Skip to Content

<

Cerna dira (Black Hole)

A cache by kryserka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/25/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Malé okénko do cerné díry

(ENG - Maybe later)

Jeden owner si pred dávnými casy založil large tradicionálku na hodne navštevovaném a oblíbeném míste poblíž zajímavého geologického útvaru na druhé planete jedné hvezdné soustavy v souhvezdí Velké medvedice. Pojal svou aktivitu jako základ mineralogické sbírky a požádal kacery, aby do schránky prinášeli geologické a mineralogické vzorky ze všech koutu vesmíru a nic neodnášeli výmenou. Jeho keš navštevovalo hodne kaceru a v souladu s instrukcemi prinášeli vzorky. Místo bylo opravdu oblíbené a casto navštevované. Hmotnost schránky díky vkládaným vzorkum rychle rostla, cástecne také proto, že predstavu o vhodné velikosti svého príspevku si každý návštevník vykládal po svém. A protože byla schránka dobre schovaná, nikdo nezaznamenal nic podezrelého dokud schránka neztežkla natolik, že se z ní stala gravitacní anomálie. Pak už bylo pozde cokoli rešit. Hmotnost krabice v následujícím období dosáhla kritické hranice, keš jednoho dne prošla dramatickým gravitacním kolapsem a skoncila jako cerná díra.Od té doby z jejího obsahu nikdo nic nevidel a není bezpecné se k ní príliš približovat. Její hmotnost stále roste díky snaze dalších kaceru splnit ownerovy podmínky pro uznání logu. Se zmenou hmotnosti se mení také rozsah zóny smrti, vymezený tzv. Schwarzschildovým polomerem. Prekrocení tohoto horizontu znamená nezadržitelný dlouhý pád do cerné díry. Logbook byl tedy z bezpecnostních duvodu umísten až na tento horizont. Abyste jej nalezli, budete muset spocítat Schwarzschilduv polomer pro aktuální hmotnost této cerné díry. Ta je nyní podle posledního merení 171 x 1028 kg. Výpocet naštestí není složitý.

Vzorec pro výpocet Schwarzschildova polomeru: r = 2Gm/c2

G - Nevtonova gravitacní konstanta = 6,6742 · 10-11m3·kg-1·s-2 - bude nám však stacit zaokrouhlená hodnota: G = 6,7 · 10-11

c - rychlost svetla = 299 792 458 m/s - bude nám však stacit zaokrouhlená hodnota: c = 300 000 000 = 3 . 108

m - hmotnost objektu (viz výše) = 171 . 1028 kg

Výsledný polomer je ctyrciferné císlo a vychází v obycejných metrech.

Schránka s logbookem se nachází smerem na jihovýchod od startovních souradnic na míste, kde se Schwarschilduv polomer pro cernou díru se stredem na startovních souradnicích a s výše uvedenou hmotností protíná se souradnicemi severní šírky N, které získáte správným zodpovezením dále uvedených otázek.

,

N = AB° CD.EFG

A - Je možné aby prostým nahromadením hmoty vznikla cerná díra?
(3) ne, cerné díry vznikají pouze gravitacním kolapsem v konecné fázi vývoje hvezd
(4) ano, ale musí jí být zatracene hodne a musí být hodne stlacená
(5) ano, ale nezbytným katalyzátorem vzniku cerné díry je silné gama zárení

B - Aby se objekt vlastní gravitací zhroutil a stala se z nej cerná díra, musela by jeho hmota být gravitací stlacena do velmi malého prostoru. Planeta Zeme by se zhroutila do cerné díry jestliže by byla celá stlacena do koule s polomerem menším než:
(9) 9 mm
(2) 9 m
(5) 9 km

C - Hmotnost ownerovy cerné díry je 171 . 1028 kg. To znamená, že keš pred kolapsem mela rozmery
(0) skoro jako Mesíc
(5) skoro jako planeta Zeme
(1) skoro jako Slunce

D - Co se stane s dalšími príspevky návštevníku vhazovanými do keše / cerné díry?
(8) natlací se k ostatním vzorkum, které už v cerné díre jsou a po rozpadu cerné díry bude celá sbírka po roztrídení opet dispozici
(3) slapové síly vše znehodnotí, vzorky jsou rozdrceny na atomy
(1) pokud nemají dostatecnou rychlost, cerná díra je neprijme, odrazí se od horizontu událostí

E - Pokud by se owner rozhodl zkontrolovat obsah keše a rozletel se k cerné díre, pozoroval by po návratu (pokud by se mu opravdu podarilo vcas vycouvat):
(0) že na jeho hodinkách behem jeho cesty uplynulo méne casu než v oblasti mimo pusobení cerné díry
(7) že na jeho hodinkách behem jeho cesty uplynulo více casu než v oblasti mimo pusobení cerné díry
(2) že jeho hodinky ukazují záporný cas

F - Proc z cerné díry nevyzaruje žádné svetlo?
(9) svetelný paprsek se odráží od elektronového obalu cerné díry a neproniká ven
(4) svetelný paprsek je stržen gravitací zpet do stredu cerné díry
(3) každý foton svetelného zárení se ihned po svém vzniku vlivem gravitace zmení na jinou cástici

G - Naše Slunce
(1) se v budoucnu stane také cernou dírou, protože tak koncí všechny hvezdy
(0) již nyní obsahuje ve svém stredu cernu díru
(7) se v budoucnu nestane cernou dírou, protože nemá dostatecnou hmotnost


overení je s menším rozptylem (15m) aby vstřebalo různé metody výpočtu finálky - pocítejte s tím a v cílové lokalite postupujte podle hintu
Schránku s logbookem najdete - jak jinak - u zajímavého geologoického útvaru. Slouží k výmene geologických a mineralogických vzorku a prírodnin. OPRAVDU MALÉ vzorky (krabice má objem 2,4 litru) ze všech koutu vesmíru prosím vkládejte do schránky v sácku s popiskem o co jde, od koho jsou a okolnostmi jejich puvodu. Sácky i papír na popisky najdete v krabici. Prípustné jsou i popisy typu "tento kamínek me od rána tlacil v bote - Kacenka", ale mužete také popustit uzdu fantazii a pobavit vaše následovníky. Pri výmene pak prosím uvedte všechny informace o nabytém vzorku v elektronickém logu at se pobaví taky ostatní. Trade pro deti bez omezení.
A predem se omlouvám všem, kterí cekají nejakou vymazlenou finesu - je to proste jen krabice v cerné díre. K jejímu vyzvednutí nepotrebujete žádné speciální dovednosti ani vybavení (dokonce ani skafandr) a nehrozí pri nem pád (ani do cerné díry). Vlastne se ani nemusíte zadýchat. Prosím o dukladné remaskování.
28. 6. 2008 - Doplnení a nápoveda. V dnešní "Write note" najdete nápovedu pro stanovení finálních souradnic z vyluštených údaju. Do svých zápisu prosím pište, jak jste vyluštené údaje použili vy - tuto cást zápisu zakryptujte. Lovu zdar!
19.2.2009 - Doporucená "literatura": Wikipedia, aldebaran, fyzweb
24.10. 2010 Doplneno upozornení o rozptylu u Evince (je nastavena tak, aby potvrdila i souradnice, které jsou 15m mimo), upresnen hint. Pro ty, kterí to prehlédnou - terén opravdu není horší než 2,5 a to pocítám i s deštem.
21.3.2017 aktualizace ověřovače souřadnic - nyní GeoCheck

Additional Hints (Decrypt)

fgebzbin qhgvan an mácnqr, arav anuber

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.