Skip to content

PraGeo - Stolpersteine / Kameny zmizelych Multi-cache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera. Odarchivace se v těchto případech neprovádí.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
Hidden : 10/27/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


It looks like an ordinary brass plate. Come closer and read: "Here lived Ida Arensberg. née Benjamin *1870 - deported 1942. Murdered in Theresienstadt on 18.9.1942" These brass plates are tiny memorials of victims of Nazism.

Na první pohled vypadají jen jako malé měděné destičky na chodníku před domem. O co se jedná, člověku dojde, až když se podívá zblízka. "Zde žila Ida Arensbergová. Zavraždená v Terezíne," stojí mimo jiné na kameni. Jedná se totiž o netradiční pomníky obětem holokaustu.

Behem II. svetové války zahynuli v koncentracních táborech nejen Židé, ale i Romové, homosexuálové, handicapovaní lidé a mnoho dalších. Kameny zmizelých pripomínají jejich osudy. Místa, kde tito lidé žili do té doby, než zmizeli v transportech do koncentracních táboru. Pripomínáme si životy a osudy konkrétních lidí, jejichž život byl násilne nacistickým rozhodnutím vyrván z bežných životu a poté i ukoncen. Nacisté vyvraždili podle odhadu asi 6 mil. evropských Židu ze zhruba 9 mil. populace. V ceských zemích tehdy žilo okolo 120 tis. lidí židovského puvodu, z nichž se približne 80 tis. z koncentracních táboru nevrátilo.

Projekt Kameny zmizelých založil v Nemecku v letech 1993/94 umelec Gunter Demnig pod názvem Stolperstein. Nemecký termín STOLPERSTEIN se skládá ze slov STOLPER (zakopnout, škobrtnout) a STEIN (kámen). STOLPERSTEIN mužeme volne preložit jako „KAMENY, KTERÉ NÁS PRIMEJÍ K ZASTAVENÍ“ nebo „KAMENY ZMIZELÝCH“. Jde o betonové kostky 10x10 cm. Na vrchní strane je zasazená mosazná tabulka s údaji o zmizelých. Na mosazné tabulky vyrývá Demnig a jeho tým základní informace.

První kameny umístil Gunter Demnig v roce 1995 v Kolíne nad Rýnem, následovalo umístení kamenu v Berlíne a dalších mestech.V soucasné dobe je umísteno témer 14 000 kamenu v 280 mestech Evropy. Mezi státy, kterí se zapojily je Rakousko, Itálie, Holandsko, Madarsko a nyní i Ceská republika. Projekt má i své kritiky. Ti mu vycítají, že po jménech obetí holokaustu se bude doslova šlapat nebo že mohou být desticky znecišteny. Napr. Mnichov tak kvuli protestum tamní židovské komunity od projektu odstoupil, také Polsko již udelené povolení stáhlo. Organizátori jsou naopak presvedceni, že umístení v chodníku má své výhody. Kolemjdoucí pomnícky jen tak neprehlédnou, a pokud si chtejí precíst, co je na nich napsáno, musí se pred památkou obeti doslova sklonit...

Max EcksteinPrvním položeným kamenem u nás v ríjnu 2008 byl kámen pripomínající obchodního prírucího Maxe Ecksteina. Jeho osud i jméno jsou víc než symbolické. Pokud bychom se pokusili jeho jméno preložit, pak... ECKSTEIN = ECK (roh, ulice, nárožní, rohový, krajní) + STEIN (kámen, cihla, kostka, kamínek). Max Eckstein se narodil 17. 4. 1896 v rodine židovských rodicu Ferdinanda a Julie Ecksteinových v Libechove. Po studiích byl zamestnán jako obchodní prírucí. Ke své práci potreboval automobil a tak si porídil ridicský prukaz. Byl mu vystaven dne 4. kvetna 1928. Max využíval vuz až do roku 1938, kdy byl vydán zákaz rízení motorových vozidel pro Židy na území Protektorátu Cechy a Morava. Dne 26. ríjna 1941 byl zarazen do transportu C-369 a odjel z Prahy do lodžského ghetta v Polsku. Max se nikdy neoženil a nemel deti. Zemrel tragickou smrtí v Lodži stejne jako 936 osob, prežilo jen 64 lidí z transportu.

Eva AbelesováZ tech milionu dalších osudu obetí Holocaustu si pripomenme ješte jeden. Eva Abelesová se narodila v Praze 29. ríjna 1930. Vyrustala se svými židovskými rodici, Hermanem a Zdenkou Abelesovými v Parížské ulici c. 10 (za Protektorátu to byla Norimberská ulice c. 10)  na pražském Starém Meste. Když jí bylo 9 let, porídili jí rodice cestovní pas, aby s nimi mohla cestovat. Povolení jí bylo udeleno do všech zemí, krome USA a Severní Ameriky. Jak asi žila Eva? Co mela ráda? Jaké mela kamarádky? Hrála na piáno? Kam chodila do školy? Ucila se anglicky, nemecky a rozumela jidiš? Mužeme se jen dohadovat… Víme ale jiste, že v 11 letech, byla deportována transportem B-411 dne 21. ríjna 1941 z Prahy do polské Lodže. V transportu B-411 prežilo v lodžském ghettu 81 lidí. Eva to štestí nemela.

Výchozí souradnice Vás zavedly na jedno z dalších míst, kde jsou kameny uloženy. Najdete je a sklonte se k zemi... Bydlela zde rodina Kopeckých. Nás zajímá Mariana Kopecká. Na kameni jsou dva letopocty, datum jejího narození (18AB) a datum deportace do Terezína (194C).


Starting coordinates brings you to one of the places where the stones are located. You can find them and worship the ground ... Family Kopecký lived here... We are interested in Mariana Kopecká. There are two dates on the stone: date of birth (18AB) and date of deportation to Terezín (194C).

Keš hledejte na souradnicích N 50° 04.(A+C)(B-C)(B:2) E 014° 25.(A*100)+B

Krabicka je šedá plastová schránka o rozmerech cca 8 x 8 cm bez zámku. Krabicku oddelte od podložky a logujte v klidu mimo místo uložení. Prosím nevkládejte TB a GC.

The box is gray plastic box measuring approximately 8 x 8 cm without a lock. Separate the box from the substrate and log in peace away from the deposit. Please do not place TB and GC.

Kompletní seznam je na stránkách projektu, nejširší neoficiální na stránkách kategorie Stolpersteine na www.waymarking.com.

Další kešky z naší série Židovská Praha
Mapa série PraGeo / Map of PraGeo series.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] Cb cenié fgenar ir fzreh wvmql. Frqn vafgnynpav xenovpxn cevcriaran zntargrz. [EN] Tenl zntargvp obk. N ovg nobir gur tebhaq. [DE] Tenhre Cynfgvxxnfgra, va Xavruöur.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)