Skip to Content

<

Rolanduv kamen

A cache by Lokomaster adopted from Markoscz Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/05/2009
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Stredne nárocná keš v lese u skalní rozhledny.

---------------------------------------------
Cache byla 8.8.2016 adoptována od Markoscz(z důvodu stěhování), a zároveň znovu obnovena. Na samotné kešce nebyly provedeny žádné změny. Přeji úspěšný lov! :-)
---------------------------------------------

Rolanduv kámen je vysoký (výška: 910 m.n.m.) skalní útvar, který najdeme severním směrem od Karlovy Studánky. Jedná se o 50 metru vysokou rulovou skálu. Na vrcholku skály byl postaven dřevený kříž. Na vrcholové plošine Rolandova kamene byla vybudovaná vyhlídka, ze které je krásný výhled na okolní panorama vrcholku Jeseníku. Za příznivého počasí je pěkne vidět i vrchol Praděd ( 1491 m.n.m.) s televizním vysílačem. K Rolandovu kameni dojdeme z Karlovy Studánky po modře značeném lázeňském vycházkovém okruhu.

Keš je umístena na krásném místě, o kterém ví málo kdo, jménem Rolanduv kámen. Při lovu buďte opatrní, jak v létě, tak v zimě, protože kameny docela kloužou. Jakmile napadne víc jak metr sněhu, je místo nedostupné. Samotná keš je na místě, kde by mohli mít problémy vetší lidé a lidé s klaustrofóbií (alespoň betatester měl). Občas hodne kolísá signál, takže doporučuju mít po ruce fotohint.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

1,323 Logged Visits

Found it 1,172     Didn't find it 95     Write note 30     Temporarily Disable Listing 5     Enable Listing 5     Publish Listing 1     Needs Maintenance 6     Owner Maintenance 8     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 194 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.