Skip to content

Letecke muzeum Kbely Multi-cache

This cache has been archived.

3kaceri: Na kontrolu keše jsme se dostali po dlouhé dobe. Pri tomto jsme zažili doslova znechucení. Nekdo ukradl logbook a absolutne vybral obsah keše. Každý snad ví, že když neco bere tak na oplátku neco ukládá.
Hezké lovy jinde, popr. pokud nekdo vytvorí pro toto muzeum novou keš tak prejeme hodne stestí.

More
Hidden : 07/30/2008
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Naše multikeš Vás provede po leteckém muzeu Kbely v severní cásti Prahy. Uvedené muzeum je soucástí vojenského historického ústavu Praha.

!!!UPOZORNENÍ, CTETE!!!
Od listopadu do dubna je muzeum pres zimni sezonu uzavrene!!!!!

Muzeum je otevreno v letní sezone, kveten až ríjen, a to každý den, mimo pondelí, od 10.00 – do 18.00 hodin, uzavrené hangáry se uzavírají v 17.30 hodin.

Vojenské letecké muzeum ve Kbelích na severu Prahy bylo založeno v roce 1968 u areálu vojenského letište Praha - Kbely. Poctem a kvalitou sbírek patrí k nejvetším leteckým muzeím v Evrope. V soucasnosti je vystaveno 85 letounu ve ctyrech krytých hangárech, 25 ve venkovních prostorech. Vystavena letadla se vztahuji zejmena k historii ceskoslovenského a ceského letectví, zvlášte vojenského.
Muzeum samozrejme nevystavuje pouze letouny sloužící v ceskoslovenském a ceském letectvu, ale jsou zde zastoupeny i letouny, které patrí mezi svetove významnou leteckou techniku, motory, vojenské uniformy, letecké kombinézy, letecká výzbroj a výstroj.

VSTUP DO MUZEA JE ZDARMA!

Jak se k muzeu dostanete:
ze stanice metra Palmovka (trasa „B“) – autobusem c. 185
ze stanice metra Ceskomoravská (trasa „B“) – autobusem c. 375
ze stanice metra Vysocanská (trasa „B“) – autobusem c. 375 ze stanice metra Prosek (trasa „C“) – autobusem c. 185, 375
ze stanice metra Letnany (trasa „C“) – autobusem c. 185, 280, 259, 302, 375, 376
Všemi výše uvedenými autobusy pojedete do zastávky Letecké muzeum.
Zastávka je na znamení!

Úvodní souradnice N 50° 07.536 E 014° 32.110 Vás zavedou ke vstupní bráne do objektu muzea. Po pravé strane od vstupní brány se nachází na modrém kovovém podstavci vystaven letoun MIG – 21, který má na levé strane nápis obsahující "A" slov.

Uvnitr areálu se po pravé strane od vstupu nachází hangár venující se Ceskoslovenskému letectvu v dobe od roku 1918 do roku 1924, v nemž je vystaven pozorovací a bombardovací letoun Letov Š-2 u kterého je v technickém popisu uvedena maximální rychlost "B" km/h.

Nový hangár venující se období 2. svetové války byl letos nove otevren a je v nem vystaven turistický a cvicný letoun De Havilland DH-82A Tiger Moth Mk. II o kterém se na informacnich cedulích pise, že tento letoun dosahuje maximalni rychlosti “C“ km/h.
Tento hangar byl zatím otevren jen prvni vikend po zime. Do plneho provozu bude uveden az o prazske muzejni noci v cervnu, takze zatim nez vyrazite na odlov, pouzijte google.

Nove upraveny hangar vystavuje první generaci proudových letadel a je v nem vystaven jedinecný kousek s názvem Avia S-92, v závorce doplnen o vysvetlení, že jde o Messerschmitt Me-"D", ovšem s výsostnými znaky Ceskoslovenska. Vysvetlení je jednoduché. Po ukoncení 2. svetové války zustalo v ceskoslovenských montážních továrnách množství dílu, ze kterých byl tento letoun sestaven. Podle nekterých názoru se tak jednalo o první proudové letadlo ceskoslovenské výroby, jiní s ohledem na puvod dílu toto odmítají.

V hangáru venujícímu se Ceskoslovenskému letectvu v dobe od roku 1925 do roku 1938 je umísten letoun Avia B-534, který byl posledním ceskoslovenským stíhacím letounem vyrábeným sériove pred 2. svetovou válkou. U tohoto letounu se dozvíte, že první prototyp vzlétl 25. kvetna roku "E".

Poslední hangár se venuje letectví od roku 1945 do roku 1990 a v této hale, která se zabývá i kosmonautikou se nalézá další skvost Kbelských sbírek a to originální návratový modul kosmické lodi Sojuz 28, ve kterém byl clenem posádky první ceský kosmonaut Vladimír Remek a jejíž start se odehrál 2. brezna roku "F".

O kousek dále je v tomto hangaru vystaven neuveritelne nadherne zrestaurovaný kousek AERO C-3A, o nemž se dozvíte, že má dolet G km.

Po ukoncení prohlídek hangáru se mužeme venovat venkovním expozicím, ve kterých je umísten dopravní letoun Antonov An-24 u kterého si poznamenejte císlo "H" týkající se cestovní rychlosti.

V protilehlé cásti venkovní expozice je umísten jeden z nejslavnejších bojových vrtulníku Mil Mi-24, urcený pro prímou podporu pozemních jednotek, nicení tanku a obrnených cílu. Tento nicitel tanku má maximální vzletovou hmotnost o hodnote "CH" kg.

Na venkovní stojánce se dále nalézá Tupolev Tu–104A u kterého Vám tabulka s technickými daty rekne, že uvedené letadlo má dostup "I" metru.

V poslední cásti venkovní expozice jsou umísteny stroje stíhacího letectva. Jedná se o rady letedel typu Suchoj 7, Suchoj 22, Mig 15, Mig 19, Mig 21 a Mig 23. Nás bude zajímat exemplár Su – 22, který sloužil na 32. základne taktického letectva v Námešti nad Oslavou a pod pilotní kabinou je žlutým písmem vyznaceno ctyrmístné císlo "J".

Pri odchodu od predchoziho letou SU-22 neprehlednete nádherny stroj McDonnell Douglas Phantom modre barvy. Jedna se o dvoumistny nadzvukovy stihaci letoun, ktery Vas rozhodne zaujme svoji velikostí. Pri blizsim zkoumáni pravého kridla naleznete na prazdnem podvesu pod kridlem text skládající se ze tri pismen a dvouciferneho cila "K".
Pokud budete odlov provadet v podvecernich hodinach na jare a na podzim kdy se uz seri chce to baterku na posviceni.

Kontrolni soucet vsech indicii je petimistne cislo delitelne sestkou a dvanactkou

Vzorec pro výpocet:
N 50° 07.X X=Ch+(Cx4)+(Bx5)-(Gx8)+(Dx4)-(Fx4)-49
E 014° 32.Y Y=I:(H:A)+J-(Ex2)-(Kx2+2)

Samozrejme jsme rešili jak vyrešit odlov v zimním období, kdy je muzeum uzavreno a Vy by jste tak nemohli zjistit indicie potrebné pro odlov.
Proverili jsme si, že veškeré informace jsou zjistitelné za pomoci prítele Googla ci kamarádky Wikipedie. Tedy krome jediné a to císla "K". Toto císlo je v léte zjistitelné pouze a jenom návštevou muzea. Jen v zimním období, kdy je muzeum uzavreno je kešerum sdelíme na základe emailu uvedeného v profilu. V letním období ale nepište, bylo by to zbytecné, zajdete si do muzea, urcite to stojí za to.

Puvodni verze listingu uvadela jako "tajne" cislo "J". Na zaklade upozorneni bylo doplneno jeste cislo "K". Vzhledem k tomu, ze na internetu jsou k dispozici fotografie snad vseho, cekame, ze driv nebo pozdeji nekdo najde i tuto indicii. Pokud to budete prave Vy, dejte nám prosim vedet emailem kde jste ji nasli a nezverejnujte ji ve svem logu. Diky

Od všech logujících kešeru uvítáme jakékoliv fotky s leteckou tématikou, které ke svému logu priložíte.

Additional Hints (Decrypt)

wr wvpu ivp n cbq wrqavz wr xnzra

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)