly, neposkytovaly žádné finanční prostředky, údržba se tudíž neprováděla a objekt postupně chátral, až zůstal v dezolátním stavu.

Obrat nastal po roce 1989. V devadesátých letech provedl rychnovský úřad alespoň nejnutnější záchranné práce. Postupně by se mela rozběhnout další rekonstrukce, z části z peněz Evropské unie.

1. dubna 2006 byla v interiéru kostela otevřena výstava historických fotografií Deštného a okolí pod názvem Krajina zašlých casu.

Pozn.: Jedlová je mimo jiné také rodištěm tkalce a písmáka Hieronymuse Brinkeho, jehož píseň "Weberlied" se stala hymnou všech horských tkalců.

A něco o cache...


Nalezení určitě nebude žádný problém. Ani nápověda není potřeba :-) Doporučuji vyrazit z "parkoviště pro turisty", protože procházka je to opravu krásná! Pokud spěcháte, můžete zaparkovat přímo u kostela.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

1,404 Logged Visits

Found it 1,364     Didn't find it 8     Write note 16     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 6     Owner Maintenance 4     Update Coordinates 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 157 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.