Skip to Content

<

Skalický Ťmok

A cache by H0UMR adoptoval od vojasna Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/20/2008
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


V té Skalické Huře sedí tam drak v ďuře, chlapci naňho pogabujú,za ocas ho potahujú, kajže si tam vliz, hleď, abys vyliz!

Vesnice Skalice, pojmenovaná podle kamene, který se zde lámáním ze skal získával, leží v údolícku podél potoka Skalicník. Nejvyšší místo Skalice, tzv. horní konec, koncí až v sedle mezi Skalickou Hurkou (také zvanou Skalická Strážnice) a kopcem Vrchy. Zde stojí kostel sv. Martina. Pod kostelem sv. Martina ve Skalici sídlí strašlivý zemní drak, jednohlavá san, kterou místní nazývali „skalickým tmokem“. Drak byl spatren dvemi kamenolamaci v nedalekém lomu, jak se protahoval se mezi kameny a uvízl ve skále. Byl veliký jako pul vola, mel obrí hlavu s hrozitánskou tlamou a celý byl porytý lesklými šupinami. Na tlapách mel prsty s drápy a mezi nimi blány jako žába. Nehýbal se, jen mžoural ocima ve svetle. Když pribehli ostatní, mrsknul sebou, sevrení kamenu povolilo a „tmok“ byl ten tam. Majitelé kamenolomu videli v „tmokove“ zjevení varovné znamení pred neštestím a proto zastavili lámání kamene a lom nadobro uzavreli. Od té doby se kámen ve Skalické Hurce více nedobýval i když „tmoka“ nikdo nikdy více nespatril.

Na „tmokovo“ zjevení dlouho nikdo nezapomnel. Místu, kde cesta odbocuje k brodu pres reku Morávku, se ríká „Vyprask“. Lidé tam neradi chodili sami, zvlášte v noci, protože tam z Hurky doléhaly strašidelné zvuky. Ozývalo se vrzání a skrípání, bouchání a lomoz, jako by v lomu kameny nekdo lámal.

Skalický „tmok“ prý žije dál v hloubi Hurky a jednoho dne zpusobí propadnutí skalického kostela sv. Martina.

Kdo by chtel ve Skalici najít poklad, musel by nejdríve najít tmoka, který ho hlídá. My jsme drací sluj našli, draka jsme uspali makovými buchtami a poklad získali.

Makové buchty

Testo: 500gr polohrubé mouky, 30gr droždí, 100gr cukru, 250ml mléka, 5gr soli, 2 žloutky, 100gr másla

Nápln: 120gr máku,500ml mléka, 70gr cukru, lžicka vanilkového cukru, 50gr másla

A umeleme a promísíme s B a C a uvaríme, poté pridáme D. E rozdrobíme do vlažného oslazeného C a necháme vzejít. F smícháme se zbytkem B a H, pridáme G , D a kvásek . Vše dukladne propracujeme a necháme vykynout. Poté na válu rozválíme na 1,5cm placku, nakrájíme na dílky a do stredu klademe nápln. Spojíme ružky do buchticek, které klademe vedle sebe na vymaštený pekácek a ze všech stran potreme D,aby se pri pecení nespojily. Necháme vykynout a peceme cca 30min na strední teplote.

Sourednice získáte doplnením ingrediencí do níže uvedeného vzorce. Pozor, nekteré ingredience jsou jak v náplni, tak v teste, nutné pocítat celkové množství!

N 49°38.X X=F+D-2*H-E

E 018°25.Y Y=C-2*(A+B)+B+G

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.