Skip to Content

This cache has been archived.

V.O.S.K.: Vzhledem k tomu, ze keska zde opakovane mizi a ztraci se, zkousel jsem uz nekolik ruznych skrysi, tak ji rusim a archivuji. Pokud by si nekdo chtel udelat podobnou v zameckem parku, ma tedy volne pole pusobnosti

More
<

Kunraticky zamecky park

A cache by V.O.S.K. Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/24/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš je venována Kunratickému zámeckému parku
This cache is dedicated to Kunratice Castle Garden

K historii Kunratického zámku

Na kunratickém katastrálním území nacházíme od 13. století dve vesnice, Kunratice a Pabenice. Zatímco zpráva z r. 1212 uvádí Víta z Pabenic, jméno druhé vsi je v písemných pramenech zmíneno teprve k r. 1287, kdy byl jejich prvním známým majitelem jakýsi Bozdech. K r. 1336 je zachována první zmínka o kunratické tvrzi. Brzy se však Kunratice dostaly do majetku Olbramovicu a jejich vlastníkem byl Frenclin a po nem jeho bratr Prokop, zvaný také Cerný. Pred r. 1407 Prokop Cerný zemrel a od jeho dedicu je koupil král Václav IV. Za husitského revolucního hnutá zabrali Kunratice Pražané. Cinil si však na ne nárok také Václavuv nástupce Zikmund, který je v r. 1421 zapsal Chvalovi z Ojcína a Dojic. V 15. a 16. století se zde vystrídalo mnoho majitelu, z nichž pripomenme alespon Šternberky, Berky z Dubé a Hýzrle z Chodu. Mikuláš Hýzrle z Chodu získal Kunratice v r. 1541, a protože zdejší tvrz byla velmi sešlá, musel ji v r. 1549 opravovat. V držení tohoto rodu zustaly Kunratice až do r. 1602, kdy je koupil staromestský meštan Josef Marek. Ten po ctrnácti letech (r. 1616) prodal kunratickou tvrz s poplužním dvorem Petrovi z Liebenthalu. Jeho ovdovelá manželka Anna Dorota prodala r. 1622 kunratický majetek Ofce Gryspekové z Gryspachu. Po ní jej zdedila její dcera Veronika, která se r. 1626 provdala podruhé za Jindricha Malovce z Malovic.

Když r. 1665 došlo k delení majetku mezi Jindrichovy syny, získal Kunratice Maxmilián Lev, který je však r. 1671 prodal novomestskému hejtmanovi Václavu Cabelickému ze Soutic. Václav Cabelický zemrel r. 1687 a zdejší statek prešel na jeho mladšího syna Františka Václava, který r. 1688 prestavel také zdejší tvrz na trojkrídlý dvoupatrový rane barokní zámek. O jedenáct let pozdeji (r. 1699) prodal Kunratice Helene Zuzane Bedaridesové, rozené z Golce, avšak již po dvou letech koupila statek Marie Barbora z Pöttingenu. Po její smrti jej zdedila její dcera Marie Františka de Arco, od níž jej v r. 1721 koupil Jan Arnošt z Golce. Tento majitel prikoupil r. 1728 ke Kunraticím Šeberov, Hrncíre a Chodov a kolem r. 1730 prestavel zámek ve vrcholne barokním stylu. Jako autor této prestavby bývá nekdy uváden F. M. Kanka.

Jan Arnošt z Golce prestavel také starý gotický kostel v blízkosti zámku, hospodárské budovy a kolem zámku zrídil rozsáhlý park se dvema vodotrysky, obklopený ze ctyr stran vysokou zdí. Stavební úpravy zámku, statku i vybudování zámeckého parku byly nepochybne na vysoké úrovni, nebot v r. 1754 navštívila zámek na doporucení zemského maršálka hrabete Buquoye Marie Terezie. Po smrti Jana Arnošta z Golce zdedila Kunratice s celým panstvím dcera Marie Josefa, jež se r. 1766 provdala za Arnošta z Golce. R. 1795 prodala panství Kunratice hrabeti Karlu Josefu Clam-Martinicovi, který je však již r. 1801 prodal pražskému meštanu Josefu Antonínu Korbovi, jenž byl v r. 1814 povýšen do rytírského stavu s predikátem z Weidenheimu. V držení této rodiny zustaly Kunratice po celé 19. století. K dalším stavebním úpravám zámku došlo v polovine minulého století (zrízeno dvouramenné schodište) a v r. 1878, kdy bylo upraveno prucelí s dvoupatrovou ctyrhrannou veží uprostred. Kunratický zámek je trojkrídlá dvoupatrová budova. Uvnitr zámku se dochovala štuková výzdoba a kaple. Poslední stavební úprava v r. 1959 odstranila dvouramenné schodište.

K samotnému parku:

Zámecký park priléhá k areálu zámku a je rozdelen na dve cásti. Rozdelení je puvodní, protože je mezi jednotlivými cástmi barokní zed s bránou. Bohužel prední cást, bližší zámku, není v soucasnosti verejnosti prístupná, ale snad se to casem zlepší, což není tak nereálné vzhledem k tempu, kterým se obnovil a hospodárský dvur zámku.

V zadní cásti parku, která je verejnosti prístupná tremi branami, naleznete drevený altánek a spoustu stromu a cesticek. Není neobvyklé zde potkat nejakého zajíce ci bažanta, ale jen v nejakou kešerštejší hodinu.

Samotná keš se nachází nedaleko krásné barokní brána se dvemi vásami, které obklopují štíhlou pyramidu z roku 1730

Park je nove (cca od roku 2007) na noc zavírán (ovšem mnohokrát jsem narazil na park v noci odemcený, ale lépe na to upozornit. Oficiálne je otvírací doba

1.4 - 31.10 - 7:00 -21:00

1.11.- 31.3 - 7:00 - 20:00

Soucástí parku jsou také tenisové kurty, kde prý trénovala i legenda ceského tenisu Ivan Lendl. V soucasné dobe se zde obcas konají ruzné akce, napríklad den psu

zdroj:
MÚ Kunratice
Ctení o Novém hrade a Kunraticích - Cyrill Merhout (Praha, 1912)

K samotné keši
Keš je velikosti vetší mikro, k jejímu nalezení není nutno nic demolovat silou

PROSÍM PRI HLEDÁNÍ OPRAVDU NEPOUŽIVEJTE VELKOU SÍLU, JDE TO NAPROSTO LEHCE

(EN)About the Cache

Cache is a little bigger micro-cache, For gaining the cache is not needed to use bigger force
Je to naše první keška, tak prosím o shovívavost pri hledání .

Vedle dvou cástí zámeckého parku obehnaného ze všech stran zdí je v Kunraticích ješte bažantnice se svojí vlastní geocache http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?wp=GC12K28Click To Rate This Cache

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] 1,6 zrgeh anq mrzí, ir fgebzr
[EN] 1.6 z uvtu, va gur gerr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.