Skip to Content

This cache has been archived.

Lo36: Tak jsem v nedeli na zkoušku umístil keš a vcera vecer jí šel zkontrolovat. Zmizela. jelikož jsem nenašel v okolí vhodné místo, posílám jí do archivu a uvolnuji tím tuto lokalitu. Všem kacerum dekuji za návštevu.

More
<

Karlinska skola

A cache by Lo36 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/09/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Ve druhé polovine 19. století žil Karlín naplno. Vznikaly nejruznejší obcanské spolky, školy a kulturní instituce. Za kostelem vyrostla reprezentativní novorenesancní radnice – dnes Karlínské Spektrum. Mezi Karlínem a Prahou jezdila konka, predchudkyne pozdejší tramvajové trate. Domu a obyvatel pribývalo, nekdejší nehostinná planina se rychle menila v moderní predmestí Prahy. Presto se Karlín dockal povýšení na mesto až v roce 1903.

Stávající karlínské školy již nemohly pojmout narustající pocet žáku, proto se mestská rada rozhodla vystavet novou školní budovu. Nemela to však být budova ledajaká. Melo se jednat o nádhernou stavbu, jejíž dustojnost by potvrzovala duležitost vzdelání.


V léte roku 1904 byly na tehdejším Riegrove námestí zapocaty stavební práce podle plánu architekta Josefa Sakare. Stavbu rídil architekt Matej Blecha ve spolupráci s karlínskými remeslníky. Behem dvou let vyrostlo v cele námestí monumentální prucelí nové secesní budovy školy, která byla nejen jedna z nejkrásnejších, ale i nejmodernejších v celém tehdejším Rakousko-Uhersku. Málokterá škola se v té dobe mohla pochlubit takovými prostorami a vybavením. Budova byla rozdelena na cást chlapeckou a cást dívcí, každá mela své vlastní reditelství a vcházelo se do ní oddeleným vchodem. Zvlášt byla umístena 4 oddelení školy materské. Žáci a žákyne obecné a meštanské školy využívali celkem 21 uceben, telocvicnu, lázen a slavnostní sín. Ucitelum byly k dispozici 2 sborovny a 8 kabinetu. V prízemí se nacházely 2 reditelské byty a 2 byty školníku. Na školním dvore bylo hrište a pred budovou dve zahrádky. Pitná voda byla cerpána z vlastní studny, budova se jako jedna z prvních u nás vytápela ústredním parním topením. Celkové náklady na koupi pozemku a stavbu se vyšplhaly do tehdy závratné výše 951 375 korun a 50 haléru.


Dne 30. zárí roku 1906 byla škola vysvecena pražským arcibiskupem Lvem Skrbenským z Hríšte. Zanedlouho poté navštívil školu dokonce i samotný císar František Josef I. V letech první svetové války byl ve škole zrízen vojenský lazaret. Prohraná válka prispela k rozpadu monarchie a vzniku samostatného Ceskoslovenska dne 28. ríjna roku 1918. Kdy následovalo relativne klidných 20 let první republiky, které však ukoncila 2. svetová válka. Válecná léta 1939 – 1945 byla obdobím kdy škola opet nesloužila svému úcelu.

V pondelí 19. listopadu 1939 byla školní budova zabrána nacisty. Na nekolik let se stala nemeckou „továrnou“ na zpracování kuží. Žáci ze školy na Lyckove námestí byli prerazeni do jiných škol. Ale ono tehdy vlastne ani žádné Lyckovo námestí neexistovalo, bylo to námestí Riegrovo (nejaký cas také Erbenovo). Prejmenováno bylo až pozdeji na základe jedné válecné události.

Za 2. svetové války pusobil v Karlíne jako praktický lékar MUDr. Bretislav Lycka. V dobe nacistického teroru prokázal obrovskou lidskou statecnost. Byl to práve on, kdo mel v kvetnu 1942 odvahu ošetrit zranené parašutisty Kubiše a Gabcíka poté, co spáchali atentát na ríšského protektora R. Heydricha. Také je pomohl ukrýt a pripravoval jejich tajný odsun z Prahy. K jejich prevozu chtel použít rakve. Byl však prozrazen. Když byl vecer 21. cervence 1942 obklícen gestapem v úkrytu nedaleko Prahy, sám se zastrelil. Bylo mu tehdy pouze 39 let. Jméno tohoto odvážného muže bychom nemeli zapomínat.

Válka trvala ješte nekolik let a byla opravdu krutá. Ve školní kronice mužeme císt i tato rozechvelým písmem psaná slova z posledních válecných dní: „Nemci vraždili a pred tanky hnali Cechy, které vybrali z krytu, aby mohla nemecká brigáda od Vysocan proraziti zabarikádovanou Prahou… I zde v Karlíne zuril boj. Nemecké vojsko se stáhlo ze školy do kasáren. Také v Karlíne hnali Nemci pred tankem Cechy. Ve škole rádili Nemci zurive. Dvere rozštípali, skríne rozbili, vyrabovali a vyloupili kabinety… Okna byla vetšinou vytlucena, mnohé dvere rozštípány a vypáceny, ve trídách plno skla, omítky a zbytku po nemeckém vojsku…“ Težko si dnes dovedeme predstavit radost lidí, když byla 9. kvetna 1945 Praha osvobozena Rudou armádou. Obdivuhodné je i nadšení tehdejších ucitelu školy, kterí dokázali nacisty znicenou budovu behem necelého mesíce pripravit opet pro výuku. Z konce války se lidé nemohli radovat príliš dlouho. Diktatura nacistická byla zanedlouho nahrazena diktaturou socialistickou, respektive komunistickou. Není bez zajímavosti, že pocátky novodobé totality jsou úzce spojeny s Karlínem. Komunistická strana Ceskoslovenska totiž vznikla v kvetnu 1921 jenom pár metru od školy – v Národním dome v Hybešove ulici. Tehdy byla KSC ješte stranou víceméne demokratickou. To se však v následujících letech zmenilo – komunisté lidem zabírali majetek, cenzurovali tiskoviny…
Koncem padesátých let zde sídlila jedenáctiletá strední škola, pozdeji základní devítiletá škola, která proverovala nové pojetí výuky matematiky. Koncem osmdesátých let se však mnohé zmenilo.

Dalším duležitým mezníkem byly povodne v srpnu 2002. Celý Karlín se tehdy témer celý týden nacházel pod vodou. Když voda kulminovala dosahovala do výše cca 2m. Když voda opadla, nastalo scítání škod. Došlo k zatopení sklepních prostor se zázemímpro mimoškolní aktivity, ponicení telocvicny atd. Vlastní statika budovy však poškozena nebyla. Díky sponzorum se podarilo vzniklé škody napravit..

 

 

Vlastní Cache je magnetická nano. Protože se budete pohybovat na pomerne frekventovaném míste, budte opatrní pri vyzvedávání. K odlovu nejsou vhodné hodiny: 7:45 – 8:00 a 16:30-17:00.

 !!!TUŽKU S SEBOU!!!

Zdroj: internetové stránky školy na Lyckove námestí…

Additional Hints (Decrypt)

2 z ilfbxb
2 z uvtu hc

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.