Skip to content

This cache has been archived.

xandrej: Thank you. Bye.

More
<

Oravska dedinka

A cache by xandrej & gulko Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/20/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


SK:
Múzeum oravskej dediny

Sign

Múzeum oravskej dediny sa nachádza pod Západnými Tatrami v oblasti horstva Rohácov. Základný kamen bol položený 24.9.1967, v roku 1975 bolo sprístupnené verejnosti. Pôvodne na mieste dnešného múzea nestál žiaden dom. Väcšina objektov bola odkúpená od pôvodných majitelov, rozobraná, prevezená a nanovo poskladaná v múzeu. Dalšie domy boli vybudované ako kópie pôvodných stavieb.

V múzeu sú objekty z celého regiónu Oravy. Areál je rozclenený na niekolko castí: Dolnooravský rínok, Zamagurská ulica, Goralské lazy, Kostol s cintorínom a Mlynisko. Každá cast sústreduje charakteristické typy stavieb ludovej architektúry regiónu. Tak ako v skutocnej dedine sú tu obytné a hospodárske stavby (domy, usadlosti, komory, senníky, salaš ai.), remeselnícke objekty (kovácska vyhna, hrnciarska pec) i technické stavby (mlyn, valcha, mangel, olejáren). Areálom preteká horský potok Studená, z ktorého je napojený vodný náhon pre mlyn a valchu. Múzeu dominuje drevený kostol sv.Alžbety zo Zábreže z 15.storocia.

Bohatá etnografická expozícia, chov domácich zvierat i pestovanie technických a úžitkových plodín približujú návštevníkom život na Orave v minulosti.

Cache je uložená mimo areálu múzea.


Otváracie hodiny:
október-máj Ut-Ne 8.00 - 15.30
jún Po-Ne 8.00 - 17.00
júl-august Po-Ne 8.00 - 18.00
september Po-Ne 8.00 - 17.00

Skanzen2 Skanzen1

Zdroj: muzeum.zuberec.skEN:
Museum of Orava Village

This open-air museum is situated at the foot of Rohace in the West Tatra mountains. The first building of the museum - a forest house with a restaurant from Zakamenne was built in 1970. The building burnt down in 1990. It was rebuilt in 1998 and opened again. Museum was first opened in 1975. You can find here agricultural and ordinary buildings (houses, agricultural buildings, larders, haylofts, a chalet and others) sacral buildings (a wooden church, churchyard, belfries) and the Orava craftsmen's buildings (a craftsman's house, a mill and a sawmill, a smithery, and others).

The museum is in fact a small village with a wooden church, a churchyard and there are also seasonal buildings. The museum is divided into five thematically based parts. The first part represents the Lower Orava region. The part near a stream contains a watermill, a sawmill and a building for producing fabric. Zamagurská street shows the characteristic structure of the Orava village. Highlanders' villages represent the poorest part of Orava situated in the south-east of the Orava Mountains. The dominant part of the museum is the churchyard and the late gothic wooden church from Zabrez from the 15th century.

Cache is hidden out of museum area.

Opening Hours:
October-May Tu-Su 8.00 - 15.30
June Mo-Su 8.00 - 17.00
July-August Mo-Su 8.00 - 18.00
September Mo-Su 8.00 - 17.00

Source: muzeum.zuberec.sk

Additional Hints (No hints available.)