Skip to Content

<

Erratic Block "Hradek/ Bludny balvan Hradek

A cache by junet Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/23/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


CZ:

Bludný balvan v Hrádku

Když v roce 1994 probíhala rekonstrukce silnice E75 byl vykopán tento bludný balvan.

Co je to bludný balvan a jak se k nám dostaly: Je to blok horniny, který byl v dobe ledové dopraven ledovcem na velkou vzdálenost, kde byl po roztátí usazen v geologicky zcela odlišném prostredí – tolik hovorí wikipedie. Balvany se k nám dostaly se Skandinávie, a jejich velikost muže být rádove od nekolika decimetru, až nekolik metru. Nejvetší známy bludný balvan se jmenuje Triglavuv kámen a leží v Polsku u obce Tychovo, jeho obvod je 44 metru a výška 8 metru, odhadovaná hmotnost je 1500-2000 tun. Samotná obec Hrádek leží v oblasti, která se jmenuje Jablunkovská brázda, která leží obklopená z jižní strany Moravskoslezskými Beskydy, z Jižní strany Slezskými Beskydy a na východe se zužuje kolem Jablunkovské vrchoviny prechází v Jablunkovský prusmyk. Beskydy jsou soucásti karpatského vrásnení, jsou z hlavní cásti tvoreny Godulským pískovcem, z menší cásti vápencem. Dostal jsem zprávy že tento šutr možná není bludný, sám nevím, nekteré zdroje na internetu jej oznacují za bludný, tak doufám že geologové, kterí jsou v oboru zbehlí, se na mne moc nebudou zlobit, dekuji.

Pro uznání logu je potreba splnit následující podmínky:

1.Vyfotit se u bludného balvanu

2.Odpovedet na následující otázky:
a) v jakém období a približne pred kolika léty se k nám balvany dostaly (stací jedna možnost ze dvou)
b) z kterých dvou hornin jsou nejcasteji

Adresa pro odpovedi: geo.junet@seznam.cz

EN:

When in 1994 was reconstruction of the road E75 was dig this Erratic Block.

Other geologic informaton about area:

What is the boulder and how to get to us were: It is a block of rock, which was delivered during the Ice Age glacier over a long distance, after his thawing he was established in geologically totally different environment - so much talk wikis. The Scandinavia give the rocks to us and their size may be the order of several decimetres until a few meters. The largest known boulder is named Triglav stone and is situated in Poland in the village Tychovo, its perimeter is 44 meters and a height of 8 meters, the estimated weight is 1500-2000 tonnes.The village “Hrádek” is situated in area “Jablunkovská brázda”, which is surrounded on the south side “Moravskoslezské Beskydy Mountains”, Southern Party Slezské Beskydy and the East, is narrowing around “Jablunkov Highlands” verge “Jablunkov Pass”. Beskydy are part of Karpat buckling, main parts are consist Godul sandstone combine, the smaller parts of the limestone

The logo is a recognition of the need to meet the following conditions:
1st Take a picture of the Erratic Block
2nd Answer the following questions:

a) in what period and approximately how many years before the Erratic Block were given to us (just one option for two)
b) of the two rocks are the most

Fotku prosím pridávejte ke svému logu, neposílejte mi ji prosím e-mailem, dekuji. Po nálezu se mužete logovat rovnou, pokud e-maily neobsahují zásadní chyby, tak vetšinou neodpovídám.

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.