Skip to Content

<

Nitriansky hrad

A cache by Titlak Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/13/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Fotografia Hradu

Nitriansky hrad

Nitriansky hrad, ktorý je výsledkom stavitelskej cinnosti takmer desiatich storocí, stojí na mieste starého výšinného slovanského hradiska, pôvodne obklopeného meandrovitým korytom rieky Nitry.

Prvá písomná zmienka o hradisku pochádza z roku 871. V nej sa spomína stavebená cinnost kniežata Pribinu a posvätenie jeno kostola v Nitre okolo roku 830. V období Velkej Moravy sa v Nitre zdržiaval knieža Svätopluk a v rokoch 880 - 892 tu bolo aj biskupské sídlo. Po páde Velkej Moravy toto biskupstvo zaniklo, po vzniku uhorského štátu ho však už v druhej polovici 11. storocia obnovili. Význam Nitrianskeho hradu v tomto case potvrdzuje tzv. Maurova legenda z rokov 1064 - 1070, ktorá spomína na hrade baziliku sv. Emeráma, do ktorej uložili pozostatky sv. Ondreja a Benadika.

Hrad odolal aj tatárskemu vpádu v roku 1241, o tri desatrocia neskôr roku 1271 ho však velmi poškodil požiar pocas obliehania Premyslom Otakarom II. Po požiari obnovili nielen kostol, ale pravdepodobne aj opevnenie hradu. Zaciatkom 14. storocia ho dva razy po sebe dobyl Matúš Cák a roku 1431 ho obliehali husiti. Za krála Žigmunda vybudovali v prvej polovici 15. storocia nové hradné opevnenie, aj z toho sa nám však zachovalo málo, pretože roku 1465 znovu spustošilo hrad vojsko krála Mateja Korvína. K dalším opevnovacím stavbám na hrade prišlo v 16. storocí, v case tureckého nebezpecenstva, ked postavili renesancný hradný palác a novú vnútornú hrdnú bránu. Pocas stavovských povstaní v prvej polovici 17. storocia bol hrad centrom vojenských operácií a v roku 1663 sa dokonca dostal na krátky cas do rúk Turkov. Po odstránení škôd prebudovali v rokoch 1673 - 1674 celý obranný systém hradu podla požiadaviek modernej fortifikácie. K velkej stavebnej a obnovnej cinnosti došlo na hrade však až po skoncení povstania Františka Rákócziho na zaciatku 18. storocia, ked prestavali tzv. horný kostol a vybudovali nový biskupský palác. Stále prestavby hradu takmer úplne zotreli jeho pôvodnú podobu. Zachovala sa z nej iba cast románskeho kostola sv. Emeráma z prvej polovice 13. storocia. Z gotického obdobia ostala cast hradobného múru a velký gotický (tzv. horný) kostol z prvej polovice 14. storocia. Zo 16. storocia sa zachovala vnútorná hradná brána. V pomerne dobrom stave sa nám zachovali iba stavby z konca 17. a z 18. storocia. Nitriansky hrad ako pamätník velkomoravského obdobia našich dejín pútal už oddávna záujem verejnosti.

Co sa dá vidiet?

Pre návštevníkov je sprístupnený areál hradu, biskupská Katedrála sv. Emeráma a diecézne múzeum.

Areál hradu
Vstup 0.30 € - POZOR otvorené do 18:00
Katedrála
Katedrála je otvorená pre verejnost v letnom období od pondelka do soboty od 9,00 do 12,00h a od 13,00 do 17,00 h, v nedelu od 10,00 do 12,00 h a od 14,00 do 17,00 h, v zimnom období od pondelka do soboty od 9,00 do 12,00 h a od 13,00 do 16,00 h, v nedelu od 10,00 do 12,00 h a od 14,00 do 16,00 h. Je vhodné vopred sa objednat na tel. 037 7721724.
Kazematy
Prístupné sú aj kazematy, každý den okrem pondelka od 9,30 do 18,00 h, vstupy sú každých 20 minút (00/20/40), vstup zdarma (v zimnom období sú kazematy uzatvorené, prevádzka zvycajne zacína v júni).
Diecézne múzeum
Otvorené je denne okrem pondelka od 10.00 do 17.00 hodiny. Vstupné je dobrovolné.

Zdroj a dalšie informácie www.slovakia.travel
Obrázky z www.hrady.sk

The Castle of Nitra

It was built in the 11th century and consists of several parts. The core of the Castle is the cathedral with the adjacent Bishops residence.

The oldest surviving part of the Cathedral is the Romanesque church of St Emeram from the 11th or 12th century. It was rebuilt after fire in the second half of the 13th century and after Matúš Cáks soldiers destroyed it, a new Gothic church was built next to it in 1317. From then on it served as what is called ”trustworthy” place of chapter and later as the treasury of the cathedral. Today, it forms together with the Upper and Lower Churches the most valuable structure in the area of the Castle - the Bishops Cathedral.

The originally Gothic Upper Church was built in the years 1333-1335 and three centuries later the Lower Church was added to it. A wide staircase connects both of them. The appearance of the Cathedral as we know it now, is from the years 1710-1736 and its interior is also from that time. Among the most valuable monuments of the interior is the main altar of the Lower Church made by the Austrian sculptor J. Pernegger who used the painting of D. Voltera as a model.

The originally Gothic Bishops Palace standing by these sacral buildings obtained its Late Baroque appearance in the second half of the 18th century.

Its outer fortifications with the oldest parts from the Romanesque period are especially interesting. The legendary Vazilova veža tower with square ground plan was several times rebuilt and adapted in the Romantic style. Allegedly the Hungarian Prince Vazul was imprisoned in this tower.

The Castle area and the Bishops Cathedral of St Emeram are accessible to public.

Access: driving as far as the castle - situated in the city centre on a hill, on foot from Župný dom it takes about 15 minutes

More info: http://www.slovakia.travel/


Chceš viac zábavy?
Skús si poskladat puzzle SLOVENSKÉ HRADY:

Slovenské hrady

Additional Hints (Decrypt)

Fpubql/fgnvef

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.