Skip to Content

<

Drbec

A cache by Mazanov & Lukajda Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/13/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Kopec Drbec (Trpec) na jihovýchodním okraji Slivence.

Hned na zacátek je treba uvést, že oficiální dnešní název je „Trpec“, jak zjistíte napríklad z názvu prilehlé ulice. Pojmenování Trpec také lépe odráží puvod tohoto jména, nebot se traduje, že se na tomto vyvýšeném míste dríve vykonávalo právo útrpné. Tento fakt nelze zcela jednoznacne potvrdit, nebot žádná fotografie se šibenicí se nedochovala nebo prinejmenším o ní není níc známo autorum této keše... Již v polovine minulého století však toto pojmenování, znející jako nemecká zkomolenina zvucného „Drbec“, nikdo z místních nepoužíval a lidové jméno vyjadrovalo skutecnost, že se zde s oblibou scházela místní omladina „na drb“, tedy popovídat si. Krome drbání se zde tradicne pálily carodejnice a ohne zde horely casto i mimo Filipojakubskou noc. To mimo jiné napomáhalo likvidaci odpadu vznikajícího na nedalekém hrbitove.
Že zdejší mládež byla vždycky divoká, dosvedcuje napríklad príhoda, kdy vyhozené hrbitovní vence posloužily jako efektní létající talíre poté, co byly zapáleny v ohni. Jeden z vencu ale skoncil prímo na hlave jedné z prihlížejících dívek a jen duchaprítomnost jiné zachránila alespon kuži, když už ne úces...
Od tech dob ale Drbec pekne zarostl stromy, a tak zde pálení ohnu dnes již není povolené (kopec je vedený jako lesní pozemky). Krome kdysi vysazených a dnes se samovolne šírících akátu a borovic cerných tu mužete najít i naše domácí divoce rostoucí dreviny, zejména jasany a šípky, v zapojeném lese pak zejména habry. Pod nimi na jare kvetou a po okolí nádherne voní fialky. Na otevrené skalní stepi pak mužete najít mochnu jarní, pryšec chvojku, ale i vzácnejší druhy jako napr. kavyl a bělozářku. Jsou snahy o odstranení akátu, ne vždy však úspešné. Poslední pokus mužete zhodnotit prímo na vlastní oci na zacátku kopce u chat, kde byly akáty pokáceny v roce 2007 a místo nich vysázeny borovice lesní. Na severní strane kopce je také starý opuštený a zarostlý vápencový lumek, odkud se bralo kamení napríklad na zpevnení povrchu sliveneckých ulic (historické foto připojeno). Po zime se na ulicích pak dalo najít množství zkamenelin, stejne jako na Drbci. Když budete mít štestí, na Drbci si mužete najít svou i dnes. Na ulicích už ne, vápencový šterk je dobre ukryt pod vrstvami asfaltu. Na kopec vede vlastne jediná dobre schudná cesta od východu od hrbitova. Ne, že by se z ostatních smeru nahoru vylézt nedalo, ale prinejmenším to nelze doporucit s malými detmi. Pri príchodu od hrbitova se možná budete podivovat, proc se o Drbci hovorí jako o kopci, nebot prevýšení je dohromady ne více než 5 metru. Jde vlastne o typický okrouhlík a že je kopcem nazýván oprávnene pochopíte, když dojdete až na konec, kde je pekný výhled do okolí.
Dole Drbec obkružuje potok Vrutice a silnice ze Slivence do Velké Chuchle. Na siluete Slivence (viz připojené foto s popisky) je patrný kostel, stará budova školy i špýchar. Na protejší strane údolícka Vrutice neboli Sliveneckého potoka mužete sledovat pokracující zástavbu rodinných domku. Podíváte-li se k východu (i zde případně viz foto), tak vedle lesního porostu vykukuje okraj uzavrené skládky, kus Chuchelského háje a vrcholek chuchelské Homolky, tedy tri zatím nejbližší další keše (GC1A3Q0, GC187CN, GCR86R), pokud nepocitame ty v zastavbe naproti.
Pokud pojedete MHD, pak z autobusu (120, 130 nebo 230) vystupte na nekteré ze zastávek Nový Slivenec, Smaragdová, K Holyni nebo Opálová (ta je nejblíž, asi 15 minut chuze, ale funguje jen pro smer do centra). Pojedete-li autem, musíte pres Slivenec a auto nechat nejlépe u hrbitova (ulice Višnovka). Prístup lze doporucit i na kole, to budete muset zanechat cca 5 metru od keše (príjezd vyhradne od hrbitova). Cesticky jsou ale úzké, tak pozor na prípadné další návštevníky Drbce. Ted už jen zbývá poprát vám štastný lov, snad se i vám na Drbci bude líbit.
Edit 2010/03/31: Stante se soucástí experimentu! Pokud jste precetli celý listing, uvedte to ve svem logu. Vyhodnocení experimentu můžete najít v grafu - odkaz je níže mezi obrázky ("Graf"). Dekujeme. Za posledních 10 let čte listing necelých 15 % nálezců, trend je ale nepříznivý a podíl "ctenaru" oproti "honíbodakum" klesá.

English: The Drbec (Trpec) hill in southeastern part of Slivenec The official today name is Trpec, what can you find e. g. in a name of adjacent street. Its origin is from the word "trpet" (suffer), and thus reminds that this hill was used as gallows. If it is true is not known - or at least the authors have never seen a photo of the gallows here... The other name "Drbec" was used regularly by local youth and expressed thet young people visited the area to have a chat here with others. Other traditional utilisation of the hill was for burning a Witch fires - what is a czech traditional custom for the night from April 30th to May 1st. But fires occurred in the area not only on that date, but another times as well because of managing the cemetery waste. No fires are allowed here today as the whole hill is a forest land (fires on the forest land are prohibited by the national law). From the tree species you can find here mainly Black Locust and Black Pine as non-native trees planted in the past, but also native wild trees and shrubs as Alder and Rose, in the forest mainly Red Ash. In the spring you can smell Viola flowering under their canopy. Five-Finger, Wolfs-Milk or rare Spinifex (Stipa) and St Bernard's lily (Anthericum) grow on the open rock-steppe. Forestmen try to replace the invasive Black Locust with native trees, what you can see and assess at one plot at the beginning of the trail on the hill by the summer houses (in 2007 replaced with Forest Pine). A small abandoned quarry is on the north part of the hill. Local limestone was used e. g. for stabilisation of streets in Slivenec (see image).
The recommended access trail on the hill is from east (from the cemetary). If you go this way, you may disbelieve it is a hill, but you will find that at the end with a viewpoint. It is possible to climb from other directions, of course, but the rating above reflects the easiest way. The road from Slivenec to Velka Chuchle leads below the hill (so do not measure the hight by throwing stones). On the Slivenec skyline (see image) you can easily detect a church, the old building of the school (still in use but the school uses another 3 modern houses as well) and the old grange (probably the most howling building in Slivenec). Below the road is the Slivenec brook or Vrutice (both names are used). Looking to the east (see image) you could see a part of an old dumpsite, Homolka hill and the Chuchle forest (another three caches). We wish you a pleasant stay, nice view and a good hunt :o)
Edit 2010/03/31: Be a part of an experiment! If You have read all the listing, write it down into your log. Evaluation from 10 years you can find below - loook for "Graf" among image links. Less than 15 % have read the listing and the portion decreases... Thank You.

Additional Hints (Decrypt)

H cngl 2 zrgel ilfbxéub uybuh n nfv fgrwar ilfbxéub cnuýyh fhpuéub nxágh / Ng gur onfr bs 2 zrgerf uvtu Unjgubea (Pengnrthf) naq qel Oynpx Ybphfg (Ebovavn) bs gur fnzr uvtug

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.