Skip to content

Velka pradaksina Multi-cache

Hidden : 04/30/2008
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[CZ]Okruh okolo Hory Ríp.
[EN]Great circle around the Mount Rip, please ask someone Czech fluent for help.

Na uvedených souradnicích naleznete novou tabuli na pražské vyhlídce. Poklad je uschován nekolik desítek metru daleko, ale abyste byli schopni ho nalézt, budete muset vykonat pomerne obtížnou cestu. Nepojedete daleko, jen tam, kam je z Rípu videt a samozrejme odkud je videt Ríp. Jednotlivé indicie je možno získávat v libovolném poradí.

Hora Rip z Krkonoš, 100 km daleko

Jiste jste si položili otázku, je Ríp vysoký 456 m.n.m. hora nebo kopec. Do kdy je hora kopec a od kdy je kopec horou? Až dokoncíte tuto multinu, potom budete jiste vedet, že Ríp je HORA.

Myšlenka na tento okruh vznikala postupne. Jako správný podripský patriot jsem na každé rozhledne nebo hore hledal, zda naši horu uvidím nebo neuvidím. Mnohdy se to povedlo a v ríjnu 2007, když jsem videl Ríp z Krkonoš, více než 100 km vzdušnou carou, se zacala tato multina realizovat. Multina má osm zastávek v osmi hlavních svetových smerech a ty zastávky leží na místech, odkud je Ríp videt. Proto pri hledání rozhodne nezapomente dalekohled a fotoaparát. Myslím, že by se dala celá cesta stihnout za víkend, ale každá zastávka muže být pro nekoho celodenní, nebo i víkendový výlet. Z vetšiny zastávek jsem Ríp videl na vlastní oci, nekde to mám potvrzené od místních a zbytek je vyhledaný z Internetu (a co je na Internetu je pravda ;o)

První zastávka je jižne od Rípu. Císlo A naleznete poblíž Rozhledny na Veselém kopci u Mokrska na souradnicích N49 44.680, E014 20.586. Císlo mužete získat bud spocítáním písmen vtipného smaltovaného nápisu na dverích kadibudky, poprípade je to i pocet šroubu, které spojují každou nohu rozhledny s kusem, ktery je zabetonován do zeme. Rozhledna bývá otevrená, pokud je zavrená tak se zavírací dvírka dají snadno prelézt a potom stoupáte na rozhlednu na vlastní nebezpecí. Z této rozhledny by mel být videt nejen Ríp, ale Krkonoše a Šumava.

Druhá zastávka je jihozápadním smerem. Císlo B naleznete u Rozhledny na Tobiášove vrchu u Jesenice. Tato rozhledna je už bohužel zavrená, takže pouze spocítejte pocet špicatých tycí ve dverích na souradnicích N50 07.939, E013 29.732. Pokud byste si nebyli jisti , potom císlo naleznete na vícku krabicky moc hezkého pokladu Šprymberk.

Tretí zastávka Vás zavede na západ. Najdete ji na vrcholu nejvyšší hory Krušných hor Klínovci. I zde je rozhledna, ale ta je spolu s celým areálem v havarijním stavu. To nám však nevadí, nebot i z parkovište je nádherý výhled. Císlo C najdete bud na ceduli (N50 23.791, E012 58.051) u vjezdu do areálu jedné známé firmy. Zde je název firmy a jedno císlo, jehož poslední císlice je naše C. Pokud by byla cedule pryc, potom uvnitr areálu na souradnicích N50 23.803, E012 58.038 je drevený domek a první císlice jeho císla popisného je naše císlo. Další možnost je najít hezký poklad na vrchu Meluzína, odkud je také skvostný výhled. Na vícku pokladu je císlo napsané.

Ctvrtá zastávka je na severozápade a zavede Vás na vrchol Decínského Snežníku N50 47.575, E014 06.510. Zde naleznete otevrenou rozhlednu. Císlo D získáme spocítáním polí zábradlí okolo terasy, ze které se vchází do rozhledny. Ze získaného císla nás zajímá druhá císlice, tj odecteme 10. Další možnosti jsou na vícku pokladu Decínský Snežník a nebo pokladu Horse Head na východní cásti stolové hory Konská hlava

Pátá zastávka nás vede na sever na významný vrchol Lužických hor Jedlovou. Zde nalezneme otevrenou rozhlednu a poblíž ní na souradnicích N50 51.391, E014 33.611 pomník básníka. Na jeho bílé desce je nekolik císlic, naše císlice E je druhá zprava.

Šestá zastávka je na severovýchode v Krkonoších. V ríjnu 2007 jsem odsud vyfotil Ríp na vzdálenost více než 100 km. Zastávka je nad chatou Dvoracky. Po cervené znacce jdete smerem na Ružencinu zahrádku a na souradnicích N50 45.141, E015 31.185 naleznete drevenou lavici s cedulí zobrazující hory, které mužete videt. Ze zcela nepochopitelných duvodu tam Ríp chybí. Nás zajímá ctvrtý údaj zprava, je to druhý údaj s císlem nadmorské výšky, název místa se skládá ze dvou slov a císlo je trojciferné. Naše císlo F je prostrední císlice. Cedule pres zimu chybí, proto je zde ješte druhý zpusob : o kousek dál na souradnicích N50 45.138, E015 31.190 naleznete další stojatou ceduli. Spoctete pocet šroubu, které jsou videt (malé nahore i velké dole !) a vydelte dvema a získáte kýžené císlo F.

Sedmá - východní zastávka je na vrcholu Tábor u Lomnice nad Popelkou. Na vrcholu je otevrená rozhledna. Na souradnicích N50 30.576 E015 22.078 naleznete kaplicku krížové cesty. Je oznacena rímskou císlicí. Po prevedení do arabských císlic nás bude zajímat druhá císlice a to je císlo G. Císlo mužete také získat z vícka pokladu Rozhledna Tabor.

Poslední zastávka na okružním putování je na jihovýchode. Zavede nás na souradnice N 49 56.550 E015 11.370 k otevrené rozhledne na kopci Vysoká u Kutné Hory. Císlo H se zjistí spocítáním poctu sten budovy, ze které trcí železná konstrukce rozhledny. Toto císlo získáte také z vícka krabice hezkého pokladu Vysoka - Rozhledna.

Tak, objeli jste horu Ríp a nyní vzhuru do finále. Poklad leží na souradnicích N50 23.(A-H)(B+C)(B-G), E014 17. (F-D)(A-E)(D-G). Všechna císla A až H jsou jednociferná a jejich soucet je 35.

Ocekávám, že v logu popíšete metodu, jakou jste ke hledání pristoupili a Vaše zkušenosti z jednotlivých zastávek. Taky pripojujte fotografie, jak jste videli nebo nevideli Ríp. Myslím, že budete mít urcite o cem psát.

Odmeny - mince Czech Geocoin 2007 jsou rozebrány a budou doufám dlouho putovat po zemích Ceských a upozornovat na tento kratochvilný poklad ( Miromac7, Benjo5, Solim).

Additional Hints (Decrypt)

Uvag mehfra, an zhw ixhf nm zbp OS uyrqnph, xqb zn fbhenqqavpr gnx wv wvfgr anwqr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)