Skip to content

<

Poklad piratu / Pirate´s treasure

A cache by Sovinka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/19/2007
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Fotku tabule s pirátskou šifrou najdete dočasně mezi fotkami pod listingem. Z terénu byla odstraněna a bude nazpět zase na jaře 2016. Nezapomeňte si vzít fotku s sebou pro doluštění šifry.

Možná tomu nebudete verit, ale v malém horském mestecku Harrachov je ukryt pirátský poklad. Tomu, kdo by se chtel vydat na pirátskou výpravu, predkládáme popis cesty.

Ale nejprve pár slov k historii města:
Puvodní ves Dörfl byla založena v l7. století nedaleko Seifenbachu (Sejfský, nyní Ryzí potok) a zacátkem 18. století prejmenována po majitelích na Harrachov (puvodne Harrachsdorf).
Po 2. svetové válce k nemu byly pripojeny osady Nový Svet a Rýžovište, v roce 1959 byly pripojeny též Mýtiny, samoty na polském území, výmenou za stejne velké území u Kacírské skály. Harrachov pak dostal železnicní spojení pres Korenov s Tanvaldem. Tato jedna z mála provozovaných ozubnicových drah nabízí krásnou vyhlídkovou jízdu romantickou krajinou Jizerských hor a Krkonoš s množstvím tunelu a viaduktu.
Dríve než se stal Harrachov nejznámejším turistickým a sportovním strediskem západních Krkonoš, proslul daleko za hranicemi Cech svým sklárstvím. Nejprve v lokalite Rýžovište, pozdeji na Novém Svete vznikla tradice prvotrídne rucne vyrábeného foukaného, broušeného, ale i rytého a malovaného ci jinak zdobeného skla. V nove otevreném muzeu skla jsou vystaveny skutecné skvosty sklárského umení.

Harrachov nabízí svým návštevníkum radu zajímavostí. Jmenujme alespon nekteré z nich.
Za shlédnutí urcite stojí skokanské mustky, kde se z veže rozhodcích mužete pokochat krásným výhledem. Tam Vás ostatne zve i jiná keš – Pohledem skokana. Silueta mamutího skokanského mustku je hlavní dominantou mesta v každém rocním období.
Na Certovu horu (1022 m.n.m.), kde se mustky nacházejí, se mužete vyvézt sedackovou lanovkou podél mustku, která Vám ušetrí 300 m výškového rozdílu. V léte Vám lanovka vyveze i Vaše kolo.
Harrachov je známým dejištem mezinárodních závodu v klasických lyžarských disciplínách, zejména ve skocích na lyžích.
První lyžarský mustek zde byl postaven již v roce 1920. Tento historický mustek dnes s oblibou využívají veteráni – každorocne zde mají svoje závody. Dnes najdete v Harrachove celkem 8 mustku, z nichž nekteré jsou opatreny umelou hmotou. Trénovat je zde možno prakticky po celý rok.
Pohled na skokanské mustky je hezký z ruzných míst. Doporucujeme Vám podívat se na ne z jednoho méne známého místa – ze souradnic N 50°46.136 E 15°21.447. Najdete je v Korenove poblíž pily. Soucasne mužete odlovit kešku Zubacka - Polubenský tunel.
Hornickou cinnost v Harrachove približuje hornické muzeum s prístupnou štolou, vedle autobusového nádraží najdete Lesnickou a mysliveckou expozici, nazvanou Šindelka. Lyžarskou historii priblíží Ski muzeum a historii sklárství již zmínené muzeum skla. Navštívit mužete i sklárnu, nyní v soukromých rukou, kde je možno si sjednat prohlídku vc. prohlídky pivovaru.
Pivovar nabízí také Pivní lázne – budete uloženi do vany s teplou vodou, smíchanou s pivem, dostanete i pivo k ochutnání. Druhou cástí kury je relaxace na lužku opet se sklenkou piva.
Poblíž sklárny se nachází kaple sv. Alžbety, jejíž zajímavostí je sklenený zvon, který v roce 1916 odlil sklár Julius Klinger. Zvon je 50 cm vysoký a váží 10 kg. Uvnitr kaple je umísten oltár z benátských zrcadel. Kaple je denne prístupná.
Harrachov Vám nabídne samozrejme radu restaurací k príjemnému obcerstvení a množství obchudku s upomínkovými i jinými predmety.
Pokud Vás cesta zavede do Harrachova koncem zimy, mužete se s ní rozloucit spolu s Krakonošem. Tato akce se koná vetšinou v breznu a je velmi oblíbená.
V roce 2006 se konalo jubilejní 60. setkání s Krakonošem. Sjelo se sem také pres 200 certu z celé republiky a dokonce 27 certu a carodejnic z Rakouska.

A ted už slíbený plán honby za pokladem pirátu:
V dobách, kdy se na našem území rozlévalo široširé more, plavila se v místech dnešních Krkonoš pirátská lod Stará Berta. Na ní žilo šest pirátu – Bartolomej, Bedrich, Bumbác, Bernáš, Brebta a Bicík. Jednoho rána se piráti probudili a zdálo se jim, že se lod nepohupuje tak jako jindy. Vylezli na palubu a zjistili, že se lod zachytila mezi skalami a co víc – voda nikde! Všude okolo jen skály a pustina, sem tam ješte malá jezírka, ale more zmizelo.
Piráti vylezli na pevninu a zkoumali okolí. Rybu si chytit nemohli, zver zde žádná nebehala. Co ted? Cím se budou živit?
Ale nezoufali. Zásoby v lodi byly velké, meli práve štastné období – nachytali si pred zmizením more spoustu morských živocichu a oloupili nekolik lodí, ze kterých meli spoustu dobrot. Dlouhou dobu si svými zásobami vystacili.
A pak ejhle, zacala se objevovat zver, tam si chytili zajícka, tu srnku, tu v potoce pstruha. Také tudy zacali procházet obchodníci, které piráti casto oloupili o neco k jídlu. Casem si uloupili i pekné šaty, šperky, peníze. Kolem jejich pustiny, kde žili v lodi, zaklínené mezi skalami, se zacali usídlovat lidé, a tak mohli piráti, prevlecení do uloupených šatu, zajít mezi ne a koupit si, co se jim zamanulo. Nežili si špatne.
Jednou si usmysleli, že vyloupí harrachovskou sklárnu – zvest o nádherných cíších, krásne zdobených, se dostala až k nim.
Za svitu mesíce dorazili ke sklárne. Tam zacne i Vaše pátrání.
Piráti se pokusili zdolat bránu do sklárny, ale nepodarilo se jim to. Brána byla dukladná, opatrená mnoha kovovými tyckami. Vaším úkolem bude spocítat pocet svislých tycek – obe cásti brány. Levá cást – indicie A, pravá cást indicie B.
Pak Bartolomeje, nejstaršího a samozrejme nejmoudrejšího piráta, napadlo bránu prelézt, ale cosi zacalo divne houkat, to všechny vystrašilo, a tak pelášili o kousek dál.
Dobehli až ke kaplicce sv. Alžbety, zastavili se a chvíli premýšleli. Obešli také kaplicku kolem dokola a spocítali pocet svislých betonových sloupku plotu – indicie D (u kapličky jeden sloupek chybí, k napočítaným sloupkům připočtěte ještě jeden).
Jelikož nic moudrého nevymysleli, vydali se cestou mírne vzhuru dál. Pak zahlédli vež na kopecku a vystoupali k ní. Ale byl to jen kostel, tady asi nic k uhradení nenajdou. Líbily se jim ale hodiny na veži – kolik že je tu celkem ciferníku? Indicie E. Nad vchodem do kostela je zaujal letopocet. Jiste bude zajímat i Vás – indicie F.
Piráti se vydali z kopecka dolu a pak pokracovali opet smerem mírne nahoru dál. Cestou potkali pár bohatých místních obcanu a každého o neco oloupili. Nakonec dorazili témer k místu, kde si chteli uloupené poklady schovat. Je i na Vás, spocítat si souradnice tajného místa.

N 50°46. F – (A x B) – (5 x D) – (F : 2) - (B – A)

E 15°26.0(4 x D - 2 x E)


Ale bohužel ješte nejste na míste ukrytí pokladu. Stojíte pred nekolika stojany. Bude Vás zajímat levý stojan, na nemž jsou ctyri drevené cedulky. Vyberte si tu nejvetší s textem bez obrázku. Piráti na ní zapsali místo ukrytí svého pokladu, protože byli hlavy deravé a porád zapomínali. Ale aby poklad nenašel nekdo jiný, pridali na ceduli spoustu dalších nepotrebných znaku. Bude na Vás, zda správne vyluštíte jejich skrytý nápis (hvezdicky znací pouze mezeru, na luštení šifry nemají žádný vliv). Hlavne si poznamenejte heslo, poklad streží hlídac, bez správného hesla Vám ho nevydá.

(D) * (E+1) * (D) * 3 * 7 * (2 x E) * 5 * 37 * 39 * 7 * 30 * 7 * 1 * (A-2) * 8 * 165 * (D-1) * (D-2) * (A+1) * 5 * (D) * 8 * 20 * 23 * (D) * 7 * (2xE) * 30 * 10 * 31 * 31 * 63 * 10 * 5 * 12 * 11 * 1 * 8 * 20 * 79 * 5 * ((A-2) * (D) * 3 * 7 * 18 * 4 * 11 * (E-1) * (E) * 7 * 39 * (E+1) * (A+1) * 63 * (D-1) * 79 * (E) * (E+1) * 39 * 63 * (A-2) * (D-2)* (E+1) * (B+2) * (B+3)

Keška má rozmery 22 x 16 x 16 cm. Jelikož se jedná o pirátský poklad, udelá jiste radost predevším dámám a dívkám, cili v nem najdete predmety na okrasu nebo chcete-li – šperky. Nejedná se samozrejme o žádné drahé veci, je to poklad symbolický. Prosíme Vás, abyste ani vy nevkládali jiný druh predmetu, výjimku tvoří jen CWG a samozřejmě TB a GC.
Prosíme Vás také - pokud si neco vezmete, tak výmenou vložte predmet podobné hodnoty, aby si keška zachovala svoji kvalitu.
Nezapomínejte, že CWG jsou také výměnné předměty - i za ně musíte něco vložit, naopak TB a GC jsou "jen" poklady putovní - za ně si z keše nic vzít nemůžete.


Keška je ukryta ponekud netradicne, což s sebou nese i jisté omezení.
Mužete si ji vyzvednout v techto casových rozmezích:
1.4. - 31.5. Po - Pá 8.00 - 12.00, 13.00 - 15.00
1.6. - 30.9. Po - Ne 8.30 - 12.00, 13.00 - 17.00
1.10. - 23.12. Po - Pá 8.00 - 12.00 13.00 - 15.00
27.12. - 31.3. Po - Ne 8.30 - 12.00 13.00 - 16.30

(ve dnech: 28. 10., 17. 11., 24. - 26. 12., 31. 12. - 1. 1. ZAVŘENO)

Provedení i zpusob ukrytí keše není náš nápad, lovili jsme podobnou keš na Morave a moc se nám líbila, proto jsme chteli mít podobnou i u nás v Krkonoších.

A ješte jedna možná duležitá poznámka:
Puvodní listing obsahoval i indicii C, která byla ale v listopadu 2008 z terénu odstranena, proto jsme výpocty museli opravit. Indicii C jsme vynechali a ostatním indiciím zustala puvodní oznacení.

Příjemný lov Vám přejí Láďa a Jitka, tj. Sovinka.

[EN]: Harrachov is a town on the Mumlava river in the northern Czech Republic, four km from the border with Poland. It is within the Krkonoše mountain range, about 700 metres above sea level.
The main dominant of Harrachov which attracts all the visitors during the whole year is a silhouette of mammoth jumping take-off ramp on the background of Certova hora (mountain). Harrachov is known because of an important venue of international ski jumping.
There are ones of the vastest natural mixed mountain forests with dominant beeches. Autumn colours of beeches in Jizerský dul are as unforgettable as spring blossoming of white colt feet, snow flakes, wind flowers, wild garlic, paradise plants and later blue bells that create individual colour of surrounding river floodplain. However it is not only flora that Jizerský dul and lower situated places in the valley of Jizera are exceptionally rich on. You can also find the same “giant pots “ as in the riverbed of Mumlava. There is also a chapel of St. Elizabeth with glass bell from 1915. The Imperial church of St. Wenceslaw from (1822-1828) is also decorated with glass of this glass factory (chandelier, altar). Mining was finished in 1992 when the mine (fluor, heavy spar and galena) was closed on west hillside of Ptacinec (950 m. a. s.).
Traditional line is also forestry (a forest enterprise, a forest school and a saw-mill). The role of the most important industrial sphere has been taken over by tourism industry.

PIRATE´S TREASURE
You might not believe it, but there is, in a small mountain town called HARRACHOV, a hidden pirate´s treasure there. Here is a discription for an interested person of an advanture.
A long time ago, when there was just a sea instead of today´s mountains called KRKONOSE, there sailed a ship named STARA BERTA on that sea with six pirates on it – Barotlomej, Bedrich, Bernas, Brebta and Bicik. One morning they all woked up and they found up, there is no more water around them and the ship is stucked between some rocks. They decided to explore surroundings. As they could not rob on the see, they planned to continue in a mainland. After some time they choosed a wellknown glass factory in Harrachov.
There also starts your investigation.
The pirates tried to break a gate of the factory, but without a success. The gate was of a high-quality made, strenghten by many metal sticks. Now, you should count the number of the vertical sticks on both parts of the gate. A left side – indicia A, a right side – indicia B. Then, the oldest of the pirates – Bartolomej, tried to climb over, but he heard something strange, on which he was scared about, so he cried for the whole group to run away. They stopped by a chapelle and thought, what to do next. They also walked around the chapelle and counted number of stronger vertical stick of a fence – indicia D. After that, the pirates walked further till they saw a church on a hill and went to it. There was a clock – how many clock-faces is there – indicia E. Over a gate of the church there was an era sign – indicia F. It wasn´t possible to steal anything in the church so they continued up the hill. To rob the glass factory they could have tried some other day. On the way the pirates met some rich walkers and they rob them. Finally, they found a good place to hide all their booty. Now, it is up to you to count the target coordinates of the place.


N 50°46. F - (A x B) - (5 x D) - (F : 2) - (B – A)

E 15°26. (4 x D) - (2 x E)


However, you still will not be on a place of the hidden treasure. You stand in front of several stands. The left one is full of wooden tags. Choose the one with a text without pictures.
The pirates wrote on it a name of the place, where they hid the treasure. Obviously, they did not want anybody else to find it so they also wrote there many not important letters.


[EN]: 2 * (D-1) * 31 * 165 * (A-2) * 8 * 39 * (B+2) * 3 * 7 *(D) * 47 * (D) * 3 * 7 * 20 * 8 * (B+2)* 3 * 7 * 20 * (2xE)* 165 * 11 * 10 * (A+1) * 47 * 30 * 20 * 11 * 8 * (D) * 7 * (2xE) * 30 * 10 * 7 * 161 * 2 * 30 * 3 * 7 * 20 * (D) * 18 * (B+2) * (A+B-5) * 165 * 165 * 23 * 11 * 30 * 30 * 11 * 20 * (A+B-5) * (A+1) * (E)* 11 * 11 * 79 * 20 * 8 * g * 165 * 11 * 10 * 47* 63 * 20 * 10 * 47 * 30 * 7 * (B-10) * 30 * 10 * (E+3) * 47 * 18 * 31 * 10 * 7

It is your task to puzzle out the right writing. Write down the motto. The treasure is guarded by a watchman, and he will not give it to you without the proper motto.

And one more very important note for you. The indicia C in the previous listing has been put away from the place since November 2008, so we also had to change the counting. The indicia C is missed now, and the other indicias are still the same.

The cache has this sizes: 22 x 16 x 16 cm. It is a pirate´s treasure, so ladies will appreciate it most, even though it is rather symbolic. Please, do enclose only this kind ot things.

The cache is hidden kind of nontraditionally, so the night seekers might be disappointed.
You can collect it:
1.4. - 31.5. Mo - Fr 8.00 - 12.00, 13.00 - 15.00
1.6. - 30.9. Mo - So 8.30 - 12.00, 13.00 - 17.00
1.10. - 23.12. Mo - Fr 8.00 - 12.00 13.00 - 15.00
27.12. - 31.3. Mo - So 8.30 - 12.00 13.00 - 17.00

(28. 10., 17. 11., 24. - 26. 12., 31. 12. - 1. 1. Closed)

Additional Hints (No hints available.)