Skip to Content

This cache has been archived.

Leneh: Vetšina trackables byla vyzvednuta..takže archivuji..s dobrým pocitem, že event byl moc fajn a teším se na nejaký príští v okolí :)

More
<

Setkani s rytirem

A cache by Leneh Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, 11 October 2008
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

KDY:  11.10. 2008 ve 14:00

MAX. 50 lidí - kostelík precijen není nafukovací ;)

S listingem pomohl Pan_Veprinu - moc díky!


Kostel sv.Jakuba a Filipa na Chvojne u Konopište


chvojen.jpgNa dohled od zámku Konopište, jihozápadním smerem na mírném návrší stojí malý, pozdnerománský kostel s ranegotickými prvky. Kostel samotný byl založen približne kolem roku 1220, na míste bývalé vsi "Velké Chvojno", která zanikla v dusledku válecných událostí už ve stredoveku (níže položený statek u silnice na Václavice nemá s touto osadou nic spolecného). Název "Chvojen" oznacuje stejne jako v prípade "Chvojínku" u Neveklova, "místo s jehlicnatým porostem".

Svou soucasnou podobu získal kostel až pri obnove v roce 1872 a také pri novorománské prestavbe v roce 1904, kdy kostel upravil známý architekt Josef Mocker. Puvodne kostel vypadal jinak, soucasná dominanta, ctvercová vež, byla zvýšena až pri této prestavbe. Kostel ve stredoveku zrejme sloužil i jako stavba obranná, napovídají tomu zdi, které jsou místy silné až 2,4 metru a strílna ve veži (obdélníkové okénko nad hlavním vchodem). V okolí se nachází hrbitov, chránený zdí a kovanou bránou. Nekolik krížu na hrbitove je z osmnáctého století.

V roce 1998 se Zemská stavovská rodová unie - rodový kraj Benešov spolu s Rytírským rádem sv.Václava - Komenda sv. Jakuba a Filipa ujala se souhlasem rímskokatolické církve péce o tuto historicky cennou stavbu. Zcela zdevastovanou, petkrát vykradenou a s velkou dírou ve streše.

Vnitrek kostela stojí za návštevu. Sice zde neuvidíte žádné drahocenné liturgické vybavení, protože hodnotné gotické oltáre a sošky, které nechal na Chvojen ze svých sbírek privést arcivévoda František Ferdinand d´Este, byly ukradeny zlodeji ješte pred listopadovou revolucí, ale i tak je zde ješte mnoho k videní. Oltár je prostý, stejne jako drevené lavice, nejzajímavejší jsou však malby na zdech. Pocházejí približne z roku 1350, uvidíme zde napr. korunovaci Madony nebo zobrazení slunecní soustavy (je velmi zajímavé videt jak si jí predstavovali lidé z poloviny 14. století). Velmi poucné je také zobrazení Ocistce - stredovekým malírem je zde vyvedena ohnivá pekelná tlama polykající zatracence. Prípadní hríšníci se tak zde mohou velmi názorne poucit, co je ceká :-).

kaplicka.jpgNejlepší na celé prohlídce kostela je ovšem návšteva veže. V temné hranolové veži stoupáte pravým hororovým prítmím po úzkém vrzajícím schodišti, které je prilepeno k jejím stenám, kolem vás je jen prázdno. Atmosféra je zkrátka fantastická :-). Pokud vystoupáte až nahoru, ocitnete se v místnosti osazené zdaleka viditelnými okny, která poskytují nádherný výhled do okolí, krásne je videt Konopište a Benešov, Václavice budete mít doslova jako na dlani.

V této místnosti jsou také umísteny antény zajištující pokrytí okolí signálem pro GSM telefony, považuji to za celkem dobré rešení, zvenku nejsou antény vubec videt a v okolí kostela nemusí stát žádné stožáry, které by narušovaly jeho siluetu.

Kostel je po vetšinu casu uzavrený a nemá žádnou otevírací dobu pro turisty a jiné návštevníky. Dovnitr je možno se podívat pri obcasné mši nebo kulturní akci, informace o jejich konání jsou vyvešovány na dvere kostela. Udelejte si na jeho návštevu cas, rozhodne to stojí zato..

A proc název "Setkání s rytírem"? V kostele nám bude delat spolecnost pan Václav Potucek, clen Rytírského rádu sv. Václava a vezte, že jeho skoro hodinový výklad bude stát za vyslechnutí..nebo snad nejste zvedaví, jak je to napr. s podzemními chodbami pod Konopištem? ;) Svuj cas nám venuje zdarma, ale jiste rádi prispejeme nejakou tou mudlokackou na obnovu kostela..


Štastnou cestu  a sejdeme se na Chvojne  :)

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.