SLOVENSKÁ TRÓJA
O Nitrianskom Hrádku na juhozápadnom Slovensku sa hovorí, že je slovenskou Trójou. Má svoju krásnu Helenu v podobe Hrádockej venuše .

Pravdepodobne väcšine z nás ani nenapadlo, že sme sa na toto miesto symbolicky prenášali vždy, ked sme brali do rúk mincu v hodnote dvoch slovenských korún. Bola na nej vyobrazená žena. Hrádocká Venuša.
Prvá nájdená neolitická soška na Slovensku objavená
v Nitrianskom Hrádku, v Šuranoch. História tohto miesta zacína pred asi 5 tisíc rokmi. Tu, v blízkosti riecky Nitry a dnes už jej neexistujúceho ramena Nitricky sa usadili prví obyvatelia. A ako každé ludské spolocenstvo, produkovali okrem užitocných a spotrebitelných vecí, aj nespotrebitelný odpad.
Ten sa hromadil a hromadil, až nadobudol podobu kopca. Kopca, ktorý dnes arecheológovia nazývajú tell. Trochu neobvyklé slovo, ktoré má svoj pôvod na Blízkom východe. V roku 1907 sa zacali odhalovat ruiny biblického mesta Jericha pod pahorkom Tell es-Sultán (odtial názov).
Pri úspešnom hladaní biblickej histórie sa prišlo na to, že naši predkovia zvykli na obzvlášt výhodných miestach budovat tzv. sídlištné pahorky. Tie vyrástli z odpadkov, ktoré obyvatelia takého miesta rozhadzovali okolo seba. Popol, kosti, crepiny, najmä však trosky hlinených domov.
Ked hlinený dom doslúžil, jednoducho ho strhli, hlinu rozhádzali po okolí, terén vyrovnali a na mieste starého domu vyrástol nový. Samozrejme, o trochu vyššie, ako jeho predchodcovia. Stacilo, aby ludia na takomto mieste zotrvali niekolko stoviek rokov a na tvári sa objavil nový terénny tvar – tell.
Jedenz takýchto tellov skrýval aj starovekú Tróju. Preto Zámecek v Nitrianskom Hrádku dostal prezývku Slovenská Trója. A práve na tomto mieste bola objavená aj táto venuša, ktorej vek sa odhaduje na 4800 rokov. Pekne stará dáma. Ale aj napriek svojmu veku vyzerá zachovale a carovne.

V roku 1998 dostala Hrádocká venuša aj podobu pamätníka. Tvorcom monumentálnej plastiky, ktorá je velkou kópiou Hrádockej venuše, je výtvarník Jaroslav Gubric.
Nedaleko sa nachádza aj rybnik s možnostou rybolovu a za povšimnutie stojí aj kaplnka na brehu z roku 1921 s pamätnou tabulou v miestnom nárecí. A prave tu niekde hladajte aj kesku. Budte ale prosim opatrni a nenapadni, nikdy neviete kto vas sleduje spoza okien blizkeho domu.
Prajem príjemné hladanie.
Zdroj: www.cestovatel.eu
Vdaka Chuliganovi za inšpiráciu

ENGLISH: Nitriansky hrádok in south-western Slovakia is called the Slovak Troy because it has its own Helen - the Venus of Hrádok. A splendid monument was built to honour this beautiful prehistoric statuette.A lot of archaeological material was found on the mould of Zámocek near Nitriansky Hrádok (it became part of the town of Šurany). This is why this place is called the Slovak Troy. Similarly, Zámocek is the archaeological form called a tell. It was made by layering several generations of prehistoric settlements. According to archaeological explorations, the tell of Hrádok originated 5 thousand years ago. The finding of the famous Venus of Hrádok, sometimes also called the Venus of Nitra, belongs among the best known ones. The statue of a sitting Neolithic woman can also be seen on the late Slovak coin worth two Slovak crowns. In 1998 a memorial was built in this place. The monumental sculpture by Jaroslav Gubric is the big copy of the Venus of Hrádok. Happy caching.