Skip to content

<

Trocha nostalgie - Nastupovat , jedeme!!!

A cache by stanleypaulGC Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/24/2008
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


UPOZORNENI

CZ:

Nastupovat, jedeme!!!


Tato kes Vám má ukázat zašlou krásu prazské MHD, cestou ke keši se po Praze dokonce i s vyuzitím MHD svezete. Vysoká obtíznost je dána zejména odlovem další stage a finály, které jsou na docela exponovaných místech.
UPOZORNENÍ: k odlovu této kese nikoho nenutím, ale meli byste dopredu vedet, ze za vstup do muzea je nutno zaplatit vstupné. Pokud se Vám tato investice do zasé slávy prazské MHD zdá veliká, tak si prosím zvolte k odlovu jinou kes.
Celkové náklady jsou cca 35 Kc na 1 dospelou osobu.
EN:
This cache will take You for a trip by the Prague´s public transport to watch interresting prague´s public transport system. English listing on request.

CZ:

V letosním roce (2008) oslavuje prazské MHD významné jubileum 110let svého provozu, pojdme tyto kulatiny proto trosku oslavit.Na výchozích souradnicích kes nenajdete. Musíte si pro ni dojet do cílové stanice, ale pro platnou jízdenku sem zajít muzete. Stojíte na první "zastávce" na ceste za pokladem, u vstupu do MUZEA PRAZSKÉ MHD (POZOR, OTEVÍRACÍ DOBA MUZEA JE POUZE O VÍKENDECH A O SVÁTCÍCH OD BREZNA DO LISTOPADU).

muzeumMHD
Chcete-li zjistit kdy Vám jede nejblizsí spoj na dalsí zastávku, vstupte do muzea, pokochejte se exponáty a historií a zároven vyhledejte odpovedi na pár záludných otázek. Zálezí jen na Vasí sikovnosti.

1. Jedním z exponátu v muzeu je podvozek nejstarsí tramvaje vystrojené elektrickým pohonem od Fr. Krizíka, zjistete, kdy se tento podvozek dostal do depozitáre muzea. Bylo to v zárí roku 19AA.

2. Jeste pred elektrickými vozy v Praze jezdívala tramvaj tazená konmi. Otevrený vuz konky jiste najdete bez problému nedaleko vstupu do muzea, má pekné kulaté císlo. Zjistíte ale také, jak se vyvíjelo císelné oznacení tohoto vozu? V prubehu historie byl tento vuz nekolikrát precíslován. Zjistete, jaké císlo vuz dostal v roce 1925 k 50. výrocí tramvajové dopravy, zapiste si jej jako B.

3. Prahou se dalo jezdit i vyhlídkovou otevrenou tramvají. Zjistíte, kolik korun stála jednoho dospelého jedna okruzní jízda Prahou z Josefského námestí, jednou z vystavených tramvají? Bylo to presne Ckorun.

4. Jedním z prelomových tramvajových vozu je tzv. "PLECHÁČ" na informativní tabulce s popisem vozu najdete trojciferné číslo v raámecku. Jako indicii D si zapiste nejčastěji se vyskytující císlici v tom malém rámecku v levém horním rohu infotabulky.

5. I tramvajovou trat je treba opravovat. Zastavte se u jednonápravového vozíku vrchní stavby, prohlédnete si pracovní náciní na nem nalozené (vcetne jiz prázdné sklenené láhve) a zjistete, v rozmezí jakých let byly tyto vozíky vyrábeny, bylo to v letech 19EF-19GF.

6. Pak zjistete také kolik kusu ZAHNUTÝCH kolejnic je nalozeno na páru vozíku kolejnic z r. 1917 a 1946. Spocítejte ale jen ty zahnuté! Dostanete císlo H. (Protoze kolem kolejnic mohou být dohady, doplnuji kontrolní soucet, celkový pocet kolejnic je X, a platí, ze X=9*H . Pocet zahnutých kolejnic je sudý).

7. Nejakou dobu jezdily v Praze i trolejbusy, jeden v muzeu taky najdete. Díky závislosti na elektrine byly vsak trolejbusy více "zranitelné" nez autobusy a proto byly z prazské MHD v dobe studené války kdysi vytlaceny. Vystavený trolejbus císlo je typu 8Tr, ale má zadní nápravu z jiného typu trolejbusu. Opiste si císlici z typového oznacení trolejbusu z nehoz je nová zadní náprava (dostanete jednomístné císlo I a pak zjistete rok, kdy byla dokoncena oprava tohoto trolejbusu (1983-19JK).

POZOR, trolejbus je často na cestách, pokud zrovna není v expozici, tak si pamatujte, ze I=9 a JK=88.

8. V padesátých letech zacali jezdit Prahou také nové, na svou dobu prevratové typy tramvají. K oficiálnímu zarazení první tramvaje tohoto moderního a prevratného typu (mel jiz jen jednu kabinu a moderní elektrickou výstroj) do provozu s cestujícími doslo dne 17. L. 195M.

9. Dalsím elektrickým dopravním prostredkem prazské MHD je i metro. V muzeu najdete i model zobrazující projekt prvního vozu pro prazské metro. Tento model hezkého a zajímavého vozu (snad i hezcího vozu nez nakonec pouzívané tezké vozy ruské produkce), vznikl v dílnách n.p. Výstavnictví v letech 19NO az 19NO+1.

A ted na záver neco z historie zeleznicních drah a tratí. Dríve nebylo MHD v Praze zastreseno jedním podnikem, ale bývalo zde více samostatných spolecností. Zjistete, kolik cestujících prevezla první prazská elektrická dráha v letech 1891-1900 za dobu své existence. Je to sestimístné císlo, provedte jeho ciferný soucet (dostanete dvoumístné císlo PQ).
(POZNÁMKA: POZOR NA ROZDÍL CIFERNÝ SOUCET A CIFERIZACE. PRI URCOVÁNÍ INDICIÍ TÉTO KESE BUDETE POTREBOVAT JEN CIFERNÉ SOUCTY, tzn.ZE INDICIE MOHOU BÝT I VÍCECIFERNÉ)

Nejkratsí samostatný zivot vsak mela dalsí elektrická dráha, jejíz samostatná kariera netrvala ani celý rok (1897). Ale i za tuto dobu stihla prevézt do svého predání pod Elektrické podniky celkem úctyhodných skoro 1,5 milionu osob (!). Najdete príslusné sedmimístné císlo poctu prevezených osob touto dráhou, provedte ciferný soucet vsech sedmi císlic a zapiste si výsledné dvojciferné císlo jako poslední indicii RS. (Pro zajímavost toho císlo si porovnejte s predchozí indicií, poctem cestujících svezených první prazskou elektrickou drahou, které vsak dokumentuje provoz za cca 9 let).

Uff, nabehali jste se, zapotili, udelejte si zaslouzenou prestávku a v klidu si napiste zjistené indicie do rady za sebou

ABCDEFGHIJKLMNOPQRS

To je císlo vasí jízdenky. Kontrolní soucet indicií A az S je 84.
Toto císlo jízdenky pak poslete (v predmetu nebo v tele zprávy) ke kontrole na emailovou adresu:

nastupovat.jedeme@seznam.cz


UPOZORNENI: nekdy je odpoved ze serveru seznam.cz hned, nekdy je pomalejsi, nekdy to trva strasne dlouho, pokud Vam ani kladna ani zaporna odpoved nedorazi v rozumnem case (necham na uvazeni, co je ci neni rozumna doba), tak to zkuste znovu nebo mne kontaktujte pres profil, zaslu (budu-li u PC) informace sam.Omlouvam se, ale to je proste seznam.cz. Obcas se také stane, ze odpoved prijde, ale skonci mezi spamem, tak si to prosim zkontrolujte.

Bude-li jízdenka revizorem shledána platnou, budou Vám odmenou další instrukce (pokuty za neplatné jízdenky se vymáhají treba na Geopivech :-) ). Výhodou je mobilní internet, ale protoze k dalsí a potom i k cílové zastávce vede ješte relativne dlouhá a strastiplná cesta, klidne si doprohlédnete muzeum, v klidu nakupte suvenýry, v klidu se obcerstvete a udelejte si hezký den. Pak vyrazte na dalsí zastávku podle instrukcí. Nespechejte, vzhledem k otevírací dobe muzea (pouze o víkendech a o svátcích) stejne predpokládám, ze do cílové stanice pro kes je lepsí dojet az s rozvahou, nejlépe nekdy po ránu nebo v noci (místo byva DOST zamudleno, dá se vsak docela dobre pouzít trik s batohem)....

Kes jsem zámerne neoznacil atributem "Recommended for kids". Návstevu muzea i dalsí zastávky lze detem samozrejme velmi doporucit, vzhledem k nutnosti posílání emailu a k trochu adrenalinovému odlovu finálovky, jakoz i kvuli finálovce velikosti pouhé mikro (pouzdro na pametovou kartu), se domnívám, ze si ten konec deti asi moc neuzijí. Ale do toho muzea deti urcite vemte!! Bude se jim tam moc líbit.

Stastnou cestu a dobrý lov!!! (kdyby se neco nedarilo, znáte-li moje císlo klidne zavolejte nebo mi napiste na jiz uvedený email.)

Záverem bych chtel podekovat Hradnik teamu za dusevní i technickou pomoc pri realizaci kese, jazykovou korekturu i její Betatesting. Díky, máte to u mne.

Additional Hints (Decrypt)


grat nzv zrmq nazp gnf rqz fbnp prp fliriz libi bxzlqr aunm

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)