Skip to Content

<

Vecernickova cache

A cache by Lenny & Ondra Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 02/14/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:VÝCHOZÍ SOURADNICE VÁS ZAVEDOU NA JEDNO MALÉ DETSKÉ HRIŠTE. ALE JAK UŽ TO TAK BÝVÁ, NA TOMTO MÍSTE NENAJDETE NIC POTREBNÉHO K NALEZENÍ TÉTO KEŠE :-)Historie Vecernícku

Jak to všechno zacalo a bylo dál
Televize v Cechách zacala pravidelne vysílat 25. února 1954. Vecernícek se zacal "klubat" na svet již v roce 1963 pod jménem Stríbrné zrcátko, což byly nedelní podvecerní pohádky s nepravidelnou stopáží. Velmi populární se stal napr. Robot Emílek. Vecerníckem se nedelní pohádka stala až 2. ledna 1965 a první pohádkou byl Kluk a kometa režiséra Ludvíka Ráži za úcasti Cerného divadla a Štepánky Hanicincové.

Duchovním "otcem" myšlenky Vecernícku a jeho prvním dramaturgem byl Milan Nápravník, známý surrealista, výtvarník, básník a prozaik, dnes žijící v Kolíne nad Rýnem. S Vecerníckem jsou však pevne spjata i jména Irena Povejšilová, Marie Kšajtová, Katerina Krejcí ci Jan Kutálek, kterí meli na starost jeho dramaturgii.
Proslulá vecerníckovská znelka (která je vubec nejstarší ceskou televizní znelkou a jednou z nejstarších v Evrope) vznikala v cervenci a srpnu roku 1965. Výtvarníkem byl Radek Pilar a režisérem Václav Bedrich, který sveril animaci Antonínu Burešovi (dedeckovi známého herce Marka Vašuta).

Hudbu zkomponoval Ladislav Simon a hlas propujcil Vecerníckovi tehdy petiletý Michal Citavý, který trávil prázdniny v blízkosti Prahy. Nad realizací znelky (tehdy ješte cernobílé) bdelo pozorné oko produkcní KF - studia Bratri v triku, paní Zdenky Deitchové.


Prvním Vecerníckem, jemuž predcházela znelka s dnes známou postavickou Vecernícka, byla pohádka režiséra Václava Bedricha O televizním strašidýlku. Príbeh je vypráven kombinací kreslené animace a fotek.

Vecernícek ale tehdy zdaleka nemohl sledovat každý, protože televizi nemela každá domácnost. S rozvojem televize ale diváku pribývalo. V breznu 1965 jich byly již 2 miliony (na zhruba tolika obrazovkách se tedy poprvé objevil Vecernícek), v prosinci 1969 byla prekrocena hranice 3 milionu a v roce 1978 prekrocil pocet hlášených televizních prijímacu 4 miliony.

První barevný Vecernícek mohli diváci sledovat v roce 1973. Jediným ciste hraným Vecerníckem je seriál Krkonošské pohádky (1974) režisérky Very Jordánové. Nejdelším seriálem Vecernícku je s poctem 52 dílu Bob a Bobek na cestách (2005), režie Ivo Hejcman.

Nejstarším žijícím režisérem Vecernícku je legendární Václav Bedrich, narozen 28. 8. 1918.

Za dobu ctyriceti let Vecernícku bylo vytvoreno cca 300 seriálu, od roku 1991 do roku 2005 (brezen) bylo odvysíláno 120 premiér. Nejpoužívanejší technologií realizace Vecernícku je kreslená animace, následuje plošková a loutková.

Vecernícek je nejžádanejším programem CT pri prodeji, krome všech evropských zemí se dostal i do vzdálených zemí jako je Austrálie, Malajsie, Spojené arabské emiráty, Turecko, Japonsko, Cína, Korea, Indonésie, Kena, Zimbabwe , Island a další.

Jak se vysílalo:
1965 - 1967: jednou týdne v nedeli
1967 - 1969: trikrát týdne, v úterý, ctvrtek a nedeli
1970: ctyrikrát týdne, pribyl pátek
1971: petkrát týdne, pribyla streda
1972: šestkrát týdne, denne krome soboty
1973: denne

Premiéry:
9. 4. 1967: Broucci
19. 10. 1967: Pohádky ovcí babicky
5. 11. 1967: O loupežníku Rumcajsovi
7. 4. 1968: O vodníku Cesílkovi
6. 10. 1968: Pohádky z mechu a kapradí

Co se chystá:
Ceská televize chystá nekolik nových seriálu, napríklad Honzík a Samuel, Mach a Šebestová na cestách, Ctyri uši na mezi, Matylda, Do pohádky, Hajadla, Kajetán a modrá liška, Bob a Bobek na cestách, Mat a Pat se vracejí ci Krysáci.

Neco málo o Vecerníccích…
O loupežníku Rumcajsovi
První rada seriálu vznikla v roce 1967. Jiste znáte loupežníka Rumcajse, ale jestlipak víte, že Rumcajs byl vlastne poctivý jicínský švec? A jak se stal ze ševce loupežník? Inu, Rumcajs jako švec byl skutecný mistr - i jicínský starosta Humpál si u nej nechal ušít boty. Rumcajs se ale s nafoukaným starostou neshodl a byl za to vykázán z mesta. V lese Ráholci se z nej potom stal loupežník.


O krtkovi
Když v roce 1956 zacal pripravovat výtvarník a režisér Studia Bratri v triku Zdenek Miler vyprávení o tom, "Jak krtek ke kalhotkám prišel" netušil, že se pod jeho rukama rodí jeden z nejslavnejších hrdinu svetového animovaného filmu pro deti. Krtek si rázem získal srdce malých i velkých diváku. A co víc, okouzlil i vážené cleny festivalových porot. Z filmového festivalu v Benátkách si privezl hned dve hlavní ceny a brzy k nim pridal i velkou cenu festivalu v Montevideu. Už druhý díl "Krtek a autícko" rozhodl, že film bude bez komentáre. Vždyt krtkovo udivené "ju", štastné zatleskání rukama ci veselý smích, dokázaly vyjádrit více než celá kupa slov. O tom, že milý krtek vubec nestárne se mohou presvedcovat diváci Vecernícku CT mnoha generací, krtecek obveseluje srdícka detí s chutí a radostí.


O makové panence
O makové panence je další z legendárních animovaných seriálu režiséra Václava Bedricha, vznikl v roce 1971. Maková panenka ze všeho nejradeji tancí ve své cervené sukénce mezi kvety vlcího máku. Hned v prvním díle se potkává s motýlem Emanuelem a zve ho k tanecku. Emanuel s makovou panenkou tancí velmi rád, ale casto jim to nekdo prekazí - jednou zlomyslný kos, jindy mechový loupežník nebo zlý bodlák.


Ríkání o víle Amálce
Je to už více než ctvrt století, co se víla Amálka narodila z mlhy, podívala se do studánky, uvidela, že je pekná a hned jí bylo veselo. Tak zacíná oblíbený kreslený seriál, který mel premiéru už v roce 1975 a je stále plný kouzel a osobitých postavicek. At už je to beránek Kudrna, loupežník Vešmyška, mužík Trnecek, Kordulka, Široká bába a další, jak je umel ztvárnit spisovatel Václav Ctvrtek. Ten obdaril Vecernícek nekolika seriály, které neprestávají i po letech bavit nejen deti, ale i dospelé diváky. Mezi nimi je i hodná a laskavá víla Amálka, která na konci seriálu sice odchází spát až do jara, ale ve Vecernícku se k nám cas od casu vrací, i když je náhodou zima.


Krkonošská pohádka
Ance! Kubo! Hajnej! Hraný seriál pohádek o Krakonošovi a jeho zlomyslném sousedovi sedláku Trautenberkovi. Krkonošské pohádky režisérky Very Jordánové, které byly natoceny v roce 1974, jsou jediným hraným Vecerníckovým seriálem, který jste mohli na svých obrazovkách sledovat. A deti si príbehy o nenapravitelném Trauntenberkovi a jeho mocném sousedovi Krakonošovi velice oblíbily.


Maxipes Fík
Kreslený seriál o velkém psu a jeho malé kamarádce Áje, první rada vznikla v roce 1976. Kde se vzal Fík? Jednou prinesl tatínek Áje štene. Holcicka pojmenovala pejska Fík. Fík strašne rychle rostl - vyrostl z krabice od bot, z košíku i z boudy. A jak se stalo, že prestal rust? Jednou, tesne potom, co se naucil mluvit, vypil celý sud piva. A od té doby už nerostl.


Pat a Mat
A je to! Vecerníckový seriál Pat a Mat jsou príbehy dvou neúnavných kutilu, první rada byla natocena v roce 1976. Seriál má celkem 77 dílu, Pat a Mat se jmenuje od roku 1989. Ješte je na svete dost vecí, které se dají vylepšovat a fantazie Pata a Mata je nekonecná. Jednou si pripraví snídani v tráve, jindy se rozhodnou zarídit telocvicnu. Presto, že jejich práce nedopadne vždy nejlépe, nikdy neztrácí elán a pokaždé jsou s výsledkem nadmíru spokojeni.


Rákosnícek
Je to skrítek neposeda U rybníka Brcálníku žije skrítek Rákosnícek. Každý vecer se na vodní hladine zatrpytí nekteré souhvezdí nebo mu na rybnícek padne cernocerná tma a zacnou se dít podivuhodné veci. Rákosnícek je skrítek neposedný, který zamotané veci nekdy vyreší a pomuže druhým, jindy zase ale musí nekdo dostat z lapálií jeho. Na konci každého príbehu nám Rákosnícek poví, jak to melo být správne.


Bob a Bobek
Ti dva z kouzelníkova klobouku "První série Boba a Bobka vznikla v roce 1978. Na televizních obrazovkách se poprvé objevili v roce 1979. Podobu jim dal kreslír Vladimír Jiránek, hlas jim propujcil Josef Dvorák. K jejich prvním dobrodružstvím, která podle scénáru Jaroslava Pacovského a Jirího Šebánka, natocil režisér Václav Bedrich, rychle pribývala dobrodružství další. Puvodní seriál z produkce Ceskoslovenské televize má 39 dílu, v letech 2003 - 2005 realizovaný "Bob a Bobek na cestách" má dílu 52, ovšem ty již byly vyrobeny spolecností Ateliéry Bonton Zlín a.s. Bob a Bobek se za ta léta príliš nezmenili. Jsou to porád ti milí braši, ochotní kdykoliv priložit pracku k dílu anebo prispet nekomu na pomoc. Že se jejich dobrá vule nesetká vždy s tím nejlepším výsledkem? Inu, takový je už zákon grotesky. Kdo z nás se ostatne nekdy neocitl v podobné situaci.


Mach a Šebestová Kreslený seriál o príhodách spolužáku Macha a Šebestové podle námetu Miloše Macourka, první rada vznikla v roce 1982. O tom, že Mach a Šebestová jsou žáci základní školy, kterí kdysi dostali kouzelné sluchátko, které splní každé prání, ví v Cechách a na Morave snad každé malé díte. Hned v prvním díle má pes Jonatán má na chvilku krídla a objeví se i milion kocek. Mach a Šebestová s tím sluchátkem potom v dalších dílech prožijí nejednu dobrodružnou príhodu. Príbehy o kouzelném sluchátku napsal Miloš Macourek a jejich výtvarnou podobu vytvoril Adolf Born. Tretího z trojice tvurcu, animátora a režiséra Jaroslava Doubravu, který se podílel na prvních 13 dílech, pozdeji nahradila jeho dlouholetá spolupracovnice - animátorka a režisérka Cilka Dvoráková.


Káta a Škubánek Kreslený seriál o holcicce Káte a pejskovi Škubánkovi, vznikl v roce 1982. Jak se ti dva k sobe dostali? Jednoho dne bylo jaro a všichni na dvore meli mládata. Holcicka Káta také chtela neco živého. Proto si v cukrárne koupila velké cokoládové vejce a dala ho do kocárku, ten postavila na slunícko, aby se jí co nejdríve neco narodilo. Kolem kocárku bežel malý pejsek, cítil neco sladkého, skocil do kocárku a tam ho našla Káta. Vzala pejska domu a zacházela s ním jako s miminkem. Pejskovi se to nelíbilo a chtel odejít, ale když videl, jak by to Káte bylo líto, zustal. A Káta mu dala jméno Škubánek.


Broucci Dvanáctidílný animovaný loutkový seriál na motivy knihy Jana Karafiáta vznikl v koprodukci Studia Jirího Trnky, Comité Francais de Rádio Télévision, britské Jerusalem Productions a spolecnosti Imago v roce 1995. Karafiátova kniha s ilustracemi Jirího Trnky inspirovala už celou radu adaptací a stále patrí do zlatého fondu ceské detské literatury. Nová filmová verze Broucku citlive pracuje se známými hodnotami a snaží se je co nejvíce priblížit dnešním detem. V tom jí napomáhá hudba Emila Viklického i mistrovská kamera Vladimíra Malíka, který virtuózne kouzlí s barevnými atmosférami a vytvárí iluzi detského snu.


Príbehy vcelích medvídku
Jednoho jarního dne se na louce v chaloupce narodili dva cmeláccí kluci - Cmelda a Brumda. Moc rádi poslouchají maminku a ostatní prátele na louce, ale nekdy se to nepovede a je z toho pekná polízanice. Když Brumda a Cmelda trochu povyrostou, vydají se do sveta a poznají spoustu nových prátel. První série seriálu byla natocena v roce 1984.


Pohádky z mechu a kapradí
Animovaná kreslená puvabná pohádka o dvou malých skrítcích Kremílkovi a Vochomurkovi z parezové chaloupky ukryté v mechu a kapradí. První rada vznikla v roce 1969.


Zajímavosti ze sveta Vecernícku:

Vecernícek je i pres svuj vek stále populární, na internetu se vedou mnohé diskuse a objevují se i zajímavé clánky a názory. Nejmenovaný muž ve svém príspevku napríklad narazil na to, že Vecernícek je bordelár, pirát silnic a hazardér. Pri jízde autem nekouká na cestu a frajersky rídí jen jednou rukou, protože porád vyhazuje papíry. To je tedy pekný príklad pro deti... Jinde se debatuje o zajímavostech týkajících se novinové cepice. Dríve mel totiž Vecernícek na hlave Rudé právo, ale nyní tam má umísten program CT1 ze 17. ledna 2005. Nechápu však výber data. Své ctyricetiny oslavil už druhého ledna, toto patnáctidenní zpoždení je tedy dosti podivuhodné. Asi se dárek v podobe nové cepice zasekl na pošte.
A rekordy:
Jediným ciste hraným Vecerníckem jsou Krkonošské pohádky.
Nejdelším seriálem je Bob a Bobek na cestách, který má neuveritelných 52 dílu.
Nejstarším žijícím režisérem Vecernícku je sám Václav Bedrich (narozen 28. 8. 1918).
A NYNÍ K SAMOTNÉ KEŠI…
Každé malé díte ví, že v podvecer na svých dopravních prostredcích prijíždí Vecernícek a prináší pohádku. Den za dnem, týden za týdnem, rok za rokem. Lidé, kterí se dívali na první Vecernícky, už mají dnes vnoucata, na své oblíbené hrdiny ale stále nezapomínají. Jak jste na tom vy? Vyznáte se ve Vecerníccích? Znáte pohádkové postavy jmény?

… PRIPRAVILI JSME PRO VÁS MALÝ TEST:


A. Kdo propujcil hlas Kremílkovi a Vochomurkovi?
[ 1 ] Josef Dvorák
[ 2 ] Václav Havel
[ 3 ] Lucie Bílá
[ 4 ] Jirina Bohdalová

B. Kde bydlí Bob a Bobek?
[ 6 ] v teráriu
[ 7 ] v králíkárne
[ 8 ] v ponožce
[ 9 ] v klobouku

C. Jak se jmenuje spolubydlící psa Štaflíka?
[ 2 ] Vrtulka
[ 3 ] Makarón
[ 4 ] Špagetka
[ 5 ] Kolínko

D. Do jaké trídy chodí Mach a Šebestová?
[ 6 ] 1.A
[ 7 ] 3.B
[ 8 ] 4.C
[ 9 ] 9.B

E. Jak se jmenuje deda Jáji a Páji?
[ 1 ] Lebeda
[ 2 ] Svoboda
[ 3 ] Nezbeda
[ 4 ] Premek Podlaha

F. Jak hodne je zvedavý Rákosnícek?
[ 1 ] jako opicka
[ 2 ] jako hrom
[ 3 ] jako mesícek
[ 4 ] jako hvezdicka

G. Vzpomenete si na jména kosích bratru?
[ 1 ] Josef a Václav
[ 2 ] Píp a Kvík
[ 3 ] Pepík a Honzík
[ 4 ] Tuk a Bzuk

H. Kolika vlasu má Krtecek?
[ 0 ] 3 vlasy
[ 1 ] 6 vlasu
[ 2 ] 7 vlasu
[ 3 ] je plešatý

I. S kterým z techto vodníku se prátelí loupežník Rumcajs?
[ 1 ] s Volšoveckem
[ 2 ] s Cesílkem
[ 3 ] s vodníkem Kebulí
[ 4 ] Rumcajs nemá prátele

J. Na jakých vecech mužeme spatrit Vecernícka?
[ 1 ] na kole, na lyžích, na motorce
[ 2 ] na koleckových bruslích, v autícku, na snowboardu
[ 3 ] v autícku, na kole, na houpacím koníku
[ 4 ] na kolotoci, na houpacím koníku, na skluzavce

K. Jak se jmenují dva nešikovní kutilové, kterí se snaží, ale nejde jim to?
[ 1 ] Mr X a Mr Y
[ 2 ] Pat a Mat
[ 3 ] Paroubek a Topolánek
[ 4 ] nemají jména

L. Z ceho se narodila víla Amálka?
[ 0 ] z vody
[ 1 ] z bláta
[ 2 ] z rosy
[ 3 ] z mlhy

M. Kdo tvorí partu, ve které je hlavní vedoucí Žofka Orangutanová?
[ 6 ] nebyla vedoucí, byla outsider
[ 7 ] Kocour Mikeš, Kozel Kokeš, Kacer Donald, Slon Dumbo
[ 8 ] Osel Íjácek, Malé Prasátko, Hopsající Tygr, pan Králík, klokaní maminka Kanga, sova
[ 9 ] Kvetoslav Slon, Standa Klokan, Karolína Myšová, Emil Tucnák, Borivoj Panda

N. Kdo jsou Vojta, Kuba a Matej?
[ 1 ] štenata
[ 2 ] medvedi
[ 3 ] cmeláci
[ 4 ] trpaslíci

O. Kdo straší na hrade Kulíkove?
[ 4 ] bílá paní Perchta
[ 5 ] rytír Ruprecht
[ 6 ] tríhlavý pes Kerberos
[ 7 ] klekánice

POKUD MÁTE VŠECHNY INDICIE ZJIŠTENÉ, PAK UŽ PRO VÁS BUDE HRACKA VYLUŠTIT CÍLOVÉ SOURADNICE A NALÉZT KEŠ NA SOURADNICÍCH:

N AB°CD,EFG E HIJ°KL,MNO

PREJEME HODNE ZÁBAVY JAK PRI LUŠTENÍ, TAK I HLEDÁNÍ SAMOTNÉ KEŠE. AŽ SE VYDÁTE NA ODLOV, ZAZPÍVEJTE SI:

Dríve, než nám klesnou vícka tesne pred spaním,
uvidíme Vecernícka, jak se uklání,
pokud vám není moc,
dobrý vecer, dobrou noc,
zamává cepickou,
z kouzelných hromádek
hází lístky pohádek
malickou rucickou.

Než-li Broucek složí krovky, aniž rekl "smím?",
z televizní obrazovky krokem rumcajsím
loupežník vykrocí,
s každým pánem zatocí,
Manku má copatou,
zahvízdá, zapíská,
vždycky najde Cipíska
bradu má vousatou.

Cervená se muchomurka,
letí motýlek,
v tráve sedí Vochomurka,
vedle Kremílek,
zkoumají pravidla,
jak se varí povidla,
vareckou míchají,
kdopak drív utece,
než jim hrnec pretece,
to se nás neptají.

Méda Béda honí v lese vlka zlodeje,
Mícek Flícek rozbil okno, nic se nedeje,
opicák Hup a Hop
rídí lod a barví strop,
najedou na útes,
všechno zná, všechno ví,
všechno zdárne vyreší
chytrý pes maxipes Fík.

Mámo pojd se taky dívat s námi,
táto pojd se taky smát,
dokud krásná paní neoznámí:
"Tak a ted už deti spát."

( Stežoval si kapríkovi vodník Cesílko,
že mu v noci nekdo odnes vodní kresílko.
Strašlivý kocour Fous,
Pištu Fištu rád by kous,
porád prý smulu má.
Všechno zná Všeználek,
všechno zkazí Neználek,
chytrejší vyhrává. )

Dríve, než nám klesnou vícka tesne pred spaním,
uvidíte Vecernícka, jak se uklání,
pokud vám není moc,
dobrý vecer, dobrou noc,
zamává cepickou,
z kouzelných hromádek
hází lístky pohádek
malickou rucickou.
La la la la…


PROSÍME, VKLÁDEJTE JEN VECI S VECERNÍCKEM SOUVISEJÍCÍ!!! A NEZAPOMENTE NÁM NAPSAT, JAKÝ JE VÁŠ NEJOBLÍBENEJŠÍ VECERNÍCEK :-)zdroj: www.ceskatelevize.cz

Additional Hints (Decrypt)

i yrfr wóóó i yrfr... i cnermbié punybhcpr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

855 Logged Visits

Found it 826     Didn't find it 3     Write note 20     Publish Listing 1     Needs Maintenance 3     Owner Maintenance 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 29 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.