Skip to content

B-17 going down... Multi-cache

Hidden : 10/05/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:  small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cache vás zavede na místo, kde došlo k tragické události související s nouzovým přistáním legendárního stroje 2. světové války - B-17. Je to jednoduchá multi-cache, ale pozor, finále je vzdáleno asi 3,5 km od úvodních souřadnic. Tuto vzdálenost bude vhodné překonat nejakým přemisťovadlem.


"Venit hora" - The Hour Has Come

B-17 going down...

[CZ]

Dne 14. října 1944 se nad Napajedla dostal bombardér B-17G, který patřil pod 414th Bomb Squadron/97th Bombardment Group. Odstartoval z Amendoly v Itálii a jeho cílem toho dne bylo shodit bomby na Blechhammor v Německu. Není mi známo, jestli se zde bombardér objevil na zpáteční cestě nebo teprve na cestě ke své destinaci.

Jisté je, že byl poškozen. Jeden motor nefungoval (tři běžely), ale hlavně rychle ubývalo palivo, patrně také kvůli zásahu. Piloti měli v úmyslu přistát na otrokovickém letišti. Přiblížili se v malé výšce od severu a vystřelili dvě červené světlice. Zde instalované flaky však spustily palbu a proto od tohoto bylo upuštěno. Nízko letící bombardér zamířil nad Napajedla. Následně si piloti vybrali pole u lesa nad napajedelským statkem Prusinky. Neměli už moc času a museli dolů.

Stručně o Létající pevnosti aneb

B-17 "Flying Fortress"

B17-G
Výrobce: Boeing Airplane Company
Role: Strategický bombardér
Vyráběn: 1936 - 1945
Celkem vyrobeno všech verzí B-17: 12 731
Konkrétně B-17 řady G: 8 680
Pohon: Čtyři devítiválcové hvězdicové motory Wright R-1820-97 Cyclone s turbodmydchadly poháněnými výfukovými plyny.
Výkon: 4x 895 kW
Rozpětí křídel: 31,64 m
Délka: 22,78 m
Výška: 5,82 m
Vzletová hmotnost: 29 710 kg (max)
16 391 kg (prázdný)
Náklad pum: 9 400 kg
Rychlost: 462 km/h (max)
293 km/h (cestovní)
Dolet: 5085 km (prázdný)
1760 km (plná zátěž)
Dostup: 10 850 m
Výzbroj: 13x 12.7mm kulomet, až 5800 kg bomb
Členů posádky: 12
Cena jednoho stroje: 238 329 dolarů

Přistání se podařilo. Členové posádky opustili letadlo a dali signál doprovázejícím stíhačům (P51 "Mustang"), aby ho zničili. Vzápětí je kontaktoval hajný Bartošík z nedaleké hájovny. Sdělil jim, že se musejí okamžitě schovat, protože Němci tu budou každou chvíli. Poručík Winters, který byl z posádky jediný ozbrojený, dal svou pistoli hajnému, který ji zahrabal a zmizel.

Letci se rozhodli rozdělit na dvě skupiny po pěti a pokusit se Němcům utéct. Tou dobou sem už mířili němečtí vojáci z otrokovické posádky pod vedením důstojníka Luftwaffe, kteří se sem vydali za klesajícím bombardérem, a také hradišťské gestapo.

Skupinku, ve které byli Raymond W. Winters a James W. Johnson, objevili gestapáci v křoví u lesní cesty. Letci vyšli na pěšinu a vzdali se, jenže gestapák Rudolf Müller zvedl pistoli. Někdo zakřičel, ať nestřílí, že jsou Američani. Müller však přesto třikrát vystřelil. Jedna střela zasáhla poručíka Johnsona do zátylku a další dvě poručíka Winterse. Zbylé tři otřesené letce nechal další gestapák Pfeifer prohledat a Müller navrhl zastřelit i je. To Pfeifer odmítl s tím, že už je tam příliš mnoho svědků. Zřejmě měl na mysli onoho důstojníka Luftwaffe, kterého pohled na zastřelené letce zděsil. Přeživší Američany tedy naložili do aut a odvezli na policejní stanici do Napajedel. Oba zastřelené údajně ještě gestapáci prohledali, okradli je o hodinky a prsteny a později je přenesli do Bartošíkovy hájovny (stavení u parkoviště PARK2B).

Druhou skupinu zadrželi němečtí vojáci v lese a převezli do Napajedel, kde se shledali se svými třemi kamarády a dozvěděli se, že Johnson a Winters jsou mrtvi. V zajateckém táboře se Američani dočkali konce války.

Zastřelení letci byli pohřbeni nejprve na napajedelském hřbitově. Jejich ostatky byly po válce v roce 1945 exhumovány a přemístěny do společného hrobu na Masarykově náměstí. V roce 1946 proběhla druhá exhumace a převoz letců na americký válečný hřbitov v St. Avold ve Francii.

Památce jejich obětí neznámý rytec vytvořil a upevnil na smrk na místě tragédie tuto kovovou tabulku, která za léta silně zarostla do kůry a jistě někoho stojí nemalou námahu ji udržovat čitelnou. Mimochodem, užijte si tento pohled, protože v únoru 2009 na místě proběhly drastické lesní práce (říká se tomu lesní hospodářství) a vypadá to tam teď poněkud jinak - uvidíte sami.

tabulka

Zajímavé je, že místo Winterse je zde napsáno "Williams". Možná podle prostředního jména začínajícího na W., to bohužel nevím.

To není tak podstatné. Jisté je, že ačkoliv B-17G byl odolný a výtečně vyzbrojený letoun, všechny jejich mise byly vysoce rizikové a mnoho letců při nich zemřelo v boji za ukončení šílené snahy hitlerovského Německa o ovládnutí Evropy. Stejně jako tito dva.

Odpočívejte v pokoji. Čest Vaší památce.

4. 10. 2014:
Můžete se podívat na odhalení nového pomníku této události - je to zajímavé, vypravují zde očití pamětníci.

Zdroje informací:
 • kniha Jana Mahra „Vzpomínky na neznámé letce“, v interpretaci uživatele Martas2411 z fóra vojna.net
 • poválečné výpovědi a materiály z Muzea Napajedla

Jak cache najít:

 1. Stage 1: Úvodní souřadnice - zde najdete pomníky osvoboditelům města a výše zmíněným americkým letcům. Prohlédněte si dobře jejich pomníček s obrázkem letadla. Na pomníčku je odstavec v uvozovkách. Podle jeho prvního řádku určete souřadnice stage 2: N49° 09.MC0 E017° 32.RÝÝ (pořadí písmen zleva, uvozovky nepočítaje).
 2. Stage 2: Jste v lese u nového památníku, který byl odhalen na podzim roku 2014. Stejně jako na předchozí stagi určete souřadnice následující stage z pátého řádku, tečku neberte v potaz: N49° 08.HRH E017° 32.SDM
 3. Stage 3: Dostali jste se k místu smrti zmíněných dvou letců. Najděte zde pamětní tabulku. Pozorně si ji přečtěte. Tentokrát se soustřeďte na třetí řádek. Souřadnice finálky: N49° 08.OGF E017° 32.NFN
 4. Finálka: Máte ji. Po zapsání a případné výměně věciček krabičku prosím dobře uzavřít. V zimě tam bývá spousta sněhu a vlhka. Vyjděte se podívat na přilehlé pole až na horizont (pokud tam není nic vysázeno) - je tam pěkný rozhled na jezera a na jih na Uherské Hradiště. Můžete si představit, jaké to asi bylo, když ona B-17 letěla od Otrokovic a přistávala tady...
Historie:
2008-10: keš spuštěna ve velikosti regular.
2009-03: kácení lesního oddílu s keší, keš zničena. Nová keš přesunuta dál od nově vzniklé paseky.
2009-08: rekonstrukce náměstí, odvezeny pomníky ze stage 1.
2010-05: na náměstí umístěny nové pomníky.
2011-11: změna vzorečků (zjednodušení).
2015-04: přidání nového památníku jako stage.
2016-11: cache ukradena, přesun na jiné místo, změna z regular na small, změna vzorce u stage 3.

[EN]

This story is about a B-17G bomber which appeared over Napajedla on 14th Oct 1944. The aircraft was seriously damaged and at the time it got here it was low on fuel which was possibly caused by the damage as well. The pilots were in desperate need of landing. First they intended to sit down on Otrokovice airport but were driven away by heavy fire of A-A flaks. The low-level flying bomber then headed towards Napajedla.

Pilots spotted suitable field by a wood behind Napajedla and managed to land. The fliers got off the plane and went to the forest. Afterwards, the bomber was destroyed by accompanying fighters (probably P51 "Mustang") so Nazis would get as little as possible.

The crew divided into two groups, five men each. A while later one group was contacted by a civilian. He was tall, slim and afraid of German soldiers. It's not completely clear what happened next. The man demanded that two Americans would go with him to arrange shelter or evacuation for the rest of the crew. These two were Raymond W. Winters a James W. Johnson.After they left the first group, lieutenant Winters gave (he was the only armed crew member) his personal handgun to this man. The civilian opened fire at Winters and Johnson killing them. Men from their group heard their last words: "Please, don't shoot, we don't want to die here!"

Soon after this incident a group of wehrmacht soldiers from Otrokovice base came to the landing place and so did Gestapo squad from Uherské Hradiště. They arrested eight alive Americans. The men were transported to prisoner camps and they survived there till the end of the war.

Exhumace

The bodies of the dead fliers were buried on Napajedla cemetery. In 1945 the were unburied and moved to a collective grave on Napajedla main square. In 1946 they were unburied again and agents of the American army moved them to their final rest place in french St. Avold.

An unknown engraver made this metal plate to the memory of killed aviators (see the photo in czech section). It has grown deeply into the tree bark till these days. I don't know who maintains it.

Boys, we appreciate the hard work you did to help to free the Europe from Nazism and we're so sorry you had to pay the highest price. Rest in peace. We won't forget you.

Sources:
 • post-war investigation and other material stored in Napajedla Museum

How to find the cache:

 1. Stage 1: Initial coordinates - you may find war memorials of the town liberators and american aviators here. Look carefully at the memorial stone with an airplane symbol. There is a two-sentence quoted paragraph on it. Its first line will reveal the coordinates of stage 2: N49° 09.MC0 E017° 32.RÝÝ (order of letters from the left, do not take quotes into account)
 2. Stage 2: You're standing by the new memorial that was created in the fall of 2014. Now determine the next stage coordinates from the fifth line, not counting the period: N49° 08.HRH E017° 32.SDM
 3. Stage 3: This is the place where the fliers actually died. Carefully read the text on the metal plate. Focus on the third line this time. Final coordinates are: N49° 08.OGF E017° 32.NFN
 4. Final: You got it. Please, close the box lid tightly after you log and trade. In winter is uses to be snow and wet there. You may go out of the forest to the adjacent field (up to the horizon) - you'll find a nice outlook there. You may imagine the situation in 1944 when the bomber was approaching from Otrokovice and preparing to land here...
free counters

Additional Hints (Decrypt)

fgebz, 30 - 40 pz i cehzreh / n gerr, 30 - 40 pz qvnzrgre

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)