Skip to Content

This cache has been archived.

burgus: Protože by mohlo docházet k nepríjemnostem ze strany chataru, kterí v okolí jen neradi vidí nekoho cizího ( což plne chápu), kešku archivuji. Nerad bych, aby verbální projev nekterých místních nekoho z kaceru otrávil tak, jako dnes me. Omlouvám se za muj špatný úsudek, že pri dodržení jisté míry ohleduplnosti by nemuselo k podobným problémum docházet. Ke královne VRBE jiná schudná cesta než pres verejné pozemky, ale bohužel v tesném sousedství chat, nevede :-( Dekuji za vaší návštevu a vaše logy.

More
<

Cesta za kralovnou

A cache by burgus Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/07/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


     CESTA ZA KRÁLOVNOU  
     
       K
dysi to bývalo spokojené království, kde vládl král Bartolomej a královna Berta. Byla to krásná zeme, kde se lidem dobre žilo. Až do doby, než se prijel ucházet o ruku princezny Betky, zlý cernoknežník Pilous. Princezna, tak jak to v pohádkách bývá, o nej nestála. Marne se z jeho prízne vymlouvala. Pilous byl neodbytný a všemožne vyhrožoval.
Pri jedné královské hostine se princezna už neovládla a oznámila cernoknežníkovi, at si trhne nohou. Pilous pojídal rybí polévku a zrovna se snažil vyplivnout kustku, která se do polévky dostala. Prekvapen výrokem princezny, zalapal po dechu a nechtene polkl. Kustka zaskocila. Žádné cáry-máry nepomohly. Chrcící Pilous umírá s vykulenýma ocima a tvárí ponorenou do talíre rybí polévky.
Cernoknežníkovi byl vystrojen královský pohreb. Stalo se však neco, s cím nikdo nepocítal. V den pohrbu neocekávane zemrela samotná paní Smrtka. Podlehla úrazu, který si neštastne privodila pri práci s kosou. Její nástupkyne, pred tím než se pevne ujala nové vlády, vyhlásila malou amnestii.
Smutecní pruvod práve procházel návsí. Královští sluhové nesli na ramenou rakev. Pres oci zalité, snad slzami štestí, si nikdo nepovšiml, že se rakev otevrela a v ní jako paša sedí obživlý Pilous. Cernoknežník v prvním okamžiku znovuzrození nechápal co se deje. V domnení, že je úcasten nejakého slavnostního pruvodu, vesele kynul na pozdrav rukou na všechny strany. Rozpomnel se, až když ho donesli k vykopané jáme na místním hrbitove. To už si ho i lidé všimli a všude kolem se ozýval zdešený krik. Sluhové v úleku upustili rakev, až se na tisíc kusu rozlétla. Z hromady trísek se zvedal klející cernoknežník a sýpavým hlasem zacal preríkávat nejakou carodejnickou formuli. Nad královstvím prevzal svojí moc. Krále a královnu vyhnal a princeznu zaklel do jedné z mnoha vrb na kraji velikého rybníka...

                                
       K
rušné casy lidem v tomto kraji nastaly. I rozhodl se kovárský synek Matej, že to zmení. Nevedel ale jak zacít. Sotva však pomyslel na princeznu, rozeznel se na návsi zvon. Sám od sebe vyzvánel. Nikdy predtím se nic podobného nestalo a lidé byli vydešení. Matej tušil, že je to znamení. Zvon se uklidnil v okamžiku, kdy k nemu došel. Mlcky se mladý kovár porozhlížel kolem zvonicky, a marne se snažil na neco prijít... Opodál stojící svatý muž na Mateje šibalsky mrknul  a sotva slyšitelne rekl. "Hledej rybu, hledej raka."
Kovár tomu moc nerozumel, na nic necekal a rozbehl se k rybníku, pro radu za starým rybárem Jeseterem. Ten však ve své rybárské boude nebyl. Tou dobou se zoufale snažil vymotat ze svých sítí, do kterých se sám chytil.
Pri cekání na starého rybáre si Matej doprál pár sklenicek rybího tuku, aby uhasil žízen a zmožen únavou, usnul. Ve snu videl velkého raka, jak svými klepety stríhá látku na svatební šaty a pritom na nej mává, aby šel za ním. Bylo to tak živé. Zvedl se a ve spánku pochodoval lesem za mávajícím rakem. Probral se až když vrazil do cetníka. Ne, nebyl to cetník, byl to pohranicník. Kde se tam vzal, nikdo neví. Pohranicník byl dobre znalý okolí a poradil Matejovi kudy má jít dál.
Mladý kovár zvolna krácel podél brehu rybníka. Presvedcen, že zná správný klíc k vysvobození princezny, prohlížel jednu vrbu za druhou, každou vášnive objal a políbil.
Cernoknežník hledel do své krištálové TV koule a pobavene sledoval marnou snahu mladého kováre. Když ho on-line prenos prestal bavit, rozhodl se trápení Mateje ukoncit jednou ranou blesku. Nad rybníkem se zatáhly mraky a uderil hrom. Blesk míril na svou obet. Matej byl nasáklý vuní rybárny a rybího tuku. Byla to vune na samé hranici nevune. Ani blesku se do toho nechtelo a tak místo do Mateje, uderil do vedle stojící vrby. Vrba se rozlomila a uprostred stála princezna Betka. Štastný  konec si už každý dovede domyslet. A cernoknežník?  Blesk se od vrby odrazil a letel vstríc samotnému Pilousovi...

O poranenou vrbu se dobrí lidé postarali. Žije si svuj život a stále pripomíná cernoknežníkovu kletbu. Casem se z ní stala královna všech vrb v okolí. (viz foto)

Zdroj ilustrace:
www.Decoupage a ostatní
                                                                                         
                                                        *******


Vydejte se po stopách mladého kováre Mateje a užijte si procházku podél Dvoreckého rybníka u obce Dvorce na Jicínsku. Délka trasy je od doporuceného parkování cca 3 km a není vhodná za tmy. Baterka by mohla desit místní, navíc SIGNÁL GPS MUŽE MÍSTY TROCHU PLAVAT, ZA SVETLA JE VŠE DOBRE DOHLEDATELNÉ.

Výchozí souradnice - U SVATÉHO MUŽE
N :   50°26.266
E : 015°24.267
Datum na "sloupku" = A lomítko B, pod lomítkem CD
                                                                                                                               
Stage 1 - U RYBÁRE
N :   50°26.(A-3) 39
E : 015°24.(C) 83
Pocet raku pod rybami = E

Stage 2 - U POHRANICNÍKA
N :   50°26.(B-D) (B) 0
E : 015°24.(C+E) (D-E) 2
Pocet znaku na temeni "pohranicníka" = F

Stage 3 - U KRÁLOVNY
Cestou ke královne se na rozcestí držte podél vody!
N :   50°26.(E) (D-F) (A-C)
E : 015°25.(F) (B-C) (F)
Pocet slov na cedulce v cervene napsaném textu = G
Kdo bude chtít, muže se u královny vypovídat. Urcite vás vyslechne.

Finále - U KEŠKY
N :   50°26.(G-E) (B+F-G) (B+C-G)
E : 015°2(E+F+1). (B-G) (G) (B-G)
Kontrolní soucet všech patnácti císlic = 54


Cestou pujdete približne 300 m územím v tesné blízkosti prilehlé chatové osady. Je to prostor, který si chatari sami udržují (je volne pruchodný). Keška se nachází mimo tuto oblast. Prosím vás o ohleduplnost a kolare navíc prosím, aby svoje kola v techto místech radeji vedli. Díky.

                                               Kus dreva ze stromu

Additional Hints (Decrypt)

cnerm

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.