Skip to Content

<

Devil's Wall / Certova zed

A cache by kockopes Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/19/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Devil's Wall / Certova zed

English Cesky
Near Ceský Dub, approximately 5 kilometers in the north-western direction there is a rock formation, which belongs to the most valuable geological sites in the Czech Republic.

Despite its name, the Devil's wall arose by purely natural processes. In the period of the Tertiary the entire Earth including the Czech Republic was subject to frequent volcanic activity. There were many volcanic eruptions and earthquakes. The Earth's crust split and the crack that emerged was fully filled with hot basalt magma. During following million years sandstone weathered away and the whole basalt vein was discovered. Its appearance in the landscape reminded a wall.

There is also an alternative myth version of the wall's origin. There was a stake between the Devil and a farmer from nearby village Zábrdí. The farmer bet his soul that the Devil would not build a wall from Ješted to Bezdez over the night till cockerow. When it was almost sure that the farmer would lose, the farmer made a crow like a rooster and woke up all roosters in the area. The 28 kilometers long wall is what remained of the defeated Devil.

While in the past, it really was a contiguous 28 kilometers long basalt vein, now it is only a torso. We can get a partial picture of the wall's grandiosity between villages Kotel and Zábrdí. Here, the wall remains in almost original form. But only a few stone residues several meters in height remain. Also half-filled up ditches can be seen on the site. The entire area was declared a national natural monument in 1948.

People themselves are the reason for basalt vein to disappear. It was composed of high-quality durable basalt and it became fatal for it. The stone was quarried to build roads. The quarrying started during the reign of the Emperor Joseph II and continued till the beginning of the 20th century. Only in 1920 Mr. Fendrych and Mr. Havel from Svetlá pod Ještedem pointed out that the Devil's wall should be retained. They managed to enforce a ban on mining, abidance was guarded by the hanks. However, the ban was repeatedly broken until everything was urged by the Geological Survey in Beijing. The fact that the Devil's wall was described in the global scientific literature drew the attention of the Czechoslovak government. Mining was finally stopped in 1923 and the torso was secured.

The starting point to Devil's wall is a village Kotel. You should use blue-marked hiking trail, which leads just through this natural monument. The most interesting part is conserved and described on the information panel.

To log the cache you should provide me with following:
- picture of you with any part of the wall you will find interesting (should be attached to your log)
- estimate the height of the wall on given coordinates (on both sides) and send me the answer to devilswall@gmail.com. You can write your log immediately along with sending email, if there will be any problem, I will contact you via email or profile later.


Asi 5km severovýchodne od Ceského Dubu se nachází tento skalní útvar, který patrí k nejcennejším v Ceské republice.

I pres své jméno vznikla Certova zed výhradne prírodními procesy. V dobe Tretihor procházela celá Zeme, vcetne Ceské republiky, obdobím casté vulkanické aktivity - mnoho zemetresení a sopecných erupcí. Zemská kura praskla a vzniklá trhlina vyla vyplnena horkým cedicovým magmatem. Behem dalších milionu let zvetralo pískovcové okolí a celá cedicová žíla tak byla odkryta. V krajine se objevil útvar pripomínající zed. Její složení z horizontálne uložených hranolu je možno oznacit za unikátní.

Existuje ovšem i povest, která vysvetluje puvod zdi sázkou mezi certem a sedlákem z blízké obce Zábrdí. Ten se mel vsadit o svou duši, že cert nestihne behem noci do kuropení postavit zed od Ještedu až k Bezdezu. Když bylo celkem jisté, že sedlák prohraje, sedláka napadlo zakokrhat a vzbudit tak všechny kohouty v okolí. Díky tomu byl cert poražen a zbyla po nem jen 28 km dlouhá zed.

Ackoli se v minulosti skutecne jednalo o 28 km dlouhou souvislou žílu, nyní se dochovalo jen torzo. Cástecný obrázek o mohutnosti puvodního útvaru si mužete udelat mezi obcemi Kotel a Zábrdí, kde se nachází dochovaná cást. Zustalo zde ovšem jen nekolik nekolikametrových zbytku a polozasypané vytežené príkopy. Celá oblast byla prohlášena za národní prírodní památku v roce 1948.

Duvodem zmizení cedicové žíly byla lidská cinnost. Žíla obsahovala velmi kvalitní, odolný cedic, a to se jí stalo osudným. Kámen se težil na stavbu silnic, která zapocala za panování císare Josefa II. a težba pokracovala ješte zacátkem 20. století. V roce 1920 pánové Fendrych a Havel ze Svetlé pod Ještedem poukázali na to, že Certova zed by mela zustat zachována. Dosáhli sice zákazu težby, jehož dodržování meli hlídat cetníci, ale ke skutecnému zastavení težby došlo až po urgenci Geological Survay v Pekingu. Ta upozornila ceskoslovenskou vládu, že Certova zed je popsána ve svetové odborné literature a nemela by zmizet ze sveta. Težba byla zastavena v roce 1923 a torzo bylo zakonzervováno.

Cestu ke zdi mužete zacít ve vesnici Kotel, oblastí kolem zdi prochází modrá turistická znacka. Nejzajímavejší cást zdi je zakonzervována a popsána na informacním panelu.

K uznání logu je treba:
- porídit fotografii vaši a vaší GPS spolu s nekterou cástí zdi, která vám prišla nejzajímavejší. Fotografii priložte k logu.
- Odhadnout výšku zdi na zadaných souradnicích (na obou stranách) a poslat mi odpoved emailem na kockopes.cz@gmail.com (momentalne nejaky problem s GMailem na puvodni adrese). Log si mužete zapsat hned poté, co pošlete mail, pokud budu mít nejaký problém pri kontrole, budu Vás kontaktovat pres mail nebo profil. Logy kontroluju sice se zpoždením, ale všechny.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

396 Logged Visits

Found it 387     Didn't find it 1     Write note 4     Publish Listing 1     Post Reviewer Note 3     

View Logbook | View the Image Gallery of 464 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.