Skip to Content

This cache has been archived.

DarkLord Reviewer: Archivace listingu keše

DarkLord Reviewer

More
<

Architekt Jan Kaplicky

A cache by Geoterka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/27/2009
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

CZ
Keš je venována nedávno zemrelému architektovi Janu Kaplickému.

EN
The cache is deducated to the famous architect Jan Kaplicky. The cache is located close near the Dvorakova villa, which is the only architectural realization of Jan Kaplicky in Czech Republic.


Architekt Jan Kaplický

Tato keš je venována nedávno zemrelému architektovi Janu Kaplickému. Je umístena v tesné blízkosti Dvorákovy vily, jež je jedinou Kaplického realizovanou stavbou v Ceské republice.

Jan Kaplický

Jan Kaplický se narodil 18. dubna 1937 v Praze a zemrel tamtéž 14. ledna 2009. Umením byl obklopen již od detství. Jeho matka Jirina Kaplická byla kreslírka a otec Josef Kaplický malír, grafik, architekt a sochar. Oba rodice mu byli velkou inspirací. Krátkou dobu pusobil jako kreslic ve Státním projektovém ústavu a poté vystudoval pražskou Vysokou školu umeleckoprumyslovou. Po vojenské službe a nekolikaleté soukromé praxi v roce 1968 emigroval do Anglie.

Pro architekta byla velkou inspirací príroda, její tvary a rozmanitost. Také však technika - zarízení kosmických stanic a kabiny letadel. Své myšlenky a nápady si architekt zaznamenával do deníku. Velice rád skicoval. „Mám pred sebou hromádku cistých bílých papíru a skicovat mi prináší obrovské potešení. V kancelári, doma, ve vlaku, nebo dokonce i když letím 10 tisíc metru nad zemí. Ten malý kousek papíru, chvející se ruka a jednoduché nebo neobratné cáry, v tom už by melo být všechno: Tvar, velikost, barva, materiály a struktura. Když je správná koncepcní skica, je správná celá koncepce.“ (J. Kaplický, Album)

V Anglii pusobil v letech 1969–1971 v architektonickém ateliéru Denys Lasdun and Partners. Dalším Kaplického pusobištem se stal atelier význacných architektu Renza Piana a Richarda Rogerse, který projektoval napr. Centre Georges Pompidou v Paríži. V roce 1975 získal Kaplický britské obcanství a o 4 roky pozdeji v roce 1979 založil spolecne s Davidem Nixonem architektonické studio Future Systems, ve kterém pusobil až do své smrti. Prvním projektem studia se stala prestavba bytu pro Deyana Sudjice, která atelier proslavila. „Cítili jsme, že architektura potrebuje zmenu. Nový výraz, nové formy. Používat ekosystémy. Využívat denní svetlo. Inspirovat se technickými inovacemi vzniklými pri kosmických projektech.“ (J. Kaplický, Album) Se studiem Future Systems spolupracovala v 80. letech i architektka Eva Jiricná. Za své projekty dostal Jan Kaplický mnoho ocenení. V roce 2004 o nem natocil J. Wagner dokument Profil.
Jan Kaplický byl dvakrát ženatý. Z prvního manželství s architektkou Amandou Levete má syna Josefa (*1995). Posledních léta svého života trávil Jan Kaplický predevším v Praze. Bydlel v Dejvicích se svou druhou manželkou Eliškou, které se v den jeho náhlého úmrtí narodila dcera Johanka.

Nejznámejší stavby Jana Kaplického a Future Systems


Obchodní dum Selfridges v Birminghamu, 2003

Lord's Media Center, Londýn, 1999

Dum ve Walesu, 1996

Hauer King House, Londýn, 1994

Krome navrhování budov se Kaplický velmi venoval designu, který od architektury neoddeloval. Design v jeho pojetí predstavoval malé prvky architektury. Navrhl napr. nekolik kusu nábytku, šaty nebo nádobí ("http://www.future-systems.com/design/design_list.html">www.future-systems.com/design/design_list.html).

Dvorákova vila

Na Dobešce 1, Praha 4

V roce 1966 Jan Kaplický navrhl rodinný dum pro rodinu výtvarníku Dvorákových, který byl v následujících trech letech vystaven. Jedná se o funkcionalistickou stavbu a zároven zatím o jedinou realizaci Jana Kaplického v Ceské republice. Vila se nachází na kopci nad Braníkem a má široký výhled do okolí.

Na Dvorákove rodinném dome, pocházejícím z rané fáze architektovy tvorby, je patrný vliv ceského meziválecného funkcionalismu. Jedná se o bílý kubus s úzkými vertikálními prurezy okenních otvoru a nekolika „industriálními“ detaily (prostým kovovým vstupním schodištem, žebríkem na strechu). Stavba je zakomponována do klesajícího terénu a její prízemí se otvírá na umele navezenou zahradní terasu. Hlavní vstup z ulice smeruje do dispozicne velmi jednoduše rešeného prvního patra, rozdeleného po stranách strmého schodište na obytný prostor s kuchyní a dve ložnice. V prízemí se nalézá ateliér a tretí ložnice.

Další Kaplického realizace v CR

Krome Dvorákovy vily provedl Kaplický pred emigrací v roce 1968 úpravu rodinného domu Jaroslava Dietla na Orechovce a vytvoril pametní desku Franze Kafky v Kaprove ulici.

Dvorákova vila už asi zustane jedinou Kaplického stavbou v Praze. Kauzu návrhu knihovny „Chobotnice“, jež mela stát na pražské Letné, již nechci rozebírat. Presto se Ceská republika nejspíše docká jiné jeho stavby – koncertní haly v Ceských Budejovicích, které se díky její neotrelé podobe zacalo prezdívat Rejnok.

Projekt koncertního centra v Ceských Budejovicích

EN
The cache is deducated to the famous architect Jan Kaplicky. The cache is located close near the Dvorakova villa, which is the only architectural realization of Jan Kaplicky in Czech Republic.

prameny:
Kaplický, Jan, 2005: Album. Praha: Labyrint.
kol., 2007: Slavné Pražské vily. Praha: Foibos.
www.future-systems.com
www.slavnevily.cz

Jak na keš
Jedná se o jednoduchou mysterku, která spocívá ve dvou úkolech:
1) Najít keš na uvedených souradnicích (je odtud na Dvorákovu vilu videt) a zapsat se do logbooku. Budte velmi opatrní, aby Vás nesledovali obyvatelé okolních domu!!!
2) Priložit k elektronickému logu fotku budovy od vašeho oblíbeného architekta, nebo proste jen budovy, která se vám líbí. Fotka je podmínkou logu!
Pokud máte zájem, mužete se podívat na Dvorákovu vilu zblízka na souradnicích N50°02.564 E014°24.923 ale pozor at nevzbudíte nejaká podezrení u místních obyvatel.

Additional Hints (Decrypt)

PM: Svyzbixn, oerpgna
RA: Svyz pbagnvare, vil

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.