Skip to Content

<

Prameny / Springs #5: Horka

A cache by DeathOfRats Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/20/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Dobrý den, pozdravil malý princ.
Dobrý den, rekl obchodník.
Byl to obchodník s patentními pilulkami utešující žízen. Když clovek polkne jednu týdne, nemusí už pít.
Proc to prodáváš? zeptal se malý princ.
Je to velká úspora casu, odpovedel obchodník. Znalci to vypocítali. Ušetrí se padesát tri minuty za týden.
A co se udelá s temito padesáti tremi minutami?
Co kdo chce ...
Kdybych já mel padesát tri minuty nazbyt, rekl si malý princ, šel bych docela pomaloucku ke studánce...[CZ]Pátá keš ze série Prameny, aneb další nudná keš u hnilého parezu plného rezavé vody...
Zavede vás k prameni Horka (pozor, i normálne se to píše bez cárky, není odvozeno od horkeho, ale od hor) u Jilmového potoka nedaleko obce Martinov, jihovýchodne od Mariánských Lázní. Nezapomente si zapsat císlo F pro bonusovou cache.
Keš je také soucásí série K pramenum.

Hledáni keše doporucuji pojmout jako zastávku a možnost obcerstvit se behem peší túry nebo ješte lépe behem cyklovýletu. Prijet mužete po zelené znacce z Vlkovic, po ceste budete mít krásný výhled na Podhoru, údolí Jilmového potoka, Ovesné Kladruby a na druhou stranu na Primdu. Tuto cestu patrí k mým obzvlášt oblíbeným. Dobrodružnejší povahy to mohou vzít pres Milhostov kolem prírodní památky Milhostovské mofety, (pozor, zdejší cyklostezka podél žluté znacky vede tesne za Milhostovem dost necyklostezkovým terénem – je tu pouze vyšlapaná cesticka).
Samozrejme mužete keš pojmout i jako rychlou témer drive-in (pokud si to udeláte ;o)

Na zadaných souradnicích pramen nehledejte, je tam jenom keš!
Vzhledem ke způsobu uložení ji prosím vždy pečlivě zakryjte!

Pokud prijedete od Martinova, zajdete si nejdrív k prameni – hned za potokem zahnete nenápadnou cestickou doleva. Pokud o prameni nevíte, asi byste si ho nevšimli, urcite ne v léte (já tu byla pred pár lety a když jsem prijela uložit keš, málem jsem ho nenašla :o). Nejbližší okolí je zarostlé a ne zrovna nejsušší, takže keš je umístena asi o 100 metru dál, na míste, kde vás snad behem logování nesežere hmyz.

Obec Martinov má bohužel svá nejúspešnejší léta za sebou - z puvodních témer 150 obyvatel, kterí tu hospodarili pred válkou, tu zustala jen hrstka lidí, vetšina domu ve vesnici slouží jako rekreacní objekty. Zajímavá fakta o o obci, prameni a okolí se mužete dozvedet napríklad na stránkách Hameliky, krásné fotky okolí (ne moje) najdete zde.

Po nalezení keše doporučuji cyklistům, kteří míří ke kosímu potoku, po ceste doprava (smerem od Martinova). I když se to ze zacátku nezdá (pokud máte orientacní smysl, pokuste se ho potlacit), tato cesta opíše smyčku a napojí se na zelenou značku a pro cyklisky je daleko přátelštější - samotná zelená značka vede od rozcestí nad Horkou kolem chatek, kde se nepochybně ztratíte a vlezete do cizí zahrady. Tam vám řeknou, že před první chatkou jste měli odbočit přes potok. Přejdete s kolem přes vratkou lávku, proderete se kus křovím a jste na té samé cestě - pro pěší je to kratší, ale cyklistům opravdu nedoporučuji :)
Údolím Jilmového potoka kolem bývalého Reinova mlýna (také zvaného Pístovský) a Pístovské kyselky se dostanete až k soutoku s Kosím potokem. Tam mužete vyšplhat na Lazurovou Horu, napít se Ciperky a dojet až do Michalových hor nebo ješte dál ...


[EN]The fifth cache of the Spring series, could be another boring cache by a rotting treestump full of rusty water...
It will take you to a spring called Horka close to the Elm stream by the village Martinov, southeast of Marianske Lazne. Don't forget to write down the number F for the bonus cache.
The cache is also a part of the series K pramenum.

I recommend the search for this cache as a place for a pause and a snack on a hike or, ideally, a bike-tour. You can get here by following the green trail from Vlkovice, which is one of my favourite walks. On the way you will have a nice view of the hill Podhora, the Elm stream valley, the village Ovesné Kladruby and, on the other side, the hill Primda. More adventorous cachers can go through Milhostov and through the natural reservation Milhostovske Mofety, (watch out, the bike trail along the yellow tourist trail is not very bike-accessible at the beginning, just a trodden path!)
You can actually do this cache as a quick drive-in, but what's the fun in that ;o)

Do not look for the spring at the given coordinates, there is only a cache :-).
Please cover the cache properly, so it's not visible at all!

If you come from Martinov, go to the spring first. It's on your left after you cross the brook. If you don't know about the about the spring, you probably wouldn't notice it, especially in summer (i was here a few years ago, and when i came to hide the cache i almost didn't find it:o). The surrounding forest is rather overgrown and wet so I hid the cache about 100 metres away. I hope you won't get eaten by mosquitoes while logging.

The village Martinov used to have nearly 150 inhabitants in the past, but unfortunately has lost most of its glory, and most of the houses there are used only for recreational purposes.You can find some nice pictures (not mine) from around the place here.

After finding the cache you can go right (with your back to Martinov). Even if it doesn't seem so, it will lead you through the Elm stream valley past the former Rein mill (also called Pístovský) and the Pístov Spring to a brook called Kosí Potok. There you can climb the Lazulite Mountain, taste another spring and ride to Michalovy Hory or even further...

Thanks to doctorbagr for English translation. Not that I'm unable to do it, but finding the time...

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] h cngl fgebzh irqyr zbfgxh, cbq xnzrarz.
[EN] onfr bs n gerr arne oevqtr, haqre n fgbar

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

305 Logged Visits

Found it 279     Didn't find it 4     Write note 8     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 3     Publish Listing 1     Needs Maintenance 4     Owner Maintenance 2     Update Coordinates 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 29 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.