Skip to Content

This cache has been archived.

Chemic77: Po teto cache zbydou jen vzpominky... byla to prave tato cache, ktera rozhodla, ze vznikne tato cache a prave tato cache taky rozhodla o tom, ze vznikne hromadny archive.

Ale kde neco konci, tam taky neco zacina... teste se na novou serii. :)

More
<

Budejovicka muzea

A cache by Chemic77 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/18/2007
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cache Budejovicka muzea se venuje nasi historii, ktera nam ukaze jak postupoval cas v elektrine, doprave, ve spolecnosti a prirode. Ukaze nam spoustu zajimavych predmetu a ukaze nam i to, jak krasna dokaze byt priroda po strance mykologicke, biologicke apod. Vrele doporucuji navstevu vsech techto muzeii.


LogoNa uzemi mesta Ceske Budejovice se nachazi hned nekolik muzeí ve kterých se muzete seznamit s historii. Dnes si projdeme muzeum energetiky, muzeum konesprežky, motocyklové muzeum a Jihoceské muzeum, které je u nas nejznamejsi.


První tri zastávky jsou jen pro upozornení na tyto muzea. Ctvrtá zastávka Vás donutí si projít naše krásné muzeum.
STAGE 1
Pocatecni souradnice Vas dovedou k branam bývalé spolecnosti EON (bývalý CEZ) za nimiz se nachazi jiz vstup do muzea energetiky. Bohuzel pro vstup do nej si musite zavolat den predem na telefonní cislo 387 865 801 a domluvit si prohlidku, ktera ale opravdu stoji za to.

V roce 2000 bylo otevreno v Ceských Budejovicích Muzeum energetiky, ve kterém se podarilo shromáždit témer osm set zajímavých exponátu a písemných dokumentu. Soucástí zdarilé expozice je dobove zarízená kancelár predsedy správní rady Jihoceských elektráren. Posláním muzea energetiky je dokumentovat široké verejnosti vývoj energetiky v jižních Cechách, pripomínat pocátky a rozvoj elektrizace na našem území a v neposlední rade vyzdvihnout stále rostoucí význam elektriny v živote lidí.

Na souradnicích N48° 58.133 E014° 29.044 spocitejte tlacitka na zvonku u vstupu do muzea. Toto cislo Vam da indicie pismene A


telefon
kancelar

STAGE 2
Další souradnice Vás zavedou k velmi peknému muzeu, které se venuje konesprežní doprave. Informace o poskytované výstave Vám bohužel nejsem momentálne schopen dát, nebot je muzeum z duvodu opravy blízké silnice docasne uzavreno. Proto Vám napíši alespon neco málo ke konesprežce.

Konesprežka Budejovice - Linec byla v dobe svého vzniku první nejdelší evropskou transkontinentální železnicí. Stala se tak základem nejen naší ale i celoevropské kontinentální železnicní síte. Nejstarší konesprežní železnice na evropském kontinente, která byla vybudována v letech 1825-1832, vedla z Ceských Budejovic do Lince a merila 120,8 km. Autorem prvního projektu tohoto tehdy nejmodernejšího dopravního prostredku byl již koncem roku 1807 prof. PhDr. František Josef Gerstner (první reditel pražské polytechniky). Otec a syn Gerstnerové tak vyrešili starou myšlenku o spojení vodních toku Vltavy a Dunaje. Konesprežka byla v provozu pres 40 let. Po zániku konesprežní železnice byly její budovy a pozemky, pokud je neprevzala do majetku lokomotivní depa, rozprodány. Prevážne opuštené objekty tak postupne chátraly.

Na souradnicích N48° 58.106 E014° 28.314 se budete nachazet u dlouhe zdi podel muzea. Pocet vyobrazenych konu na teto zdi Vám dá indicie pismene B.sprezka

STAGE 3
Dle následujících souradnic dojdete k muzeu, které se venuje motocyklovým dejinám a které bylo založené roku 1998.

Muzeum je otevreno denne od 10 - 18 hodin, krome pondelí. A vstupné je 40 Kc.

Muzeum se nachazi v budove bývalé mestske zbrojnice. Pozdne goticka stavba vznikla v roce 1531 a ve sve historii slouzila tez jako obilní sypka a pozdeji sklad soli - proto se ji nekdy rika i solnice. V interieru, ktery neni bezne pristupny, je unikatne zachovana puvodni drevena konstrukce jednotlivych pater. Ve stite si vsimneme tri kamennych obliceju. Stara povest zna vysvetleni teto zvlastnosti: jde pry o state hlavy lupicu, kteri se kdysi davno pokusili vykrast klasterni kostel, ale byli pri tom pristizeni statecnou jeptiskou, jez privolala pomoc.

Toto muzeum je na svém míste teprve krátce (dríve se nacházelo v jiných prostorách). Ale i presto, zde najdete opravdu zajímavé exponáty a dozvíte se mnohé zajímavé. Je tu napríklad témer celá sbírka od našeho ceského výrobce znacky JAWA. Najdeme tu i nekolik prototypu, kterých bylo vyrobeno jen pár kusu. Nejzajímavejší jsou, ale nejspíš závodní speciály a motorky z druhé svetové války s kompletním vybavením (strílna pro kulomet, stínítka na svetlomety apod.).


Na souradnicích N48° 58.568 E014° 28.315 najdete vchod do muzea. Pocet pater zdejšího muzea Vám dá indicie písmene C.

hurikan BMW
STAGE 4
Posledni zastavka Vas zavede k nasemu nejznamejsimu muzeu a to Muzeu Jihoceskemu, v nemz se celorocne poradaji velice zajimave vystavy. Najdete zde i stalou expozici, kterou spolecne navstivime.

Jihoceské muzeum v Ceských Budejovicích bylo založeno v roce 1877 jako jedno z nejstarších regionálních muzeí. Zahájilo svoji cinnost ve trech místnostech domu c. 2 na dnešním námestí Premysla Otakara II. v prostorách ceskobudejovické radnice s nekolika stovkami sbírkových predmetu, prevážne daru. Brzy zacaly být muzeu vymezené prostory na radnici tesné, a tak mesto prikrocilo ke stavbe nové muzejní budovy v dnešní Dukelské ulici v Ceských Budejovicích.

Budova byla zprístupnena pro verejnost v roce 1903. Ješte koncem 50. let dvacátého století byla kapacita budovy vyhovující. O sbírky, cítající v té dobe již pres sto tisíc položek, a o nekteré vybrané muzejní cinnosti se staralo sedm stálých zamestnancu muzea.

Dnes muzejní sbírky cítají více než 750.000 položek. Jejich význam a hodnota nespocívá v jednotlivostech, ale v ucelených, systematicky a na vedeckých základech budovaných sbírkových souborech, jakými jsou soubory botanické, geologické, entomologické, mykologické, zoologické, archeologické, etnografické, numismatické, historické, umeleckoprumyslové, sbírky divadelní a hudební historie, rukopisu, prvotisku, starých tisku, obrazu, grafiky, fotografií a snímku.
více informací zde

Na souradnicích N48° 58.344 E014° 28.576 najdete vchod do muzea.


Jelikož se jedná o naše nejznámejší a nejvetší muzeum, tak si zde budete muset dojít pro nekolik indicií prímo do muzea.
Muzeum má otevreno od úterý do nedele (plus státní svátky) od 9:00 - 12:30 hod., a poté od 13:00 - 17:00 hod.

U vstupu si zaplatte lístek na stálou expozici (dospelý 40 Kc, deti 20 Kc) a vyjdete do druhého patra, kde zacíná naše hledání.


Celé druhé poschodí je rozdeleno na nekolik cástí, my si ho rozdelíme na 9 místností.


V první místnosti si mužete prohlídnout velice zajímavou sbírku "šutru" vcetne zlata, stríbra, vltavínu a dalších zajímavostí. Z této místnosti prejdete do druhé, kde již zapocne hledání a zkoumání.


Nacházíte se v místnosti, kde spatríte velké množství ptáku, motýlu a ryb. Najdete a zastavte se u vycpaného ORLA MORSKÉHO a zjistete, kolik dnes hnízdí páru techto ptáku v Jižních Cechách. Použijte vyšší císlo pro získání indicie písmene D.


Pokracujte do tretí, pomerne malé místnosti, kde se budete nacházet ve spolecnosti dalších ptáku a živocichu spojených s vodou. Ve vitrínce uvidíte vycpanou VYDRU RÍCNÍ, zjistete kolik dalších vetších živocichu se nachází u ní ve vitrínce (nepocítaje brouky a pohozenou mušli - zamerte se na hledani ryb, raku a zab). Toto císlo Vám dá indicie písmene E.


Ve ctvrté místnosti naleznete další prosklené vitrínky, konkrétne treba s Liškou ci Kockou divokou. Vás, ale bude více zajímat druhá strana místnosti s dlouhou prosklenou vitrínkou, v níž se nachází velké množství ptáku, pocínaje Orlem Skalním a konce Kosem Horským. Spocítejte všechny ptáky v této vitrínce. Výsledné císlo je dvouciferné a má obe dve císlice stejné! Tímto císlem získáte indicii písmene F.

V polovine cesty (pátá místnost) se ocitnete v místnosti, kde na stenách budou viset dve ptaccí budky. Touto místností koncí výstava ptactva, vodních zvírat a dalších tvoru. Touto místností projdete bez hledání.

Poté, co jste prošli pátou místnost, se nacházíte v další velké místnosti, kde zacíná výstava zamerená na dejiny lidstva. Zde si mužete v klidu prohlédnout výstavu archeologických nálezu a také zde naleznete modely tehdejších staveb. Stejne jako v predesle mistnosti, zde nebudete nic hledat do sve sbirky.

Z místnosti, která byla zamerena na archeologické nálezy, se dostaneme do místnosti, která je plná drobných predmetu. Mezi nimi mužeme nalézt treba i nejstarší dochované pecetidlo mesta Ceské Budejovice. Letopocet z jaké doby pochází Vám dá indicie písmene G.

V osmé místnosti uvidíme dobové zbrane všeho druhu. Uvidíme zde i archeologické nálezy, cítající treba i dobového mece. Vás ovšem bude nejvíce zajímat uprostred mistnosti svitici kruhový ukazatel s letopocty. Nad nim, totiz visí u stropu ukazky dobovych zbrani. Pocet techto zbrani Vám dá indicie písmene H.

Devátá místnost je již chodba, která vede ze stale expozice ven a jsou v ní ukázky u nás bežne naleznutelných hub. Muzete se je pokusit spocitat. Me se to nepovedlo ani na ctyri pokusy. :)


Tím jsme se dostali až na záver dnešní prohlídky za ucelem ziskani vyslednych souradnic. Stala expozice jeste pokracuje o patro nize dvemi dalsimi vystavami. Byt již nejsou povinné, tak je vrele doporucuji navstivit.

Jste na konci procházky za poznáním kousku historie, které Vám nabízí nase mesto. Predpokládám, ze prohlídkou posledního muzea jste strávili minimálne hodinku casu, tak to jiz nebudeme odkládat a pustíme se do samotného vypoctu vyslednych souradnic.


N48° (G*A)+C.(F*D)+(H*E)
E014° C*G.(F*B*A)+(H*A)

POZOR - bonusová otázka


Na cache zespodu najdete štítek s otázkou. Na otázku odpovezte a výsledné císlo si zapamatujte (popr. zapište) pro pozdejší úcely, které vyuzijete na cache Ceske Budejovice.


www.geojih.cz

Additional Hints (Decrypt)

qhgvan fgebzh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.