Skip to Content

This cache has been archived.

Alex Reviewer: Archivace listingu keše

Alex Reviewer - reviewer pro ČR - především kraje Královéhradecký, Pardubický a Kraj Vysočina

More
<

Exteritorialni dalnice

A cache by ZCh Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/01/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš vás privede k místu, kde nacistické Nemecko budovalo dálnici pres území našeho státu.

11. brezna 1938 probehl v Rakousku ozbrojený prevrat, jehož dusledkem byl tzv. Anschluss Rakouska - tedy pripojení Rakouska k nacistické Tretí ríši. 29. zárí 1938 byla podepsána Mnichovská dohoda která vedla k odstoupen pohranicního území Ceskoslovenska Nemecku. Nemecko v té dobe již disponovalo rozsáhlou sítí dálnic. Pro efektivní dopravní spojení s Vídní byla vyprojektována dálnice A88, spojující hospodársky duležité mesto Breslau v nemecké cásti Slezska (nynejsí Wroclaw v Polské republice) s Vídní.

Koncem roku 1938 probíhala jednání cesko-nemecké dopravní komise, která se mimo jiné zabývala stavbou plavebního kanálu Labe-Odra-Dunaj. Na této komisi byl predloženy zámery stavby dálnice pres území (v té dobe již znacne oklešteného) Cesko-Slovenska, a byl požadován status exteritoriality pro tuto dálnici. 29. listopadu 1938 byla podepsána smlouva o výstavbe dálnice, podle níž melo Cesko-Slovensko zdarma poskytnout pozemky pro dálnici.

Stavba dálnice byla zahájena 11. dubna 1939 a rychlým tempem pokracovala až do 30. dubna 1942, kdy byly zastaveny témer všechny civilní stavby v Nemecku i okupovaných zemích. Opuštená stavenište byla nemeckou armádou hlídána až do konce války.

Dálnice byla projektována velkorysým zpusobem - byla navržena pro rychlost 160 km/hod, maximální povolené stoupání bylo 5 %. Šírka dálnice je 28,5 metru.

U Jevícka byla plánována velká križovatka, takže zde mužete nalézt hodne staveb na pomerne malé ploše. Keš je uložena na SZ konci dálnicního mostu pres Mlýnský náhon (dnes již zasypaný, takže mužete pod mostem klidne projít, bohužel je zde cerná skládka)


Doporucené odkazy:
Interaktivní mapa celé dálnice
Plánek mostu v okolí keše
Publikace "Nemecká pruchozí dálnice"

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.