Skip to content

This cache has been archived.

DarkLord Reviewer: Myslím, že jsem autorovi poskytnul již dostatek casu na to, aby problém vyrešil. Nestalo se tak, proto archivuji.

DarkLord Reviewer

More
<

Fakultni nemocnice Motol

A cache by MiKa Team Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/17/2008
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jednoducha tradicni kes s ukolem (proto mystery) vas zavede k jedne z nejvetsich nemocnic ve stredni evrope - Fakultni nemocnici Motol.


Historie nemocnice

Fakultní nemocnice Motol je jedna z nejvetších nemocnic v CR i v Evrope. S prípravnými pracemi na výstavbu nemocnice s 1 300 lužky se zacalo už v letech 1937. Úkolu se ujali mladí architekti G. Paul a F. Cermák, kterí v plánech zahrnuli možnosti okrskové i fakultní nemocnice.

Vpád nemeckých vojsk však v roce 1939 tyto prípravné práce pozastavil a jelikož byla okupanty obsazena vetšina klinik na území Prahy, vznikla naléhavá potreba vytvorit urychlene nová nemocnicní lužka.

Puvodní plán byl proto zjednodušen a v roce 1941 bylo tehdejším Ministerstvem zdravotní a sociální správy rozhodnuto vybudovat v Motole provizorní barákovou nemocnici. V srpnu 1941 zacala stavební firma ing. Jana Matouška stavbu 25 pavilonu. Cena stavby byla 30 milionu protektorátních korun a dalších 6 milionu stálo vnitrní vybavení nemocnice.

Hlavní lékarský poradce stavby MUDr. Diviš prosadil propojení jednotlivých pavilonu vytápenými chodbami. Hlavní skupinu tvorilo 12 pavilonu, v nichž byl umísten hlavní príjem nemocných, správa nemocnice, interní oddelení se dvema pavilony po 60 lužkách a jedním pavilonem s ambulancemi, stejne clenené chirurgické oddelení, gynekologické oddelení s 56 lužky a hospodárské objekty dvou kotelen, garáže, hlavní kuchyne, skladu paliva, byty lékaru a laborantu. Druhou skupinu tvorilo odd. tuberkulózy se tremi 60 lužkovými a jedním 50 lužkovým pavilonem a dvema pavilony otevrených leháren. Samostatne stál pavilon prosektury. Ve tretí cásti byly byty pro pracovníky.

Provizorní a teprve cástecný provoz nemocnice "Zweigstelle Hilfkrankenhaus in Motol", jakožto pobocky Státní všeobecné nemocnice na Vinohradech, byl zahájen 4. ledna 1943. Medicínsky byla tehdy na velice vysoké úrovni a tento statut si nemocnice i pres své problémy drží dodnes.

Až do roku 1946 spadala motolská nemocnice pod administrativu Verejné státní nemocnice na Vinohradech. Poté se stala samostatnou nemocnicí pod názvem Státní všeobecná verejná nemocnice v Praze Motole. Od roku 1948 se nazývá Státní oblastní nemocnice v Motole. V srpnu 1948 se k stávajícím traktum pripojila i nedaleko stojící budova, ve které sídlil Ústav pro lécení lupusu Ceského zemského spolku proti TBC. Puvodne se jí ríkalo Masarykuv ústav.

V roce 1950 získala nemocnice objekt Okresní národní pojištovny (bývalé sanatorium SANOPZ) na Smíchove, kde zbudovala infekcní oddelení s 80 lužky, urcené k lécbe infekcní žloutenky. V letech 1953 až 1955 byla motolská nemocnice sloucena s Okresním ústavem národního zdraví (OÚNZ) v Praze 5. To se ovšem neosvedcilo a od roku 1956 až do svého sloucení s Detskou fakultní nemocnicí (1. 1. 1971) nesla název Mestská nemocnice v Motole.Soucasnost

Celý areál tvorí dva velké monobloky. Nemocnice se dostala do neutešeného havarijního stavu. Doslova za minutu dvanáct se zacalo s rekonstrukcí detské cásti nemocnice z šedesátých let, která byla v nejhorším stavu. Balkony byly na hranici zhroucení a tepelná izolace budovy byla velmi špatná. I dnes se však v nemocnici najdou místa, která takové instituci nesluší.

V roce 2006, kdy byla rozsáhlá rekonstrukce zahájena, bylo v její první fázi rekonstruováno prvni ze ctyr krídel, výtahy a schodište. V roce 2007 zacala oprava exteriéru. Detská nemocnice má celkem 667 lužek z toho 136 na JIP.

Druhý monoblok je z prelomu 80. a 90. let 20. století, a jedná se o hlavní budovu pro dospelé. Ta je rozdelena do tzv. "Komunikacních uzlu" A - G. Oddelení pro dospelé cítá 1362 lužek, z toho 218 JIP.

V areálu se také nachází mnoho prízemních domku, které kdysi sloužili jako pavilony, nyní však chátrají nebo jsou využívány jako ordinace, laboratore nebo ucebny 2. lékarské fakulty Univerzity Karlovy. V horní cásti objektu se nachází velké nadzemní garáže a ubytovna sester.

Budoucnost

Hlavním cílem je nyní dokoncit rekonstrukci detské cásti. Investor má však do bodoucna velké plány, jejichž soucástí je i propojení s podzemní stanicí metra. Linka A by do Motola a dale na letiste Ruzyne mela byt protazena do roku 2015.

Pominka logu:
Kesku najdete na uvedenych souradnicich. Pro uznani logu vsak musite splnit podminku. Puvodni podminkou bylo zaslat darcovskou SMS na konto Kapky nadeje, ktera je s motolskou nemocnici v uzkem kontaktu. Nekteri cacheri vsak protestovali, ze takova podminka je v rozporu s pravidly, ackoli samozrejme nikomu nevadi na charitu prispet. Po mnoha utocich proto menime podminku uznani logu nasledovne:

1. Vasim ukolem je zjistit, jakou SMS zasila Kapka nadeje tem, kteri ji prispeji formou darcovske SMS. Kompletni zneni takove zpravy nam zaslete pres profil (poradime, ze nejjednodussi zpusob, jak tuto informaci ziskat, je DMS zaslat, neni to vsak podminkou, muzete tuto informaci zkusit vygooglit, ziskat od kamarada, popr. jakymkoli jinym zpusobem, ktery uznate za vhodny)

2. Primo ke svemu logu pripojte obecnou informaci, jak jste tuto informaci ziskali (napr. zaslal jsem dms, vygooglil jsem, apod.)

Jak poslat darcovskou SMS: Napiste zpravu ve tvaru "DMS KAPKANADEJE" a odeslete ji na cislo 87777. Cena SMS zpravy je 30 Kc. Behem minuty obdrzite potvrzovaci zpravu, jejiz zneni je i resenim teto kese. Verime, ze vam teto minimalni castky nebude lito a pomuzete tak nemocnym detem. Jak jsme jiz ale uvedli, zaslani zpravy neni podminkou.

Additional Hints (Decrypt)

h wnoybar, cbq xnzrarz, ancebgv hfpuyr gerfav

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.