Skip to content

Zuiderdijk Traditional Cache

This cache has been archived.

elisa1955: Deze kan in het archief, werkzaamheden zijn afgelopen!

More
Hidden : 2/12/2008
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Parkeer uw auto op: N 52° 41.322 E 005° 15.020, en niet op bovenstaand coordinaat!

Vanaf het parkeercoordinaat is het 1 a 1,5 km wandelen naar de cache. Neem zelf een pen mee, zorg dat je ongezien logt. De cache is 2x zo groot als een filmcanister.

Vergeet vooral niet van het uitzicht te genieten!!!


Stichting Landelijk Schoon Westfriesland, Landschap Noord-Holland en stichting Verantwoord Beheer IJsselmeer pleiten bij de Provincie Noord-Holland en het Hoogheemraadschap voor het terugbrengen van de oorspronkelijke noordse stenen op de dijk tussen Hoorn en Enkhuizen.

Het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier is begonnen met het verbeteren en verzwaren van de dijk Hoorn-Enkhuizen (de Zuiderdijk van Drechterland). Deze dijk is een onderdeel van de Westfriese Omringdijk, de eeuwenoude dijk die rondom heel Westfriesland loopt. De Omringdijk is een van de oudste ringdijken van ons land. Deze ringdijk werd voor het eerst kort voor 1300 gesloten. Al eeuwen verdedigden grote brokken natuursteen de dijk tegen golven. Deze stenen komen vooral uit Scandinavië. Ze worden daarom wel noordse stenen genoemd. Zo’n dijkbescherming met noordse stenen komt in ons land heel weinig voor. De Omringdijk met de karakteristieke verdediging met noordse stenen is daarom van grote cultuurhistorische betekenis. De provincie Noord-Holland heeft de hele Omringdijk daarom aangewezen als provinciaal monument.

In de plannen van het Hoogheemraadschap is opgenomen dat de noordse stenen over flinke delen van de dijk opnieuw zullen worden toegepast. Maar op twee plaatsen zullen, om financiële redenen, zogeheten basalton stenen worden toegepast. Dat zijn stenen die in een betonfabriek worden gemaakt. De vorm van die betonnen stenen is afgeleid van de basaltzuiltjes die vaak voor dijkbescherming worden gebruikt. Basaltzuiltjes zijn ook natuursteen en daarom onregelmatig van vorm. Basalton stenen zijn daarentegen fabrieksmatig gemaakt en hebben daarom allemaal dezelfde vorm. Een dijkstuk met basalton stenen ziet er daarom héél anders uit dan een dijkstuk met noordse stenen.



In 2007 is dit dijkverstevingsproject tussen Hoorn en Enkhuizen (zuiderdijk) in gang gezet. Daar zijn jaren van studie en overleg aan vooraf gegaan. Al in 1989 is in opdracht van het toenmalige Hoogheemraadschap van Noordhollands Noorderkwartier en de provincie Noord-Holland de Beleidsnota “De Westfriese Omringdijk” opgesteld. Deze nota had onder andere tot doel een gezamenlijk beleid voor de dijk te formuleren. Kernpunt van dit beleid is dat het hoogheemraadschap de dijk als waterkering in optimale staat moet kunnen houden, waarbij rekening gehouden wordt met de bijzondere waarden van de dijk op het gebied van cultuurhistorie, landschap, ecologie en recreatie. Oplossingen voor waterstaatkundige problemen zouden in het vervolg worden afgestemd op de historische, landschappelijke, ecologische en recreatieve waarden van de dijk.

Met de uitgangspunten uit de Beleidsnota is vervolgens in “integrale deelplannen” voor delen van de dijk een inventarisatie gemaakt van bestaande situaties. Voor het traject Enkhuizen-Hoorn verscheen in 2002 een startnotitie waarin alle genoemde waarden zorgvuldig zijn beschreven en vertaald in verschillende oplossingen voor zeer lokale situaties. Het wachten was daarna op de definitieve financiering, waarvoor in 2006 groen licht is gekomen.



bron: www.vbij.nl/www.volkskrantblog.nl

Additional Hints (No hints available.)