Skip to Content

This cache has been archived.

Chemic77: Dnes jsem se tam jiz nedostal... alespon ne oficialni cestou a tak archive provedu zitra a nebo jeste v noci.... uvidim. :)

More
<

Budejovicke vystaviste

A cache by Chemic77 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/06/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cache Budejovické vystaviste je venovana nasemu historickému mistu, kde se konaji nejruznejsi vystavy. Historie tohoto prostoru sahá daleko do minulosti. Proto se Vám budu snažit priblížit zhruba historii techto prostoru, zdejších výstav a historii spolecnosti, která zdejší výstavište provozuje.LogoVýstavnictví má v jihoceském regionu bohatou tradici, jejíž koreny sahají až do poloviny minulého století. Již v roce 1848 probíhaly v Ceských Budejovicích výrocní trhy organizované ctyrikrát rocne. Soucasná cinnost akciové spolecnosti navazuje na akce porádané od roku 1960 jako regionální zemedelské výstavy. Od roku 1972 byl zaveden název na "Celostátní zemedelská výstava Zeme živitelka Ceské Budejovice". V roce 1981 prešel výstavní areál pod správu Ministerstva zemedelství a výživy CR.
K 1. 1. 1994 došlo v souladu s privatizacním projektem ke vzniku Park Centra, a.s.. V roce 1997 byl prijat nový název spolecnosti - "Výstavište Ceské Budejovice a.s." a nové logo.

Logo


Díky promyšlené strategii se podarilo v prubehu uplynulých let vytvorit solidní základy prosperity celé rady výstavních akcí a upevnit tak pozici ceskobudejovického výstavište mezi veletržními správami a výstavišti a zaujmout druhé místo v celé Ceské republice.

Dnes se v tomto areálu porádají výstavy více ci méne známé. Konkrétne se zde napríklad pravidelne porádají výstavy psu (mezinárodní výstavy, agility apod.), známý je již také Mobil Salon, HOBBY, Slavnosti piva, Gastrofest, Adventní trhy a v neposlední rade nejznámejší výstava, na které jsme zajisté všichni minimálne jednou byli je Zeme Živitelka. Vetšina techto výstav zde prožívá již nekolik rocníku, pricemž Zeme Živitelka letos oslavuje 35-té výrocí.


Zeme Zivitelka

První rocník Živitelky se konal v roce 1976. S výjimkou jednoho vynechaného rocníku (z duvodu stavby nového budejovického sboru) pokracuje akce stále dál. První rocník "rozjela" místní sborová mládež spolu s kazatelem br. Ludvíkem. Tito mladí lidé jsou dnes již padesátníci a jsou to i jejich deti, kterí úcinkují nebo pomáhají s organizací soucasné podoby akce.
Jak šel cas, vyvíjela se i podoba akce. Zpocátku bylo podstatne méne úcastníku, casto jen nekolik desítek. Spalo se po rodinách, které zajištovaly i stravování. V prvních rocnících se dokonce v nedeli spolecne chodívalo na zemedelskou výstavu Zeme živitelka. Proc se tam chodilo a proc se tohle setkání mladých lidí jmenuje stejne, zjistíte z následujících rádku casopisu Advent.


Nebývá už príliš populární vzpomínat, jaké to bylo za totality. Presto si myslím, že to nekdy muže být prospešné. Proto mi dovolte malou vzpomínku.

Není to tak dávno, a presto jako bychom už zacali zapomínat, že komunistický režim nerad videl, když se nekde sešla hromada mladých verících lidí. Nebylo možné otevrene plánovat setkání mladých ve vetším merítku. Touha být spolu však byla silnejší než strach z prípadných dusledku. A tak se zrodily mládežnické akce s podivnými názvy. Napr. "Mírové shromáždení", "Zahrada Cech", "Zeme živitelka" ... šlo o krycí manévr, snahu zduvodnit církevním tajemníkum prícinu zvýšené kumulace mladých adventistu na jednom míste. "Víte, pane tajemníku, oni prijeli na výstavu "Zeme živitelka", proto byli v sobotu u nás ve sboru."

Díky Bohu za to, že už vše patrí minulosti. Nekdy však mám obavu, jestli nás s totalitou neopouští i touha být spolu, zda se do našich rad nevkrádá bacil individualizmu. Vždycky mne poteší, když zjistím, že se z tech starých casu neco dochovalo. Napr. akce mládeže zvaná "Zeme živitelka"...

Casopis Advent 9/94, Radek Jonczy

Logo
Tato cache je zamerne tradicional, aby byla snadno odlovitelna i turisty, kteri se prijedou podivat na nejakou zdejsi vystavu. Sam vim, ze na vystavy psu jich jezdi nemale mnozstvi.

Areál výstavište je otevren pro verejnost v pracovní dny a ve dnech pracovního volna v dobe od 07:00 do 18:00 hod pomocí hlavní brány c. 1 (viz. waypoint).
Mimo tuto dobu je vstup povolen pouze na pridelenou prukazku.
Ve dnech pracovního klidu, po dobu prípravy a úklidu výstav je areál výstavište uzavren.
Po dobu konání výstavních akcí je vstup do areálu pro verejnost od 09:00 do 18:00 hod na platnou vstupenku.


Zdroj informaci:
www.vcb.cz
www.zivitelka.aspweb.cz

[ENG]
Exhibition Area Ceske Budejovice
This cache is dedicated to our historical place where take place all of the most important exibithions. In south-bohemia region is a very big tradition to hold on variety of exhibitions (like a trade show, agricultural show, flower show, dog show, gastro show, exhibition in connection with advent etc.) The most known exhibition is Zeme Zivitelka which is connected with agriculture, engineering, trade, industry etc.) It was found in 1976 and still continues. This cache is „Tradicional type“ so that all of tourists that come to an exhibition can „do it“.

Exhibition Area Ceske Budejovice is vailable to the public on weekdays and bank holidays from 07:00 till 18:00 and during an exhibition day from 09:00 till 18:00 with ticket. During the holiday, preparings for exhibitions and cleanings is an area closed.
BONUSOVÁ OTÁZKA


Na vnitrni strane vícka najdete štítek s otázkou. Na otázku odpovezte a výsledné císlo si zapamatujte (popr. zapište) pro pozdejší úcely, které vyuzijete na cache Ceske Budejovice.


www.geojih.cz

Additional Hints (Decrypt)

[CZE] i xberav fgebzh
[ENG] Va ebbgf bs gur gerr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.