Skip to content

Lomy Morina EarthCache

Hidden : 10/23/2007
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


(ENG)

The region of many limestone quarries is called „Amerika“ (stands for Americas in Czech) due to its romantic appearance although the name probably has an older origin. High quality limestone has been mined here since the very end of 19th century for iron and steel industry in nearby town Kladno. Due to special geologic conditions was limestone mined from underground galleries to the surface. By this technology was originated approx. 10 small but deep limestone quarries with minimal negative effect to neighbouring nature. Mining in this region had been finished in the middle of Twentieth Century but it took another 40 years till the area was protected by law. In present time people can admire deep limestone quarries in this area, surrouded by beautiful nature. There is an educational trail which leads from Velka Amerika quarry to Mala Amerika.

And here are my educational goals: To log this Earthcache, take a photo of yourself in front of „Velka Amerika quarry“ (on the coordinates) and learn when the originally horizontal limestone strata became steeply inclined. Second goal: how deep is a beautiful lagoon in „Mala Amerika“ quarry? (see educational table on QTA coordinates) Please send me your results via my PROFILE and upload photo with your log. Need not visit dangerous places, nor climbing cliffs. Entering undeground galleries and quarries is forbidden and dangerous.

(CZECH)

Malá a Velká Amerika Snad každý alespon jednou slyšel o techto témer kultovních , bájemi opredených místech. Uprostred nádherné prírody se nacházejí pozustatky težby vysoce cistých konepruských a sliveneckých vápencu, lomy Malá a Velká Amerika, Mexiko a další, pospojované systémem štol. Odhlédneme li od nesporne velice zajímavého terénu pro trempování a zakázané lezení po skalách a do podzemí, jsou lomy Morina velice zajímavé z hlediska zpusobu težby. Mno nic, o tom si mužete precíst na tabulích, lemujících naucnou stezku. Tak jen prosím nikam nezahucte a neztratte se v podzemí. Vždyt víte, VSTUP ZAKÁZÁN. A navíc pro splnení úkolu to není vubec nutné. Takže, fotecku z úvodních souradnic s Velkou Amerikou v pozadí priložte k logu. Také zde zjistíte kdy byly puvodne vodorovné vrstvy vápence prevráceny nasvislo, aby šly lépe težit. (no to je náhodicka). Na souradnicích (N 49° 57.212 E 014° 10.491) je další z tabulí na které zjistíte jak hluboké je jezírko na Malé Americe. Bezedné (jak se traduje) teda není..

No a odpovedi na tyto dve otázky mi pošlete pres muj profil. Logujte ale hned, maximálne vás vždycky mužu vymazat :-)Additional Hints (No hints available.)