Skip to content

This cache is temporarily unavailable.

agilka: Z důvodu záhadné ztráty Stage1 nutno cache uzavřít.
Možná náprava až Jaro 2021.
Pokud keš objevíte, pls dejte mi tady vědět....🙋

More
<

Jizerky Orle - Granicznik

A cache by agilka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/16/2007
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[CZ]
JIZERSKOHORSKA, CELOROCNE DOSTUPNA 2 STÁŽOVÁ MULTICACHE
[DEU]
Isergebirges, wahrscheinlich ganzjahrig zuganglicher 2-stager Multicache
[PL]
Dwuetapowy multicache dostepny przez caly rok, w sercu Gor Izerskich

--------------------------------------------------------------------------------------------
Co je dobré predem vedet:
Stage 1 - Micro je v KF krabce; Stage 2 - cílovka je vetší smallka.

----------------------------------------------------------------------------------------
.
Úvodem!
Tahle lehce pres hranicní multikeška vám mj. umožní získat celkem jednoduše polský bodík - pro nekoho z vás možná ten úplne první.

Ale hlavne vás privede do velmi krásného, byt trochu okrajového kouta polských Jizerek, který vás nadchne v každém rocním období svoji dosud témer nenarušenou prírodou. Již jen cestu ke keši ci zpet si lze prípadne zpestrit mnoha zajímavými odbockami, pricemž úplne automaticky se pak nabízí samotný Bukovec nebo celkem nedaleko meandrující reka Jizera...
Do dané oblasti se dostanete z Ceska nejlépe budto od Harrachovského nádraží Mýtiny anebo od osady Jizerky, pres nový hranicní prechod pro peší na soutoku rek Jizery a Jizerky.
Prístup i trasu mezi obema stážemi lze absolvovat jak pešky, tak zejména na kole.
Polská strana byla zvolena proto, že zatímco v ceských Jizerkách máme nyní kešek již pomerne dost, tak polští geokolegové tuto oblast zatím bohužel stále dlouhodobe zcela opomíjejí.
Naši lidé však tato místa rádi a v dosti znacném poctu navštevují a tak by si jiste i zde rádi zalovili, když už se sem vydají.
Navíc návštevnosti této lokality nyní znacne napomáhá již zmínený nedaleký prechod pro peší a cyklisty pres reku Jizeru.....
Multinu jsem tentokrat zvolil proto, aby bylo možné si v poklidu propojit dve pekná místa najednou. Není treba se bát nejakých složitostí, multina je na té nejjednoduší bázi, tentokrát opravdu žádné hledání indicií ani pocítání.
Na úvodních souradnicích najdete startovní mikro kešku v podobe KF35mm se souradnicemi pro Stage 2, tam pak krabicku ve velikosti vetši smallky.
Obe jsou zámerne umísteny trochu mimo hlavní cíle, ale na místech odkud je opravdu neco pekného videt a která bežný turista vetšinou úspešne mine bez povšimnutí.
Skrýše jsou umísteny tak, aby byly odlovitelné pokud možno celorocne (Stage 1 urcite), ale záleží na množství snehu....
K obema stážím se dostanete pohodove po turistických cestách nebo pešinách a to i s kolem. Pred finálkou odložte uzamcené kolo v porostu hned pod Granicznikem. Dolu k finálce odbocuje ze ZTC nepatrná pešina. Vzdušná vzdálenost mezi S1 a S2 je cca 900m.
Peší pak mohou event. pokracovat ZTC pod Granicznik až k prechodu, cyklistum doporucuji vrátit se na Orle a projet si pohodovou cyklostezku až na Velkou Jizerskou louku, ti zdatnejší pak mohou prípadne pokracovat vetším okruhem dále až na Smrk a pres Smedavu a Souš zpet.
Jinak v tabulce uvádím mj. odkaz i na další nedaleké zajímavé místo s vyhlídkou, které je vetšinou bohužel - ci bohudík všem bežným návštevníkum zcela utajeno..

Mimo cesty je zde terén jen težko prostupný a už proto není nutno dráti se bezhlave za šipkou.
Dbejte pravidel bezpecného a ohleduplného pohybu ve volné prírode.
Na skalách neriskujte, nepokoušejte se lézt na Granicznik ani jiné okolní skály bez jištení a potrebných znalostí v oboru lezeckém.
Nevstupujte na okraje nechránených skalních vyhlídek, nenadálý poryv vetru, skrytá eroze ci neopatrný pohyb muže zpusobit tragedii a budete-li zde sami nebude vám pomoci. Na mobil zde moc nespoléhejte, signál je zde vetšinou mizerný nebo žádný a pri event. pádu se vám stejne nejspíš znicí. Pozor zejména na deti a menší psíky, objevují se zde zcela necekane nebezpecné vzdušné víry, které by je mohly snadno a nevratne odnést do údolí. Takže u finálky budte opravdu velmi opatrní!!!

----------- POPIS NAVŠTÍVENÝCH MÍST --------------
Trocha historie osady ORLE.
Dnešní samota Orle (puvodne Karlsthal), kdysi vyrostla okolo sklárny provozované v letech 1754 – 1888. Sklárna byla povestná zejména svými prekrásnými težítky, v nichž byly zalité sklenené kvítky. Karlstal býval první osadou na tehdejším pruském území, od roku 1901 jím procházeli i turisté z Cech po ceste, která precházela Jizeru po novém betonové moste s úzkým obloukem. Cesta byla po 2. svetové válce Poláky uzavrena, doslova odstrelena a turistický styk mezi Jizerkou a Orle tím byl na dlouhá desetiletí znemožnen.
Až v roce 2005 se podarilo zejména aktivním prístupem ceské strany, resp. obce Korenov prechod znova vybudovat a zprístupnit tak legálne celou oblast.
Osada Orle byla po druhé svetové válce úzce spojena s polskou pohranicní stráží, její turistické využití tak prakticky až do 80. let 20. století nebylo reálné.
Z puvodního Karlsthalu se dodnes dochovala v historické podobe pouze kamenné hájenka s keramickými ozdobami ve fasáde - dnes celorocne otevrené Schronisko Orle s malým muzeem sklárské historie osady s možností obcerstvení.
Krome hájenky se v Orle nacházejí ješte dva armádní objekty vybudované zde v napjatých letech 1935 – 1938. Dodnes je vlevo pred hájenkou lehce patrné místo kde stávaly budovy staré sklárské hute.
Po uzavrení hranicního prechodu po 2. svetové válce se svých prvních turistu nove vystavený drevený most dockal až 15. cervence roku 2005. A nás tak po prekonání prvních kilometru po méne pohodlných turistických cestách privítá krásná cyklostezka vedoucí polskou cástí Jizerských hor podél Jizery až do lázenského mestecka Swieradów-Zdrój nebo potažmo i na Smrk. Lze se na ní neprímo pripojit i z hranicního prechodu nad harrachovskými Mýtinami.
--------------------------------------
Skalní masiv GRANICZNIK
je nejvýraznejší mohutný skalní monolitický útvar témer nad údolím Jizery.
Keš však není umístena prímo zde, nebot skála je prístupná jen pro horolezce, ale zámerne na skále o neco nížeji, prímo nad údolím Jizery.
Odtud totiž uvidíte krásne panorama, zacínající vlevo vrcholem Kozího hrbetu, príchovickým hrebenem s rozhlednou Štepánkou a dále pak dominantním Bukovcem prímo pred vámi.
Dole pod vámi hucí reka Jizera na svém soutoku s Jizerkou, která je zrejme videt opravdu jenom odtud.
Proto z výše uvedených a dalších duvodu doporucuji vybrat si k návšteve slunecné pocasí.....
-------------------------------------------------
Dbejte zásad bezpecného a ohleduplného pohybu ve volné prírode.

Dbacz zasady bezpiecznego a dyskretnego ruszenie w wolny przyroda.
------------------------------------------------
P.S.
Děkuji kolegovi Tomal_C z Jelení Gory za upřesnění polských překladů.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ]
FGNTR 1.
Zvxen XS35, mniršraá ir irgivpu 2 xenwaíub fgebzh bq prfgl, ir ilfpr bpv (i mvzr cevpgrgr iýšxh faruh).
FGNTR 2.
Cevzb i uyniav fxnyr - fxbeb an mrzv, ir fxnyav qhgvapr mnxelgé xnzrarz, iyrib uarq irqyr cevfghcbir crfval( i mvzr nfv cbq farurz, cebgb ivm fcbvyre).
-----------------------------------------------------
[DEU]
FGNTR 1.
Zvxeb XS35 va Äfgr qrf mjrvgra Onhzf va Nhtrauöur (va Jvagre + Fpuarruöur ).
FGNTR 2.
Qverpg va Unhcgsryfra - snfg nhs Reqr, va sryfvtrz Ubuyenhz ireqrpxg rvarz Fgrva, fb yvaxf tyrvpu qnarora qra mhtnatyvpura Jrt (va Jvagre rgjn hagre Fpuarr, qnehz fvru qnf Fcbvyresbgb).
-----------------------------------------------------
[PL]
RGNC 1
Zvxehf XS35 mnjvrfmban j tnyrmvnpu qehtvrtb qemrjn bq fpvrmxv, j jlfbxbfpv bpmh ( j mvzvr hjmtyrqavw vybfp favrth).

RGNC 2
J crxavrpvh anwjvrxfmrw fxnyl, ghm anq mvrzvn, cemlxelgl xnzvravrz. J mvzvr zbmr olp
cbq favrtvrz, jvrp zbmrfm fcbwemrp an fcbvyre.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.