Skip to Content

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.

This cache is temporarily unavailable.

Arogant: bude kontrola

More

Mystery Cache

O pernikove chaloupce

A cache by Arogant adoptoval od LegyTa Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 5/9/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Mile deti.
Pojdte se projit do temneho lesa po stopach Jenicka s Marenkou.


Byla jedna chaloupka u lesa a v ní bydlel drvoštep se svou zlou ženou a macechou jeho detí – Jenícka a Marenky.

Drvoštepova rodina byla chudá a brzy nemela témer co jíst. To se nelíbilo hlavne maceše, a tak jednoho dne spustila: „Ctyri se tu neuživíme, pujdeme zítra do lesa a deti tam necháme.“ Drvoštep nechtel, ale macecha do nej tak dlouho hucela, až ho udolala. Jenže nevedeli, že to všechno slyšel Jenícek s Marenkou. Marenka se zoufale rozplakala, ale Jenícek dostal nápad. „Neboj Marenko, my v lese nezustaneme“, rekl odhodlane a šel pred chaloupku, aby nasbíral kamínky.

Druhý den se vypravili na cestu a Jenícek si celou cestu znacil kamínky cestu, aby se mohli s Marenkou vecer snadno vrátit zpátky domu. Když prišli do lesa, macecha s tatínkem rozdelali ohen, nechali u nej deti a odešli. „Jdeme kácet dríví. Až skoncíme, prijdeme pro vás“, rekla macecha a odešli.

Detem bylo u ohýnku dobre a za chvilku usnuly. Když se probudily, byla už noc a nikdo nikde. Marenka zacala plakat, ale Jenícek ji uklidnoval: „Neboj Marenko, já cestu domu najdu.“ A skutecne! Pod nocním mesícem se kamínky jen blyštely, a tak se deti vydaly na cestu zpátky. Kamínky je dovedly až k jejich chaloupce! K ránu už byly obe deti zase doma ve svých postýlkách. Macecha z toho príliš radost nemela, ale co mohla delat.
 
Jenže cas šel dál a bída byla cím dál vetší. A tak jednoho dne macecha povídá: „Nic naplat, nemáme co do pusy, zítra odvedeme deti do lesa a necháme je tam. Jen musíme jít ješte hloubeji, aby už nenašly cestu domu“ Tatínek nechtel, ale macecha ho opet premluvila.

Jenícek s Marenkou zase všechno slyšeli, a tak se Jenícek opet rozhodl, že nasbírá kamínky, ale ouha! Macecha je zamkla v pokoji. Jenícek si ale dokázal poradit. Rozhodl se, že krajícek chleba, co s sebou dostanou k obedu, bude cestou drobit, a tak najde opet cestu k jejich chaloupce.

Jak si rekl, tak také druhý den udelal. Opet prišli do lesa, kde je tatínek s macechou nechali. „Jdeme štípat dríví, do vecera se vrátíme“, rekla macecha a odešli. Deti sbiraly lesni jahudky a plnily si sva prazdna briska. Kdyz zacalo zapadat slunce, tak Jenicek s Marenkou opet u ohýnku usnuly a probudily se až v noci.

Jenícek vyskocil na nohy a hned se chtel vydat domu po stopách drobecku, kterými si znacil cestu do lesa, ale nešlo to. Všechny drobecky sezobala lesní zver! Jenícek s Marenkou byli ztraceni! Nezbylo jim nic jiného, než se spolehnout sami na sebe.
 

Do par metru od vychozich souradnic hledejte mikrokesku. Mikrokes je ulozena u stromu, ze ktereho si ptaci udelali panelak, nemuzete jej nevidet. Spocitejte kolik jahudek vam Jenicek s Marenkou nechali (pocet jahudek = X). Jahudky, prosim, vratte zpet do mikrokesky a dobre ukryjte.
Pohadka pokracuje na souradnicich:
N 49° 42.(X+3)X(2*X)'
E 013° 28.(X-1)2(2*X-1)'


Dlouho bloudili lesem a snažili se najít cestu domu, ale les byl cím dál hlubší a temnejší. Když už bylo obema nejhure, Marenku napadlo, že když Jeníck vyleze na strom, možná uvidí nekde v dálce svetélko z jejich chaloupky a oni budou vedet, kudy mají jít. Jenícek tedy vylezl na nejvyšší strom a rozhlédl se na všechny strany. Najednou ve veliké dálce spatril nekolik malých svetýlek.


Vy na strom zrovna lezt nemusite, ale pro dobry pocit muzete (alespon kousek) :-). Od stromu, ke kteremu jste dosli, se poradne rozhlednete a najdete nekolik "svetelek" a spocitejte je (pocet svetelek = Y).
Pokracuje k pernikove chaloupce na souradnicich:
N 49° 42.7(Y-1)(Y/2)'
E 013° 28.(Y-3)(Y+3)1'


Jenícek rychle slezl ze stromu, povedel Marence co videl a oba se spešne vydali lesem. Deti šly a šly, až nakonec zabloudily k chaloupce. A nebyla to ledajaká chaloupka! Byla celá z perníku a dalších dobrutek. A protože meli Jenícek s Marenkou velký hlad, hned se pustili do sladkostí. „Kdopak mi to venku loupe pernícek?“ Ozvalo se zevnitr. Deti se lekly, ale hned pohotove odpovedely. “To nic, to jenom vetrícek.“ A s chutí jedly dál.

Jenže nevedely, že je to chaloupka zlé babi jagy, která si postavila chaloupku z perníku jen proto, aby do ní mohla lákat deti a potom je jíst! Babici to nedalo a nakonec vyšla ven, kde našla Jenícka s Marenkou, jak se cpou perníckem z její chaloupky.
 
Chytla je a zavedla dovnitr. Jenícka dala do chlívku, aby si ho vykrmila a snedla a Marenka jí musela pomáhat. A tak Jenícek dostával samé dobrutky – to proto, aby rychle pribíral na váze a aby si ho mohla zlá carodejnice brzy uvarit a sníst. Vždy jednou za cas, prišla babice ke chlívku a chtela, aby Jenícek vystrcil prstícek a ona mohla zjistit, jestli už tloustne. Jenže Jenícek nebyl hloupý a vždy ježibabe strcil kustku. Ježibaba se velmi divila, že vubec netloustne, až jednoho dne se dopálila a rozhodla se, že tak jako tak Jenícka upece a sní.

Marenka velmi plakala, ale ježibaba se nedala obmekcit. „Nejdríve roztopíme pec a upeceme chleba“, oznámila babice. „Marenko, vlez do pece a zjisti, jestli už je dost rozehrátá.“ „Ale já nevím, jak se do pece leze“, delala ze sebe hloupou Marenka. „Mužete mi ukázat, jak se leze do pece?“ Ježibaba vubec netušila, že jde o lest a bez sebemenšího podezrení si do pece vlezla. Marenka ani chvilku neváhala a strcila babici do pece a zavrela ji tam. Potom bežela osvobodit Jenícka a spolu utíkali domu, jen co jim nohy stacily.


Ted uz se tedy bat carodejnice nemusite a muzete spocitat, kolik je na dverich do chaloupky svislych planek (pocet planek (dvouciferne cislo) = Z).
A jeste nez se vydate domu, dojdete se podivat na finalove souradnice:
N 49° 42.(69*(Z+X-Y)+16)'
E 013° 28.(15*(Z+Y)+14)'


Když dobehli do chaloupky, zjistili, že jejich macecha mezitím zemrela a jejich tatínek ode dne, co je nechal v lese, se velmi trápil a každý den své deti hledal. Jakou mel ted radost z jejich návratu! A tak se spolecne radovali a slíbili si, že už navždy budou spolu ve své chaloupce na kraji lesa.
 

A to je konec pohadky, mile deti.

Keska:
Finalova keska je velikosti Small (Lock & Lock). GPS signal v "pernikovem" lese je obcas nevyzpytatelny. Souradnice stage 1 vas dovedou na vrcholek navrsi, predmet ukolu na stage 2 je videt z okruhu cca 10 metru, takze i souradnice stage se daji brat s rezervou, stage 3 nelze minout a u finalovky necht vam preje stesti :-).
Co se tyce nocniho odlovu, tak ho prilis nedoporucuji. U stage 2 byste mohli mit problem najit svetelka.

Poznamka:
Finalova keska je velikosti small (Lock&Lock). Prosim, nezapomente ji dobre skryt - tedy uvest do stavu ve skrysi, tak jak jste ji nasli. At nam vydrzi :-)
Do kesky, prosim, nedavejte zadne nesmyslne darky. Nejlepsim obsahem budou ruzne hracky pro deti nebo veci s pohadkovym motivem (ale ne blbiny 2 cm velke :-() V kazdem pripade se držte pravidla - Trade up, trade equal or don't trade (Men fér, nebo neber nic).
 


Profile for LegyT

Additional Hints (Decrypt)

[stage 1] h cgnpvub cnarynxh, mrfcbqn h xberah, cbq xnzrarz
[stage 2] ppn 5 zrgeh bq fbhenqavp fgntr 2 uyrqrw bpvzn ir ilfpr ppn 3,5 zrgeh
[finale] cnerm

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

334 Logged Visits

Found it 295     Didn't find it 11     Write note 12     Temporarily Disable Listing 6     Enable Listing 5     Publish Listing 1     Needs Maintenance 2     Owner Maintenance 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 47 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated: on 11/15/2017 3:34:06 PM (UTC-08:00) Pacific Time (US & Canada) (11:34 PM GMT)
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page