Skip to content

<

Dobeticky vodopad

A cache by Renekk+Míra Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/20/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Prispejeme k vycištení Dobetického potoka s trímetrovým vodopádem a s kaskadami? Protože signál je v rokli slabý, a ani podle podle mapy mi poloha nesedí, použijte také nápovedu, at to tam není celé rozhrabané.

Not very well known 3 m high waterfall in the town Ústí nad Labem. Because the signal is weak in the deep valley, use the hints too.


ZIMA


JARO


LÉTO

PODZIM

Již dávno jsem si na staré mape Ceské Stredohorí všiml vyznaceného vodopádu na Dobetickém potoce. V zime v roce 1996 jsem se rozhodl Dobetickou roklí projít a vodopád nalézt. I když byl únor musel jsem se prodírat roštím a trním, prelézat padlé stromy a hromady odpadku (pneumatiky, gauce,…..). Vodopád byl hezký, ale pro normálního chodce naprosto neprístupný.

Asi tak od roku 1999 zacal nejaký statný starší pán cistit okolí jezírka pod vodopádem. Jeho jméno neznám, pred duchodem pracoval v Kovohutích Povrly a v duchodu se takto realizoval. Budoval koryto potoka a cestu. K mému prekvapení dokonce preložil tok potoka zpet do puvodního koryta. Takže nyní protéká skrz jezírko, které již proto nezahnívá. Já pamatuji, jak potok tekl roklí vpravo od jezírka, když se jde proti proudu. Nekolikrát jsem s pánem hovoril a i nabízel jsem mu svoji pomoc. Ale on mel nejaké kamarády, kterí mu s nejnárocnejšími prácemi pomohli: vycištení jezírka od klád, prorezání padlých stromu, odnos shnilých gaucu,….. O vodopádu vedel a pochlubil se mi, že má za cíl ho zprístupnit. Považoval jsem to za nereálne. Pri jednom pokusu dojít k vodopádu jsem tak zapadl do bahna a kamenu, zamotal se napadaných stromu, že jsem se radeji vrátil. Chtel jsem ho ukázat tehdy dvouleté dceri. Ovšem pánovi se povedlo cestu udelat! Ješte nejaký cas napravoval škody zpusobené výrostky, kterí do rokle svalovali balvany a bourali koryto potoka.

Již nekolik let jsem pána nepotkal. Jeho dílo pomalu pohlcují sesuvy pudy, popadané stromy a odpadky, zejména pneumatiky. Rokle potoka je obcas rejdište svlékacu kabelu – casto ohnem. Cim vetsi rusno tu bude, tim spise je to prestane bavit.

Obcas roklí projde oddíl z Domu detí a mládeže a okolí potoka vycistí. Jestli jste silní a ochotní se umazat, mužete odnést nejakou pneumatiku k okraji lesa(cca WAYPOINT KPEKLU), odkud se obcas odpadky odváží. Ovšem pozor, at prípadným pádem pneumatiky kaskádami nezpusobíte nekomu jinému nebo sobe úraz. Pripadne se pokuste odnest nejaky jiny druh odpadu, odvalit padlý strom, procistit listím, klacky, hlínou a kamením zanasené koryto. Pokud jste neco odnesli ci vycistili, tak se s tim prosim pochlubte v logu.
Moje radostná prihoda: "Po pádu kaskadami pneumatika skoncila v lagune vzniklé ucpáním koryta. Když jsem pak vítezoslavne odhodil pneumatiku na okraji lesa, tak to z ní pekne vycáklo! Od pasu dolu po me teklo hnusné bahno."

Když je mráz nebo sucho lze projít stezku k vodopádu a z Krásného Brezna do Dobetic celkem pohodlne. Jakmile je tesne po dešti, je zejména cesta dolu nebezpecná. Já sám jsem již dvakrát pod Dobeticemi do bláta po dešti upadl. Bláto je ve vlhké rokli skoro neustále.

POPIS CESTY: Nejpohodlneji se dostaneme k vodopádu z Krásného Brezna od zastávky MHD Dvojdomí (5) ci Výstupní (55, 56, 58). Od místa k zaparkování (WAYPOINT PARKKB) stoupáme po ceste kolem velkého chátrajícího domu až vejdeme do lesa. Pred vstupem do lesa (WAYPOINT KPEKLU) odbocuje cesta vpravo, kterou je možno použít k ceste k vodopádu a kešce Peklo. Proti proudu dojdeme k jezírku a dále ke druhým kaskádám, kterými potok do jezírka padá. Kousek nad jezírkem je možno prekrocit potok (WAYPOINT DODOB) a odbocit na úzkou pešinu do kopce smerem do Dobetic. Z této pešiny (WAYPOINT Kvodop) je potom možno traverzem dojít až nad první kaskády, odkud je již vodopád videt. Zpet mužeme jít dolu podél prvních kaskád – to už se musí zapojit místy i ruce. Nebo se vrátit zpet k pešine vedoucí do Dobetic. V Dobeticích vyjdeme kousek pod mohutným dubem (WAYPOINT DUB) pod domovem duchodcu. U dubu je možno i zaparkovat. Kousek je zastávka MHD Dobetice (53, 54). Z Dobetic se mužeme vydat k vodopádu a kesce v Bertine údolí. Prístupy z jiných smeru jsou samozrejme možné ovšem pocítejte se strmými svahy, blátem a pichlavým roštím.

Pro zájemce pridávám odkaz na www.vodopady.info na další vodopády nejen ve Stredohorí i s uvedeným GPS souradnicemi. Zpráva z jednodenní expedice za všemi ústeckými vodopády.


Upozornuji cyklogeocatchery, že pod vodopádem bylo ukradeno kolegovi zamcené kolo. Pri troše úsilí lze kolo dotlacit z Krásného Brezna po traverzující ceste nad potokem až k padlému buku. Od dobetického dubu se snad odvážnému sebevrahu muže podarit za sucha kolo svést dolu k odbocce, která traverzuje k vodopádu.
Statistika z prvních 54 logu typu "Find it" Pocet %
V logu si nevšímá neporádku 25 46%
V logu se pohoršuje ci zminuje neporádek 23 43%
Dle logu nejaký neporádek odnesl/a/i/y 6 11%
Celkem 54 100%

23. cervence 2009 podemlel prívalový déšt dva velké stromy. Ty se pri pádu do rokle pred vodopádem rozlámaly. Ke kešce se ted musí prekonat tyto popadané stromy. Asi nejlépe smerem k vodopádu podlézat vlevo.Takže už ani za sucha to není procházka se svátecními šaty!!! Vodopád je i nadále krásný. Hezky pozorovatelný je zezhora pri ceste z/do Dobetic.
Pri bouri z 16. na 17. srpna 2009 spadly do rokle nad první kaskády další dva stromy. Prolézají se opravdu obtížne. Cesta podél potoku k vodopádu je obtížná.Viz. obrázek z maintenance z 23.8.
5. prosince 2009 jsem zjistil, že nejpohodlnejší prístup od waypointu "Odbocka k vodopádu" je zatarasen korunou obrovského padlého buku. Musí se nárocne obejít vrchem. Cesta ke keši je težší a težší. Viz. obrázek z maintenance z 5.12.
1. ledna 2010 byla vytycena nejpohodlnejší cesta k vodopádu: Od Krásného Brezna za waypointem KPEKLU vejdete do lesa a zabocte doprava od potoka po široké pešine/ceste k valu kamenu. Mírne prudké stoupání. Když už vidíte (asi) vodárnu (waypoint Pod Vodárnou) odbocte doleva traverzující pešinou po svahu rokle, která vás dovede až k Suché rokli (waypoint). Podél Suché rokle nebo Suchou roklí sejdete dolu k potoku. K vodopádu stací podlézt jen jeden strom. V jednom míste je traverz nebezpecný, hrozí uklouznutí a pád do rokle. Podél Suché rokle to muže také klouzat. Ale po pádu stromu do rokle je tato cesta celkem nejpohodlnejší.
Pri prutrži v sobotu 7. srpna 2010 došlo tesne pod vodopádem k sesuvu svahu a pádu dvou stromu do rokle. Cesta k vodopádu i kešce vyžaduje opravdu velké odhodlání. Zvyšuji obtížnost na 4. Cistí se ke kešce nedostanete.
Blesková povoden ve ctvrtek 12. srpna 2010 zpusobila další sesuvy a pád nekolika stromu do koryta potoka.
14. dubna 2011 DDM Ústí nad Labem zorganizoval úklid rokle kolem jezírka. 17.dubna jsem odnesl odpad od vodopádu. Rokli je možno nyní považovat za vycištenou. Ale když neco najdete a odnesete, nic nezkazíte.
Prosinec 2011: Rozsáhlá těžba dřeva v rokli a kolem ní.
Červenec 2013: Někdo provedl teréní úpravy toku vodopádu. Skrýš pro kešku zavalena a je již nepoužitelná.
Září 2013: Obnovení keše na jiném místě ve velikosti větší mikro.

free counters

Additional Hints (Decrypt)

[CESKY] Cnqyl fgebz cbqry gbxh cbgbxn. An fcbqav fgenar h xberah. SBGBUVAGF.
[ENGLISH] Snyyra gerr nybat gur perrx. Orybj gur gehax ebbg fvqr. SBGBUVAGF.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.