Skip to content

This cache has been archived.

Voyager Reviewer: Archivace listingu keše

Protože výzvy k údržbě nebyly naplněny, byla keš v souladu s pravidly archivována. Upozorňuji, že keš, která byla archivována pro zanedbávanou údržbu, již nelze odarchivovat.

Voyager Reviewer - Reviewer pro ČR, (především kraje Jihomoravský, Zlínský)

More
<

H.Bondy

A cache by XiXao02 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/06/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

" H.Bondy "

…byl první žid zavraždený v tomto tábore…

>
... DRIVE IN...
Dne 17. zárí 1942 byl zrízen ve Svatoboricích u Kyjova v bývalém starobinci mesta Brna Internacní tábor pro príbuzné (manželky, rodice, sourozence) osob ceské národnosti, které za války uprchly do zahranicí. Prechodne zde byli také internováni i Židé, osoby zatcené z rasových nebo politických duvodu a osirelé deti po obetech nacismu.
Okupanti vysvetlovali internaci tím,že se prý snaží zneškodnit v ceském národe nespolehlivé živly.
Prumerne zde bylo veznených 1200 osob, celkem táborem prošlo 3500 veznu, z toho 99% Cechu a 1% Nemcu židovského náboženství. V tábore zemrelo 25 Cechu a 5 Nemcu. Mrtvá tela byla vydávána k pohrbení pozustalým nebo byla pohrbena v krematoriu. Úmrtí byla sice zaznamenána v matrice zemrelých, avšak ta shorela, když Nemci pred blížící se Rudou armádou zapálili správní budovy tábora. Tento údaj je však velmi zavádející. Mnoho umírajících bylo rychle "propušteno" nebo prevezeno do nemocnice, takže se jejich úmrtí do celkového souctu nepocítala.

Dne 12.dubna 1945 - likvidace internacního tábora. Vetšina veznu (550 osob) byla propuštena na svobodu, cást, asi 250 veznu, byla prevezena gestapem do Brna a odtud do tábora v Plané nad Lužnicí. Nekolika osobám se prý podarilo uprchnout a skrýt se ve Svatoboricích a v blízkém Mistríne.
Z Kyjova melo být puvodne židovské ghetto, ale okupanti dospeli k názoru, že postací Terezín, když budou stejne tak rychle jako do nej posílat transporty dál na východ.

Težký život Židu ve Svatoboricích Ve Svatoborickém tábore bylo obvykle kolem 80-ti Židu. Jejich pocet se postupem casu lišil, protože je odváželi do koncentráku a naopak z okolních veznic priváželi Židy další. Pocátkem prosince jsou z tábora odváženi první Židé do koncentracních táboru. Do Terezína jsou odsud mimo jiné prevezeni i príbuzní prezidenta Edvarda Beneše.
Byli ubytováni v nehorázných podmínkách muži i ženy dohromady v baráku císlo 14. Pozdeji spali na pude tohoto baráku, protože v místnostech byl zrízen prasecí chlívek.

Zde je rozkaz o styku Židu s internovanými a s velitelem tábora. Napsaný v ceštine i v nemcine visel na každém baráku.
1. Židé musí být oznaceni židovskou hvezdou pripevnenou na zádech o velikosti 30 x 30 cm.Hvezda musí být denne nošena a neuposlechnutí bude tvrde trestáno.
2. Internovaným Cechum v tábore se okamžite zakazuje styk s Židy. Neuposlechnutí bude trestáno v budoucnu smrtí obešením.
3. Nemocní Židé musí být oddeleni od nemocných inernovaných Cechu. Okamžite musí být oznaceno WC velkými plakáty s nápisem JEN PRO ŽIDY. Používání verejných záchodu je Židum prísne zakázáno a bude se trestat nejprísnejšími tresty.
4. Židé musí všechny ostatní zdravit smeknutím pokrývky hlavy a musí stát v pozoru.
5. Uniformované a úredníky porádkové služby musí Žid zdravit takto:
a) smeknout pokrývku hlavy b) postavit se do pozoru c) podat hlášení: "Žid ... se nachází na ceste z baráku II. do baráku III." Neuposlechnutí se bude prísne trestat.

Jídelnícek svatoborického vezne: snídane: kousek chleba,
výjimecne kostka umelého medu,
melta
obed: NIC
vecere: totéž, co na snídani
Velice oblíbeným trestem byla celotáborová hladovka.
Židé meli velmi casto hladovku, mnohdy naplánovanou i na nekolik dní dopredu. Vecne opilý gestapák Tunz si vymýšlel co nejhorší práci, Židé dreli i 18 hodin denne. Gestapo melo v plánu je udrít k smrti. Mnohdy pracovali na úplne nesmyslných vecech.
Mnohokrát bylo k videní,jak pekné mladé Židovky válcují silnici težkým válcem. Jen tak, úplne zbytecne. Nebo se musely kácet stromy ci bylo nutno vytrhat všechnu trávu, prý aby veznové nekoukali do zelena. To všechno samozrejme pod dozorem Tunze, který nešel pro ránu daleko. Jejich tela byla ranami prímo poseta.
8. listopadu v tábore umírá první Žid, H. Bondy. Krátce po nem židovská žena, kterou gestapák zabil krumpácem.
Svatoborický internacní tábor byl pro Židy jen jakousi "zastávkou". Odtud byli dále posíláni do koncentracních táboru, nejcasteji do Terezína.
l. ríjna 1951 byla v objektech umístena vojenská posádka, která roku 1957 objekty uvolnila pro textilní závod. V druhé cásti tábora se roku 1949 zacal stavet nový textilní závod s názvem Buchlovan, kde se již v únoru 1950 zacaly vyrábet technické tkaniny.

Pri vyzvedávání cache si dávejte dobrý pozor na vozidla,jelikož cache je umístnená cca 3m od silnice

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.