Skip to content

<

Stribrna merunka

A cache by Novom adopted from Pikomuf 2.4.2012 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/27/2008
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Vítejte v městských Tyršových sadech. V úvodu této cache si jen velmi stručne přibližme historii sadů, jak to s nimi bylo v blízké i trochu vzdálené minulosti.

Tyršovy sady byly založeny v roce 1930. Hlavním architektem byl V. Vetešník. V prostoru těchto sadu se dříve nacházely též výstavní pavilony, které byly později zbořeny. Po dlouhou dobu sloužily Tyršovy sady jako pokusná jiřinová zahrada.
V letech 1967 - 1971 se sady dočkaly rekonstrukce od Ing. K. Vaňka. V téměř nezměněné podobě jsou zachovány dodnes.
Mezi roky 2014 - 2015 proběhla v sadu rozsáhlá rekonstrukce, díky které částečně zmizely náletové dřeviny a místo nich byly vysazeny stromy lépe přizpůsobené pro parkovou úpravu. Sad byl zároveň i odvodněn, jelikož byla při rekonstrukci zjištěna vysoká hladina spodní vody, díky které byla značná část dřevin uhnilá, a proto i potenciálně životu nebezpečná. Do sadu přibyla částečně krytá promenáda, odpočinkové a relaxační zóny a především osvětlení. Mezi další současné dominanty patří nově vybudovaná kavárna v jižní části a velké žulové schodiště.

Stejně jako v Bubeníkových sadech, lze i v Tyršových sadech najít nemálo zajímavých dřevin. Mezi ne patří jehličnan Tisovec dvouřadý, který je zajímavý svými „dýchacími“ kořeny. Jde o jakési vzpřímené výrůstky ze země v okolí kmene (pneumatofory), vytvářející se u starších stromu. Tisovec je dřevina pocházející z vlhkého a bahnitého prostředí a tímto se přizpůsobila dlouhodobému zaplavování. Stromy tohoto druhu rostly na naší planetě již v třetihorách.
Mezi další dřeviny, které jistě stoji za povšimnutí, lze zařadit Kaštanovník jedlý (setý), oblíbený svými nažkami, které se laicky nazývají kaštany. Jistě je mnozí z nás znají v podobě lahůdkových pečených kaštanu.
Borovice těžká, nepřehlédnutelná svými dlouhými jehlicemi, svěšenými větvemi a krásnými šiškami s ostny. Je to jedna z dalších zajímavějších dřevin.
Na podzim zde lze nalézt krásně do žluta zbarvený Ořešák černý. Jeho oplodí je výrazně aromatické, pecka je velmi tvrdá a semena jsou hrubě vrásčitá a jedlá.
Rozhodně bychom neměli zapomenout na živou fosilii, jediného zástupce skupiny rostlin primitivnějších, než pravé jehličnany, jehož název v překladu zní Stříbrná meruňka. Jistě tuto dřevinu znáte pod českým názvem Jinan dvoulaločný (lat. Ginkgo biloba). Druhové adjektivum je odvozeno z latiny a vztahuje se ke tvaru listu. Skládá se ze slov bis (dva, dvojí) a lobos (lalok). List vypadá jako vějířovitá čepel rozdělena na dva laloky. Obsahuje přibližně 60 biologicky aktivních látek. Tlusté, dužnaté osemení, samičích stromů obsahuje dráždivé látky (alergeny) a páchne po fekáliích. Proto se z tohoto důvodu v parcích častěji vysazují samčí stromy.


Pestrost dřevin v těchto sadech okouzlila Pikomufa natolik, ze se rozhodl tu pro Vás založit tuto keš a já se nyní starám o její další fungování. Procházka v klidném centru Pardubic za to stojí. Trocha dendrologie kačera určitě jen obohatí, a když neobohatí, přinutí ho alespoň trosku zpomalit a zrelaxovat před lovem dalších keší.

Keš

K vyluštění finální cache je zapotřebí získat 4 indicie. Ty získáte relativně snadno přímo na místě, ale aby to nebylo tak jednoduché:

Budete si s sebou muset vzít krejčovský, nebo skládací metr!

*Prosím lovce, aby neotrhávali ze stromu plody, šišky a jine části dřevin, potřebné ke zjištění odpovědí. I presto, že některé plody jsou jedle, zachovejme tyto dřeviny tak, jak je najdeme.*

Otazky:

1. Borovice těžká Uveďte délku jehlic Borovice těžké. Atlas stromu uvádí délku až 30 cm, Vás ovšem bude zajímat délka borovice rostoucí v Tyršových sadech (při hledaní se snažte nalézt nepoškozené shluky jehlic popadaných na zemi, průměr z několika pokusu měření Vám určitě dá to správné číslo). Borovici poznáte vcelku snadno podle velmi dlouhých jehlic. Strom naleznete na Úvodních souřadnicích = Stage 1.

Pokud je délka jehlic:
a) 10 - 17 cm, A = 2,
b) 18 - 26 cm, A = 3,
c) 27 - 30 cm, A = 1.

2. Jinan dvoulaločný Tento velmi málo rozšířený strom, který zde již stojí drahnou řádku let naleznete na Stage 2. Pro zjištění indicie B Vás bude zajímat počet lavic (dvojlavic) na schodech v bezprostředním okolí po obou stranách od sochy (do 20 metru od Vaší současné pozice).

3. Tisovec dvouřadý U tohoto stromu je potřeba, abyste nalezli jeho vzdušné kořeny, které jsou cca 1 metr od kmene. Hledejte ten ve směru na jiho-jiho-západ (Stage 3).

Zjistěte, jaký má tento kořen průměr (viz fotohint):
a) 5 – 10 cm, C = 7,
b) 10 – 13 cm, C = 5,
c) 14 – 18 cm, C = 6.

4. Platan javorolistý Tento strom poznáte již z dálky (Stage 4). Je charakteristicky svými kulatými a chlupatými plody. Nyní se rozhlédněte okolo sebe, je odsud možné spatřit pouze jednu památku Pardubic.

Pokud vidíte:
a) Zelenou bránu, tak D = 5,
b) Pardubicky zámecký komplex, tak D = 8,
c) Kunětickou horu, tak D = 7.

Nyní máte již všechny potřebné indicie, keš naleznete na souřadnicích:

50° 02.B(D-A)(D+1) 15° 46.A(C+3)(2*A-2)

Keš rozdělávejte opatrným OTÁČENÍM závitu! Buďte při jejím vyzvedávaní ostražití a dávejte si pozor na mudly.

* 9. 5. 2010 došlo ke změně souřadnic.
* 2. 4. 2012 byla keš adoptována Novomem, změna zadaní vypočtu, umístěni a listingu.
* 19. 10. 2015 po rekonstrukci parku byl upraven výpočet a některé stage.


free counters

Additional Hints (Decrypt)

Arcngev frz, 1,5 z anq mrzv, arav i/h xbih

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.