Skip to Content

<

Maly a Velky Bolevak

Hidden : 05/06/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Podle posledního logu nejsou souřadnice finále na ostrůvku kompletní. Než zajistíme náhradu, tak chybějící číslice je "1".

Na uvedených souradnicích naleznete ukrytou karticku se souradnicemi, které vás prímo nasmerují na samotný poklad.

Cílem této kešky není težké luštení, ale malé vodní dobrodružství spojené s krátkou procházkou :o)


Velký bolevecký rybník

Velký bolevecký rybník

Nejvetší rybník bolevecké soustavy (53,3 ha), který byl založen jako první hned v roce 1460, kdy mesto Plzen koupilo ves Bolevec. Bežné lidové pojmenování je Bolevák. Monumentální zemní hráz je 250 m dlouhá, v korune 8 - 10 m široká a 12 m vysoká. Na jejím východním konci je zachována puvodní vypouštecí štola. Zajímavá je také budova na hrázi, která bývala príbytkem mestského myslivce (správce okolních lesu a rybníku) a zrejme také základnou pro lovy plzenského predstavenstva a honorace. Nekdy se uvádí též jako rybárna. Jádro stavby je pozdne barokní asi z poloviny 18. století a na sklonku druhého a tretího tisíciletí byla citlive rekonstruována s použitím stavebne historického pruzkumu Ing. Jana Anderleho. Nyní slouží jako sídlo oddelení mestských lesu Správy verejného statku mesta Plzne. Na hrázi a pod cestou k Bílé Hore je porost dubu, z nichž tri duby letní, staré asi 400 let, jsou od roku 1987 chráneny jako památné stromy. Mají obvody kmenu 705, 570 a 460 cm.

Rybník se pravidelne lovíval, napr. v roce 1929 se vypouštel šest týdnu a vylovilo se pres 80 q kapru a 4 q štik. Výlovy byly velkou atrakcí pro obyvatele Plzne a okolí.

Bolevak z ptaci prespektivyU hráze bývala od 70. let 19. století vymezena pro plzenský Meštanský pivovar plocha k ledování, která sloužila jeho nástupcum až do roku 1987. Sto let pred tím byla od žatecké trati zrízena železnicní vlecka s nákladní rampou používaná v zime k ledování. Pro dopravu materiálu a výrobku ji pak užívala i Plzenská továrna na sudy firmy Dr. A. Maysl s.r.o., založená pozdeji u odbocení vlecky v ulici U Velkého rybníka. Ve 20. a 30. létech 20. století se rocne spotrebovalo až 600 vagónu ledu. V roce 1942 byl na hrázi u vlecky instalován zvláštní dopravník na led vyrobený podle zadání Meštanského pivovaru v železárnách v Sedlci u Starého Plzence. Mel výkon 100 t/hod. pri síle ledu 10 cm a i s montáží stál 72 000 K. V roce 1994 byl odstranen. Dokladem již zaniklého zajímavého remesla je asi padesát let stará ledarská sekyra vylovená potápeci ze dna rybníka o rok pozdeji a uložená v Pivovarském muzeu ve Veleslavínove ulici.

Usnesením ze dne 3. zárí 1920 venovalo obecní zastupitelstvo mesta Plzne cást Velkého rybníka a prilehlé pobreží „pro zrízení koupalište a kluzište i pro výstavbu k tomu potrebných budov“. Rok poté byla na severovýchodním píscitém brehu zrízena výletní restaurace s módním názvem Ostende. Byla vybavena kabinami pro plavce a pujcovnou lodek a spojena upravenou cestou s Malým Bolevcem. Nájemcem celého areálu se stal Meštanský pivovar, podnájemcem J. Zukriegel, kavárník z Mansfeldovy (Drevené) ul. Od Bílé Hory prepravovala návštevníky na oblíbené koupalište velká pramice, pak dokonce motorový clun. Pozdeji Meštanský pivovar postavil v tomto profilu drevenou lávku, která byla v roce 1954 nahrazena sypanou hrázkou. Menší oddelené cásti rybníka se ríká V chobotu.

V prostoru dnešního autokempu Ostende byly v létech 1906-1909 vysázeny v rámci tzv.Bolevecky rybnik stromkových slavností Havlíckovy sady. Bývaly tu dva menší rybnícky. V roce 1916 tu obec Bolevec postavila dosud stojící dum cp. 239 jako izolacní pavilon pro nemocné s cernými neštovicemi, který pozdeji sloužil pro ubytování chudých a jako hájovna boleveckých obecních lesu. Vedle domu je dosud patrný zemní val z bývalé vojenské strelnice pro rucní palné zbrane.

Od tricátých let 20. stol. pusobí na jižním brehu rybníka plzenští jachtari. Jsou zde dva plne schopné jachetní kluby — Lokomotiva Plzen se 126 cleny a Jachtklub Plzen s 80 cleny. Dále je zde také oddíl Rozvoje Plzen, který se v minulosti orientoval na rozvoj windsurfingu.

Od roku 1956 slouží rybník prevážne rekreaci, zcásti pro sportovní rybarení. Na severozápadním brehu, v bývalých Havlíckových sadech, byl zrízen autokempink využívaný zejména zahranicními návštevníky. Provozovatelem areálu se staly Služby mesta Plzne, pozdeji Lázenské a rekreacní služby, nyní ho mesto pronajímá soukromým provozovatelum. Zdejší puvodní bolevecký obecní chudobinec slouží po prestavbe provozu autokempinku.

V osmdesátých létech bylo nutno restauraci pro havarijní stav zbourat. Ackoliv se postupne vystrídalo nekolik zámeru znovuzrízeni restauracní budovy, k jejich realizaci nedošlo. Funkci restaurace se v letní sezóne dosud snažily nahrazovat provizorní kiosky, tzv. kavárna v objektu bývalé stanice záchranné služby a jiné náhradní formy prodeje. Po restituci historického lesního a rybnicního majetku mesta jsou areál a celá rekreacní oblast ve správe oddelení mestských lesu Správy verejného statku mesta Plzne. Pripravují se postupné úpravy areálu Ostende a dalších hojne užívaných míst oblasti, aby mohly uspokojive sloužit potrebám návštevníku.


zdroj: Bolevec a okolí, Sdružení boleveckých rodáku, 1999

Prosíme vás o opetovné dukladné uložení indicie na výchozích souradnicích tak, aby neuplavala. Pri hledání finálovky není treba prelézat žádný plot!!! A dávejte pozor - v okolí žije spousta zvírat. Radeji všem zakrutte krkem, aby neudelala totéž vám :) (prosím nebrat doslovne! :) Dekujeme.

Ocenení: Tato cache získala ocenení Plzenského geoteamu pro mesíc kveten 2008.

PLZENSKÁ TOP CACHE MESÍCE
Plzenská TOP cache mesíce
PLZENSKÁ MYSTERY CACHE MESÍCE
Plzenská mystery cache mesíce

Techto ocenení si nesmírne vážíme a udeláme vše proto, aby se vám tato cache líbila i nadále. ;) Dekujeme.

ENGLISH The published coordinates are for a place with hidden new coordinates- the final cache coordinates.
A purpose of the cache aren’t any solving problems. It’s a small water adventure connected with a short walk to the nature :o)

Additional Hints (Decrypt)

fgntr: uyrqrwgr arboilxyl preiral boynmrx zrmv bfgngavzv xnzral// frnepu sbe hahfhny erq fgbar nzbat abezny fgbarf
svany: Cbmbe! Xbhšr :) // Nggragvba! Vg ovgrf :)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

475 Logged Visits

Found it 368     Didn't find it 33     Write note 57     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 3     Publish Listing 1     Needs Maintenance 6     Owner Maintenance 3     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 137 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.