Skip to Content

This cache has been archived.

TrainTour Reviewer: Dain to hezky shrnul, dekuji. Vzhledem k ctvrtletni neaktivite autora na GC.com (neprihlaseni) opravdu zde ani nema smysl dale cekat s vyzvou k obnove, proste GC jako takovy holt autor zabalil. Archivovano.
TrainTour, reviewer pro CZ, SK a okoli

More
<

cache u boudy

A cache by ghooooost Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/19/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

cache u boudy

Dolní Lukavice

První historicky doložená zmínka o obci Dolní Lukavice pochází z roku 1216, kdy statek vlastnil blíže neurcený pan Štepán, roku 1243 - 45 prešel pak do držení bratru Bohuchvala a Vitla z Lukavice, kterí náleželi k rodu Bohuchvalu z Hrádku. Roku 1250 se stal majitelem obce jejich potomek Štepán z Lukavice, jenž se roku 1427 stal také patronem zdejšího kostela.

V polovine 15. století získal Dolní Lukavici rod Lukavských z Renec a vlastnil ji až do roku 1596. Prvním majitelem statku z tohoto rodu byl Lvík z Renec zminovaný roku 1444 až 1452 a po smrti Lvíka jeho syn Jan, který byl vlastníkem od roku 1470 do roku 1474. Po nem zdedili statek jeho synové Lvík a Markvart, kterí roku 1502 zvetšili majetek o les Vysokou a ves Horní Lukavici. Když se pak roku 1505 o državy delili, získal Lvík tvrz v Dolní Lukavici se dvorem, cást vesnice s mlýnem v lukách a les Rovne. Roku 1522 odkázal majetek svým synum Petru a Václavu. Pozdejším delením pripadla Lukavice Václavovi a Petr se stal majitelem dvoru Vodokrty. Roku 1596 byla Lukavice posledními vlastníky z rodu Lukavských z Renec prodána Jindrichu Chlumcanskému z Prestavlk, který byl již pred tím majitelem Radkovic nad Skálou a tímto zdarilým obchodem své državy výrazne rozšíril, zemrel roku 1603.

Roku 1615 pripojil obci ke svému majetku Jáchym Loubský z Lub a na Rencích, který se v letech 1618 až 1620 úcastnil stavovského povstání. Ac byl pokutován ztrátou poloviny jmení, vyvázl díky podvodu zcela bez újmy, podarilo se mu totiž tehdy presvedcit královskou komoru, že dluhy na statcích ciní více nežli pokuta. Vlastnil vsi Horní i Dolní Lukavici, ves Lišice, Háje, Osek, Libakovice, Plevnov, Knije, Krasavce, pustou ves Lomy, ves Snopoušov a Vodokrty se dvorem a díl vsi Predenic.

Od roku 1623 se na Lukavici vystrídalo mnoho majitelu až k roku 1651, kdy se pri prodeji statku Otovi Jirímu z Helversonu na Tasnovicích a Racovech prišlo na tehdejší podvod a královská komora narídila vše prodat na zaplacení veškerých škod. Císar Leopold I. daroval roku 1662 svá práva ke statku Hrabeti Františku Albrechtovi Harrachovi, který Horní i Dolní Lukavici a Rence obratem prodal Karlu Leopoldovi hrabeti Caretto - Millesimo. Jím byly vsi prodány již roku 1666 Pavlovi hrabeti z Mozina. Jeho syn Ferdinand Matej vlastnil krome dolnolukavického panství také panství Sec, roku 1712 rozšíril dedictví o ves Chlumcany a roku 1717 ješte o Letiny. Roku 1708 dal Ferdinad Morzin zborit starou sešlou tvrz a povolal plzenského architekta Jakuba Augustona mladšího, aby zde postavil reprezentativní sídlo. Tímto vznikl v Dolní Lukavici trojkrídlý barokní zámek s podkovovitým pudorysem. Roku 1730 byla ve východním krídle dokoncena kaple sv. Jana Nepomuckého, na jejíž klenbe byla vytvorena hodnotná iluzivní freska "apoteóza sv. Jana Nepomuckého"od plzenského malíre Františka Julia Luxe. Freska byla tehdy velmi pokrokovým dílem, nebot odpovídala úsilí Cechu o svatorecení. Hlavní oltár s figurální výzdobou je pak dílem Lazara Widmanna (též Widemanna). Sochy z oltáre predstavují další dva nejznámejší ceské svetce - svatého Václava a Vojtecha v nadživotní velikosti, kterí jsou rovnež prací Widemannovou. Na jižní strane zámku se rozprostírá rozsáhlý park, jenž vznikl v první polovine 18. století podle plánu Jana Ferdinanda Schora. Ze socharské výzdoby parku, z dílny Ondreje Filipa Quittainera, se dochovaly bohužel pouze fragmenty.

Mezi záliby Morzinu patrila také hudba. Zejména Ferdinand a jeho syn Karel Josef František byli významnými mecenáši hudebních skladatelu. Meli dokonce vlastní kapelu se 16 hudebníky. Nejvýznamnejším z nich byl bezpochyby Josef Haydn, o jehož zdejším pusobení, jakožto kapelníka, se vedou neustálé dohady. Predpokládá se však, že by to mohlo být období mezi rokem 1757 a 1761. Složil zde svou první symfonii, tzv. Lukavickou, která však rovnež není presne datována.

Hrabe Karel Josef František Morzin prodal roku 1780 spojené panství lukavické hrabeti Karlu Bedrichu z Hatzfeldu, od nejž je pak roku 1794 odkoupil hrabe Hugo Damian ze Schönbornu, který z panství ucinil v roce 1811 fideikomis (majetek, který zakladatel zajištuje pro rod ustanovením o jeho nezcizitelnosti a dedické posloupnosti) pro tretí schönbornskou linii. Panství se v té dobe skládalo ze trí statku, jimiž byly Dolní Lukavice s 18 vesnicemi, Preštice a Žehrovice se 3 vesnicemi a Príchovicemi se 6 vesnicemi.

Posledním majitelem statku byl pan Veverka, který jej vlastnil od poloviny tricátých let 20. století do roku 1945, kdy panství pripadlo státu, nebot se na nej vztahoval dekret císlo 12 vydaný prezidentem Benešem. V období komunismu zde byla psychiatrická a protialkoholická lécebna, pozdeji pak sklad zdravotnického materiálu. Nyní je zde uložena cást depozitáre Západoceského muzea po dobu jeho rekonstrukce.

Krome již zmíneného zámku patrí mezi další významné památky Dolní Lukavice kostel sv. Petra a Pavla, který byl za Haydnových dob, stejne jako dnes, zrejme místem produkce zámeckého hudebního telesa. Jde o drobnejší rane gotickou stavbu z 2. poloviny 13. století prestavenou ve vrcholném baroku roku 1722, tedy za vlády Ferdinanda Matyáše Morzina. Socha sv. Jana Nepomuckého pred kostelem pochází z roku 1714 a v severní cásti návsi je na sloupu socha Ecce Homo z roku 1741. Pozoruhodný je i židovský hrbitov založený již v 15. století nacházející se pri ceste do Lišic. Za zmínku stojí také barokní dvoukrídlá budova s mansardovou strechou s císlem popisným 133, jde o bývalý pivovar z 18. století.

cerpáno z webu o Dolní Lukavici - (visit link)

informace o cache.-
je u stromu,který je pod vedením elektriky.Strom má malou velikost...

Additional Hints (Decrypt)

manpxn ceb nhgn,fgebz h prfgl

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.