Skip to content

<

Pod Mincolom

A cache by xandrej & gulko & aktakgreen Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/10/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Pod Mincolom

Mincol

Mincol je vynikajúci vyhliadkový vrch na hlavnom hrebeni Lúcanskej Malej Fatry. Z jeho vrcholu je 360° kruhový výhlad na Žilinskú kotlinu, Turciansku kotlinu, Malú a Velkú Fatru. Pri dobrej viditelnosti nie je problém na východe zazriet Nízke, Západné ci Vysoké Tatry, na severe Velkú Racu, Pilsko, Babiu horu, na západe Beskydy s Lysou horou a na juhu Klak.

Mincol is great look-out hill directly on main ridge of Mala Fatra. There is 360° panoramatic view from the top of Mincol to Zilina valley, Turiec valley, Mala and Velka Fatra. If there is good visibility, you can see Low, West and High Tatras on the east, Velka Raca, Pilsko, Babia hora on the north, Beskydy with Lysa hora on the west and Klak on the south.


Žilinská kotlina
Žilinská kotlina
Turcianska kotlina
Turcianska kotlina

V okolí Mincola sa pocas druhej svetovej vojny odohrali silné boje, po ktorých tu ako pamätníky ostali delo, mínomet a zákopy. Nájdete ich pri zostupe do sedla Okopy a v samotnom sedle.

Strong battles were held around Mincol during World War II. Cannon, mortar and ditches are memorable remains in saddle Okopy.

Delo
Delo
Minomet
Mínomet
Znacky

Skrýša
Na Mincol vedú turistické znacené chodníky zo šiestich smerov, každý si teda môže vybrat, co sa mu páci, prípadne co mu vyhovuje. Trasa s najmenším prevýšením vedie z Martinských holí, kam sa dá dostat autom. Skrýša sa nachádza v okolí sedla Okopy.

Cache
Marked turist trails lead to Mincol from 6 different directions. Hike with the lowest elevation starts from Martinske hole, where you can park your car. Cache is hidden somewhere around saddle Okopy.

Okopy
Kliknite na obrázok pre jeho zväcšenie.
Click image to see bigger size.

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.