Skip to Content

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.

This cache has been archived.

Tobias Reviewer: Archivace listingu keše.

[b]Tobias Reviewer, Reviewer pro ČR[/b]

More
Mystery Cache

Orient-express

A cache by Grafikon Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 2/15/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

web page in english http://www.orient-express.com in czech http://www.orientexpress.cz, www.zelpage.cz, www.modelova-zeleznice.wz.cz, www.vagony.cz

Poblíž místauložení je vlak odstaven v dobe svého pobytu v Praze. Budete-li mít štestí, nebo pokud si odlovení keše naplánujete, uvidíte ho tu.
Zatim co si cestujici prohlizi Prahu vlak projde na odstavnem nadrazi ocistou. Po celou dobu pobytu v Praze ma kazdy vuz sveho hlidace a navic okolo chodi dalsi hlidac se psy.
Na webových stránkách jsou jízdní rády, takže si mužete vyhlédnout i místo na focení.
Luštení je tak na pul hodiny. Co se odlovu týce, nedaleko (na výchozích souradnicích) je zastávka autobusu 188 a 101.[CZ]
Nekolikrát do roka prijíždí do Prahy asi nejznámejší vlak sveta - Orient express.
Poprvé vyjel 4. 10. 188A z Paríže do Rumunska.
Tehdy vezl jeden zavazadlový vuz, dva luxusní a podle tehdejších merítek obrovské spací vozy, jeden restauracní vuz s kuráckým salonkem a vuz pro personál. Vezl 40 cestujících pozvaných "vynálezcem" tohoto vlaku.

V tehdejší dobe koncila trat asi 70 kilometru za Bukureští u Dunaje a tak museli cestující presednout na trajekt a pak na místní spoj, který je dovezl do Varny odkud mohli pokracovat opet lodí do Istanbulu (Konstantinopole). Na prelomu století byly dobudovány nové trate a mosty a Orient express tak mohl dovézt cestující až do cíle.
Vlakem jezdili ti nejmocnejší a nejznámejší lidé nejen Evropy, ale celého sveta - zacalo se mu ríkat "Vlak králu, Král vlaku".

Když byla v roce 1907 dokoncena stavba Simplonského tunelu, tehdy nejdelšího na svete, merícího asi 2B kilometru (zaokrouhlete na celé kilometry) otevrela se další trasa do Konstantinopole. Díky tunelu mohl Orient express jezdit i do Benátek, Milána a od roku 1910 i do Terstu. V té dobe objevovala britská spolecnost krásy Benátek a Orient express byl jediný primy spoj do Benátek. Leta 1907-14 byla pro vlak obdobím velké prosperity.
Jenže prišla I. svetová válka a s ní i konec cestování vlakem po Evrope. Jeden z vozu  byl použit pri nemecké kapitulaci v Compiegne v listopadu 1918. Vagón zustal jako památník a byl opet použit Hitlerem pri kapitulaci nemeckem okupované cásti Francie v roce 1940. Pozdeji byl prevezen do Berlína a v roce 1945 znicen jednotkami SS.

Po první svetové válce nastal rozmach cestování práve na Strední východ. Bylo rozhodnuto postavit nový vlak který bude jezdit do Recka a Turecka, ale musel se vyhnout Rakousku a Nemecku - jezdil Simplonským tunelem - "Simplon-Orient-Express". Trasa vedla z Paríže do Vallorbe, Lausanne, Brigue, pres Simplonský tunel, Miláno, Benátky, Terst, Belehrad, Nisch a Crveni Krst a tady se delila na trasu vedoucí do Sofie a Istanbulu a druhou do Thessaloniki a Athén.

Cesta z Paríže do Istanbulu trvala 56 hodin a byly tradicne zachovávány 3 noci ve vlaku.
Vlak zažíval dalších 19 let prosperity.
Vybavení vlaku bylo neustále vylepšováno a zdokonalováno.
Typickými pasažéry vlaku byli vyslanci, vládní kurýri, obchodníci se zbranemi...

V prubehu let vlak inspiroval k natocení šesti filmu, napsání devatenácti knih, jedné hudební skladby a nejmene jedne divadelni hry.

Druhá svetová válka zasadila vlaku težkou ránu.
Vozy byly v podstate rozkradeny a odvezeny.
Presto byl v prosinci 1945 obnoven provoz vlaku. Už nebyl tak luxusní a jezdil jen do Terstu.
Po case zacal jezdit i na Balkán, ale Jugoslávie byla za železnou oponou. Objevilo se mnoho komplikací. Povídalo se, že nekteré spací vozy (ty nejhezcí a nejlepší), byly odpojeny a objevily se až za nekolik mesícu. Bylo rozhodnuto jezdit jen s temi nejstaršími vozy.
V roce 1952  se situace zlepšila. Byly postaveny nové vozy a vlak zacal jezdit jako "stredne luxusní".
Nebyl to však už ten puvodní "Vlak králu, Král vlaku"

V roce 197C koupil James Sherwood, prezident Sea Containers Group, na dražbe v Monte Carlu dva spací vozy a tak zacal celý proces návratu velkého vlaku zpet do života. Od té doby bylo zakoupeno 35 historických restauracních vozu, pullmanu a spacích vozu. Byly restaurovány v dílnách v Anglii, Belgii a Nemecku. Mnoho kontinentálních vozu bylo nalezeno ve Španelsku, nekteré vozy byly odkoupeny od muzeí, soukromých sberatelu a cateringových spolecností, které je používaly jako restaurace.

Restaurování devíti starobylých pullmanových vozu, které jezdí po Anglii, se provádelo ve meste Carnforth v Lancashire. Rekonstrukce techto historických vozu byla tím nejduležitejším a vyžádala si znacné strojírenské zásahy a kompletní vnitrní úpravy. Vozy mají svou krémovou a hnedou barvu. Vlak se jmenuje British Pullman.

Kompletní prestavbu spacích vozu meli na starost Bremer Wagonbau v Brémách v Nemecku a dílnách Wagons-Lits v Ostende, v Belgii. Všechny vozy jsou zdobeny v autentických barvách Compagnie Internationale des Wagons-Lits et des Grands Express Europeens. Vnitrní dekorace, provádená pod dohledem Gerarda Galleta v Paríži, je zcela autentická v každém detailu.

25. kvetna 1982 uskutecnil James B. Sherwood svuj velký sen, když Venice Simplon-Orient-Express vyjel z Victoria Station do Benátek. Byla to první z dalších pravidelných jízd. Mezi pasažéry byli anglictí lordi a dámy, aristokrati, osobnosti showbusinessu, politici a velcí prumyslníci.

Dnes jezdí vlak ve složení:

17 rekonstruovaných puvodních vozu
D restauracních vozu
E barových vozu
luzkových vozu s 9 dvoulužkovými kabinami
2 luzkové vozy se 7 jednolužkovými a 3 dvoulužkovými kabinami
2 služební / bagážní vozy

Poprve do CR prijel v roce 1994.
Pri nekterych zvlastnich jizdach jej v CR tahne historicka lokomotiva 498.022 - "Albatros". Tyto jizdy jsou vsak jen vyjimecne.
Obsluhu vlaku tvorí 40 clenu - reditel vlaku, francouzský šéfkuchar, italští cíšníci, anglictí a francouzští stewardi.
Bohužel pro obycejného smrtelníka je vlak nedostupný. Muže se na nej podívat jen zvencí. Nejlevnejší trasa vyjde na 610 euro a ješte nezažijete to pravé - noc v Orient expressu.
Nejbližší termín príjezdu do Prahy je 8.kvetna približne v 16:13 na Hlavní nádraží. Z duvodu rekonstrukce, možná bude koncit jinde.[EN]
The best world-known train - Orient express sometimes comes to Prague.
The first journey started at October 4th 188A. There was 40 invited passengers travelling by train from Paris to Rumania, then by a ferry across Danube river, by another train to Varna and finally by a ship to Constantinople.
After the Simplon tunnel under Alps was build (it was the longest tunnel in the world at that time, with its length of 2B kilometres). It was a new way to Italy and Istanbul.
During the first world war the train was not operated. Between WW the train returned to operation, but during the second WW the carriages ware nearly completely stolen. After the second WW, only few worse and oldest carriages has remained.  The train started to operate with this carriages, but in lower quality. Sometimes, when train went across Yugoslavia and Bulgaria, the best carriages were disconnected and found some months later.
In year 197C James Sherwood, a president of Sea Containers Group, on public sale in Monte Carlo bought two sleeping wagons, and started renaissance of Orient express. Many wagons were discovered in Spain.
The first scheduled train was in 25th May 1982, from London (Victoria station) to Venice. Passengers were English lords and ladies.

Nowadays in the train is:
17 original carriages
D restaurant carriages
E bar-carriages
F sleeping carriages with nine cabins for two person
2 sleeping carriages with seven coupes for one person and three coupes for two person
2 baggage carriages

Souradnice/coordinates:
N 50°03.DF(3*A)'
E 014°28.CEB'

Jízdní rád / schedule

Cesky English

príjezd/arrival: 15:06
odjezd/departure:14:06

stanice/station: Praha - Smíchov

Additional Hints (Decrypt)

Cbq xnzrarz
Haqre fgbar

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

773 Logged Visits

Found it 730     Didn't find it 2     Write note 28     Archive 1     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 3     Owner Maintenance 2     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 93 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated: on 3/27/2018 10:30:45 AM Pacific Daylight Time (5:30 PM GMT)
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page