Skip to content

<

O pernikove chaloupce

A cache by LegyT adopted by Subajan Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/09/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Milé děti.
Pojďte se projít do temného lesa po stopách Jeníčka a Mařenky. Na cestu a splnění úkolů budete potřebovat asi dvě hodiny.


Byla jedna chaloupka u lesa a v ní bydlel drvoštěp se svou zlou ženou a macechou jeho dětí – Jeníčka a Mařenky.

Drvoštěpova rodina byla chudá a brzy neměla téměř co jíst. To se nelíbilo hlavně maceše, a tak jednoho dne spustila: „Čtyři se tu neuživíme, půjdeme zítra do lesa a děti tam necháme.“ Drvoštěp nechtěl, ale macecha do něj tak dlouho hučela, až ho udolala. Jenže nevěděli, že to všechno slyšel Jeníček s Mařenkou. Mařenka se zoufale rozplakala, ale Jeníček dostal nápad. „Neboj Mařenko, my v lese nezůstaneme“, řekl odhodlaně a šel před chaloupku, aby nasbíral kamínky.

Druhý den se vypravili do lesa a Jeníček si celou cestu značil kamínky, aby se mohli s Mařenkou večer snadno vrátit zpátky domů. Když přišli do lesa, macecha s tatínkem rozdělali oheň, nechali u něj děti a odešli. „Jdeme kácet dříví. Až skončíme, přijdeme pro vás“, řekla macecha a odešli.

Dětem bylo u ohýnku dobře a za chvilku usnuly. Když se probudily, byla už noc a nikdo nikde. Mařenka začala plakat, ale Jeníček ji uklidňoval: „Neboj Mařenko, já cestu domu najdu.“ A skutečně! Pod nočním měsícem se kamínky jen blyštely, a tak se děti vydaly na cestu zpátky. Kamínky je dovedly až k jejich chaloupce! K ránu už byly obě děti zase doma ve svých postýlkách. Macecha z toho příliš radost neměla, ale co mohla dělat.
 
Jenže čas šel dál a bída byla čím dál vetší. A tak jednoho dne macecha povídá: „Nic naplat, nemáme co do pusy, zítra odvedeme děti do lesa a necháme je tam. Jen musíme jít ještě hlouběji, aby už nenašly cestu domu“ Tatínek nechtěl, ale macecha ho opět přemluvila.

Jeníček s Mařenkou zase všechno slyšeli, a tak se Jeníček opět rozhodl, že nasbírá kamínky, ale ouha! Macecha je zamkla v pokoji. Jeníček si ale dokázal poradit. Rozhodl se, že krajíček chleba, co s sebou dostanou k obědu, bude cestou drobit, a tak najde opět cestu k jejich chaloupce.

Jak si řekl, tak také druhý den udělal. Opět přišli do lesa, kde je tatínek s macechou nechali. „Jdeme štípat dříví, do večera se vrátíme“, řekla macecha a odešli. Děti sbíraly lesní jahůdky a plnily si svá prázdná bříška. Když začalo zapadat slunce, tak Jeníček s Mařenkou opět u ohýnku usnuli a probudili se až v noci.

Jeníček vyskočil na nohy a hned se chtěl vydat domu po stopách drobečků, kterými si značil cestu do lesa, ale nešlo to. Všechny drobečky sezobala lesní zveř! Jeníček s Mařenkou byli ztraceni! Nezbylo jim nic jiného, než se spolehnout sami na sebe.
 

Do pár metrů od úvodních souřadnic hledejte mikrokešku. Mikrokeš je uložena u stromu, ze kterého si ptáci udělali panelák, nemůžete jej nevidět. Spočítejte kolik jahůdek vám Jeníček s Mařenkou nechali (počet jahůdek = X). Jahůdky, prosím, vraťte zpět do mikrokešky a dobře ukryjte.
Pohádka pokračuje na souřadnicích:
N 49° 42.(X+3)(X-1)(X)'
E 013° 28.(X-1)(X-2)(X-4)'


Dlouho bloudili lesem a snažili se najít cestu domů, ale les byl čím dál hlubší a temnější. Když už bylo oběma nejhůře, Mařenku napadlo, že když Jeníček vyleze na strom, možná uvidí někde v dálce světélko z jejich chaloupky a oni budou vědět, kudy mají jít. Jeníček tedy vylezl na nejvyšší strom a rozhlédl se na všechny strany. Najednou ve veliké dálce spatřil několik malých světýlek.


Vy na strom zrovna lézt nemusíte. U čarodějného stromu s boulemi, ke kterému jste došli, se pořádně rozhlédněte a najděte mladý smrk na kterém je domovní zvonek. Zazvoňte na ježibabu a spočítejte světýlka. (Počet světýlek = Y).
Pokračuje k pernikové chaloupce na souřadnicích:
N 49° 42.(Y+2)(Y-2)(Y-3)'
E 013° 28.(Y-X)(Y+2)(Y-4)'


Jeníček rychle slezl ze stromu, pověděl Mařence co viděl a oba se spěšně vydali lesem. Děti šly a šly, až nakonec zabloudily k chaloupce. A nebyla to ledajaká chaloupka! Byla celá z perníku a dalších dobrůtek. A protože Jenícek s Marenkou měli velký hlad, hned se pustili do sladkostí. „Kdopak mi to venku loupe perníček?“ Ozvalo se zevnitř. Děti se lekly, ale hned pohotově odpoveděly. “To nic, to jenom větříček.“ A s chutí jedly dál.

Jenže nevěděly, že je to chaloupka zlé ježibaby, která si postavila chaloupku z perníku jen proto, aby do ní mohla lákat děti a potom je jíst! Babici to nedalo a nakonec vyšla ven, kde našla Jeníčka s Mařenkou, jak se cpou perníčkem z její chaloupky.
 
Chytla je a zavedla dovnitř. Jeníčka dala do chlívku, aby si ho vykrmila a snědla a Mařenka jí musela pomáhat. A tak Jeníček dostával samé dobrůtky – to proto, aby rychle přibíral na váze a aby si ho mohla zlá ježibaba brzy uvařit a sníst. Vždy jednou za čas, přišla babice ke chlívku a chtěla, aby Jeníček vystrčil prstíček a ona mohla zjistit, jestli už tloustne. Jenže Jeníček nebyl hloupý a vždy ježibabě strčil kůstku. Ježibaba se velmi divila, že vůbec netloustne, až jednoho dne se dopálila a rozhodla se, že tak jako tak Jeníčka upeče a sní.

Mařenka velmi plakala, ale ježibaba se nedala obměkčit. „Nejdříve roztopíme pec a upečeme chleba“, oznámila babice. „Mařenko, vlez do pece a zjisti, jestli už je dost rozehřátá.“ „Ale já nevím, jak se do pece leze“, dělala ze sebe hloupou Mařenka. „Můžete mi ukázat, jak se leze do pece?“ Ježibaba vůbec netušila, že jde o lest a bez sebemenšího podezření si do pece vlezla. Marenka ani chvilku neváhala a zavřela ji tam. Potom běžela osvobodit Jeníčka a spolu utíkali domů, jen co jim nohy stačily.


Teď už se tedy bát ježibaby nemusíte a můžete spočítat, kolik je na dveřích do chaloupky svislých planěk (počet planěk (dvouciferné číslo) = Z).
A ještě než se vydáte domů, dojděte se podívat na finálové souřadnice:
N 49° 42.(Z-5)(Y+1)(X+5)'
E 013° 28.(Z-Y-6)(Y+3)(X+2)'


Když doběhli do chaloupky, zjistili, že jejich macecha mezitím zemřela a jejich tatínek ode dne, co je nechal v lese, se velmi trápil a každý den své děti hledal. Jakou měl teď radost z jejich návratu! A tak se společně radovali a slíbili si, že už navždy budou spolu ve své chaloupce na kraji lesa.
 

A to je konec pohádky, milé děti.

O keši:
Na úvodní souřadnice je nejlepší se vydat pěšinou z doporučeného parkoviště, která vás provede strašidelným lesem. GPS signál v "perníkovém" lese je občas nevyzpytatelný.
Souřadnice vás dovedou na vrcholek návrší, ptačí panelák bude přímo před vámi.

Stage 1 čarodějný strom uvidíte už z dálky. Ve vzdálenosti cca 10 metru hledejte zvonek na ježibabu.

Stage 2 nelze minout.

Kód zámku finálové keše = XY(Z-Y). Příjemnou zábavu :-).

Poznámka:

Do kešky prosím dávejte hračky pro děti nebo věci s pohádkovým motivem. Držte se pravidla: Měň fér, nebo neber nic.
 


Flag Counter

Profile for LegyT

Additional Hints (Decrypt)

[Úvodní souřadnice] H cgnpíub cnaryáxh, mrfcbqn h xberah, cbq xnzrarz
[Stage 1] Ppn 10 zrgeh bq pnebqrwaéub fgebzh, an zynqéz fzexh, uyrqrw ir iýšpr ppn 1 zrge.
[Stage 2] Hepvgr vuarq cbmaágr
[Finale] Punybhcxn ceb cgáxl fr mázxrz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.