Skip to Content

This cache has been archived.

ValenReviewer: Archivace listingu keše

Protože výzvy k údržbě nebyly naplněny, byla keš v souladu s pravidly archivována. Upozorňuji, že keš, která byla archivována pro zanedbávanou údržbu, již nelze odarchivovat.

Valen Reviewer - Reviewer pro ČR

More
<

Chorvatska kravata

A cache by Radimecek & Krokodylek Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/12/2008
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Co jste možná nevedeli...


[EN] Sorry, english version is being prepared. Please ask someone who speaks czech or use a machine translation.

[CZ] Všichni ji známe, nekterí si ji každé ráno mistrne uvážou, jiní s ní bojují jen pri slavnostních, ci smutecních událostech. Puvodne byla urcena mužum avšak módní výstrelky posledních let dokazují, že ji nosí i ženy. O cem že je rec? No, samozrejme, dámy a pánové - o kravate! Je tady s námi již více než 350 let a to snad stojí za ohlédnutí, nemyslíte?

 

Kravata, to není jen obycejný kousek látky zdobící kvádra podnikatelu a ostýchavých hochu tanecních kurzu, je to porádný kus historie, pojem s bohatou minulostí, prítomností a zrejme i budoucností. V mnoha zemích sveta je pri obchodních jednáních nezbytností a setkáváme se s ní stále casteji i na ulicích, no jen si vzpomente, kdy vás naposledy oslovil nekterý z nahánecu mobilních operátoru, ci firem prodávajících masážní prístroje?

 

Pred nekolika staletími, když šli chorvatští mládenci do války, dávaly jim jejich milé zdobné šátky, které tehdy nosily pres ramena, aby meli kus jejich lásky vždy s sebou. Vojenské predpisy na vybavení uniformy tehdy nebyly tak prísné jako dnes a jinoši si uvazovali šátky kolem krku a vyráželi do bitev. Chorvatská lehká jízda byla tehdy povestná svou odvahou, a tak se za tricetileté války roku 1635 dostali pod rakousko-uherským vedením až do Paríže, kde meli podporit slavného Ludvíka XIV. Proslulí vojáci tehdy meli dokonce i vlastní pluk - Royal Carvates, tedy Královští Chorvaté.

 

Není náhodou, že se parížanum chorvatský zvyk zalíbil. Tehdy vypukla nová módní vlna a kdo nenosil šátek "a la Croate", jakoby ani nebyl. Samozrejmostí byla kravata kolem krku Ludvíka XIV. To napovídá, že použité materiály byly honosné a krajky a mušelín, stejne jako jiné drahé látky, tvorily skvostné ozdoby. Co Paríž káže, to táhne celým svetem, tak to odpradávna platí alespon v móde. Brzy se kravata rozšírila do dalších zemí jako Belgie, Nemecko a roku 1660 dobyl fenomén i ostrovní Anglii.

Kravatu lze uvázat až 85 zpusoby, ale nejoblíbenejší jsou tyto ctyri: Windsorský uzel, uzel Manhattan, uzel Pratt a uzel Long. Pokud si nevíte rady s vázáním, mužete zkusit tento návod.

Možná nejprekvapivejší je, že kravatu nosí i slavná aréna v Pule, která je takovým zmenšeným rímským Koloseem. Co je to za nesmysl? Doporucuji navštívit tuto stránku.

 

 

Pri letní dovolené na oblázkových plážích chorvatského pobreží mužete ohromit ostatní svými znalostmi zdejší historie. A navíc máte skvelý tip, co shánet jako suvenýr, když škeblí, kamínku a cetek z trhu máte plné krabice, na které se jen práší.

 

A kam vás tato keš zavede? Do samotného Chorvatska zatím ne, ale na místo, které je malým chorvatským ostrovem v centru Ostravy. S Krokodylkem na nej nedáme dopustit a doufáme, že i vám tam bude chutnat a pokud se nechcete zdržet, alespon nakouknete a nasajte atmosféru léta a blížících se dovolených... Pokud Vás neosloví, nezoufejte cestou k finálce uvidíte jiné a možná zajímavejší místo k posezení, které máme také rádi.

 

Nebojte, na schránku jsme nezapomneli, prozradíme, že na uvedených souradnicích není.
A ješte taková drobnost: pro uznání logu priložte obrázek/obrázky k tématu keše (jak má/mají být proveden/provedeny, to necháme na vaší fantazii, prý se ji meze nekladou, tak uvidíme ;o)). Ty nejzdarilejší pochválíme. Pri vyzvedávání i vracení prosíme o pozornost, místo bývá premudlené, doporucujeme víkendy nebo pred- a popracovní hodiny, zkrátka dobu, kdy bývá v centru málo lidí. Protože jde o tématickou keš, vkládejte predmety se souvislostí k tématu. Prosím, nedelejte downtrade!

Pro první 3 nálezce jsme pripravili odmenu.

 

Dovidenja na Jadranu!

Príjemnou zábavu a štastný lov prejí,

Radimecek& Krokodylek

P. S.: Až už si budete chtít uvázat kravatu z toho hledání souradnic, mrknete do hintu. Ješte nesmí chybet nutný odkaz pro overení a mimochodem, pokud si už vážne nevíte rady, mužete nás samozrejme kontaktovat, jedinou podmínkou je uvést, kde je problém. ;o) Ale necekejte, že prozradím celé rešení, spíš jen neco naznacím, obecne povím at se podíváte porádne, co je v zadání, jako jsem to ve vetšine prípadu doposud delával.

Poznámka:

Na výchozích souradnicích najdete neco, co s Chorvatskem souvisi a protoze vetsina lidi do teto zeme putuje i za necim jinym je finalka tam, kde je.

Malé info pro vášnivé "chatare" na tomto listingu:

5. 11. 2008 - Promazal jsem logy od zbytecných notes, pokud si chcete stežovat, vymýšlet ruzné zcestné teorie proc jsem založil tuto keš, osobní urážky, prípadne vyjádrit svuj názor, napište mi osobne at vím, co si o vás myslet. Pokud si chcete popovídat o "nesmyslnosti" této krabicky s ostatními, založte si téma na gc.cz. Puvodní logy jsou ke stažení zde. Nyní mažu automaticky logy, které se nebudou vztahovat ke keši samotné (tj. listingu, hádance, umístení finálovky - ale NE vyzrazení atp.). Jsou mezi námi i takoví, kterí hledají rešení a pro ty by mely být logy zdrojem pomocných informací a referencí a ne stále dokola opakující se flamewar bez spetky uzitne hodnoty, který je nezajímá.
Pozn.: Mé vyjádrení k posledním notes sdelím na požádání.
Howgh!

Additional Hints (Decrypt)

[Šifra:]
PM: Pb gnxuyr fv cbmbear cebuyéqabhg yvfgvat? (An CP. Pgraí grkgh araí ahgaé.)
RA: Jung nobhg frrvat yvfgvat? (Hfr pbzchgre. Ernqvat gur grkg vf abg arprffnel.)

[Cache:]
PM: Wr gb erthynexn n ngevohgl bqcbivqnwv!
RA: Vg'f n erthyne fvmrq pnpur naq ngevohgrf ner hfrq jryy.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.