Skip to Content

This cache has been archived.

Wilwarin: Tak i tuto cache rusim, nebot se zde nachazel velky pocet geocacheru, co si kratili cestu za sipkou, navic nove postavena ohrada pro kravy znemoznuje druhou pristupovou cestu. Dekuji vsem za pekne logy a obzvlast tem, co dodržovali pristup kekesi po ceste.. :-)

More
<

Certuv ukopteny bratr

A cache by Wilwarin Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 02/09/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Toto je 5. cache patrící do mé pohádkové série. Protože bratri Grimmové byli jedni z nejvýznamnejších sberatelu pohádek, tak i tato bude z jejich sbírky.

Na uvedených souradnicích nic nehledejte, nic tam totiž není :-), ale podle mapy.cz tam zacíná cesta, kterou se mužete vydat k pokladu, melo by tam jít i zaparkovat...

Až pujdete hledat poklad, uvedomte si, že se pohybujete po NPR Karlštejn a proto se chovejte k prírode, jak nejlepe umíte a držte se prosím na vyšlapaných cestách, není potreba se prodírat krovím...
Navod na cestu: Nejprve jdete po siroke ceste az k vodojemu (na zakladni mape na mapy.cz je ta cesta videt), pak se po cesticce kolem plotu dostanete až k mormonskému pomníku, který je dole na seznamu fotek a odkud vede pesinka ke kesce.. PROSIM O DODRZOVANI TECHTO PODMINEK, jinak budu nucena cache zrusit! Dekuju.

Do pohadkove serie jeste patri:
GC1915F - Statecny vojak
GC191KT - Mlady kovar
GC1CXNV - Princezna ze Rmutneho dolu
GC1FZ30 - Zeljesboj
GC1X7ZP - Kralovsky syn a dablova dcera
GC208VZ - Chytry Martin
GC2EAD0 - Postacka pohadka aneb Geo-Post Office cache

Certuv ukoptený bratr


autor: Bratri Grimmové
Nedaleko odsud žil mladický voják, kterého práve propustili ze služby, a tak nemel z ceho žít a poradit si též nijak neumel. Když šel lesem, potkal nejakého mužíka, bylo vám to certisko, a ten pravil: „Copak, vojácku, copak ti schází? Vypadáš nejak zasmušile.“ Voják odvetil: „Ale, hlad mám a v kapse jen ctyri groše, co dlužím otci!“ Tu cert rekl: „No, Honzo, jestli mi chceš sloužit a staneš se mým pacholkem, budeš mít všeho dostatek. Ale musíš mi sloužit devet let, teprve pak budeš zase volný. A ješte neco ti pravím, nesmíš se mýt, cesat, obírat, stríhat si nehty ani vlasy, ba ani oci si protírat nesmíš!“ Voják pravil: „Chute do toho! Stejne mi jiné pomoci není!“ a šel s certiskem, které ho vedlo prímo do pekla.

V pekle Honzovi rekli, co má delat. Mel pod kotli, ve kterých byly naloženy pekelné pecínky, prohrabávat ohen, obzvlášt prý pod temi peti obrovskými, dále peklo udržovat v cistote, vynášet smetí a všeobecne dohlížet na porádek, ale mel se vyvarovat toho, že by se byt jen na chvilku podíval do nekterého z tech pekelnických kotlu, pak by se mu zle vedlo. Voják souhlasil: „Dobre, dobre, to vše hrave obstarám.“ Pak cert odešel za svými záležitostmi a Honza se jal plnit službu. Ohen zaopatril, vymetával smetí nejméne šestkrát denne prede dvere, vše, jak mel prikázáno. Když se byl cert vrátil a videl, že je vše hotovo, a vypadal vám spokojene a zase šel.

Voják mel dlouho chvíli, a tak se rozhlížel po pekle, všude kolem tu visely nad velikánským ohnem kotle a v nich to varilo a škvírilo se a prskalo, až to Honza nedalo. Mel sice na pameti certovské varování a napomínání, ale kdo by odolal, ze ctvrtého kotle od stredu proste tu poklici sundal dolu a nakoukl dovnitr. A koho nevidí! Sedel tam bývalý poddustojník. „Ale to je mi ptácek!“ rekl Honza: „Dríve jsi míval v síti ty me, ted mám já tebe!“ a rychle víko zaklopil a porádne prohrábnul ohen, aby se zcerstva rozhorel. Potom šel k devátému kotli zprava, poodstrcil poklici a nakouknul dovnitr. A vida! Sedel tam bývalý praporcík „A helemese, dalšího ptácka jsem nacapal! Dríve jsi míval v síti ty me a ted mám já tebe!“ hodil poklici zpet a prinesl porádný špalek dreva, aby se ohen akurátne rozhorel a tomu v kotli bylo pekne horko. A když se podíval, kdo sedí v prvním kotli zleva, i tu máš certe kropác! Sedel tam generál. „A to je mi zlatý ptácek! Dríve jsi míval v síti ty me a ted mám já tebe!“ a prinesl si ten nejvetší mech, aby pekelný ohen porádne rozdmýchal a tomu generálovi pekne zatopil.

Elán k práci mu nikdy nechybel a nikdy se nenudil a tak pri tomhle bohulibém starání ubehla Honzovi služba dríve, než by clovek okem mrknul, jemu samému se zdálo, že to nemohlo být déle než ctrnáct mesícu. Po tu dobu se nemyl a necesal, neobíral a nestríhal, a dokonce si ani vícka neprotíral. Když se tedy cas naplnil, prišel k nemu cert a pravil: „No, Honzo, copak jsi celý ten cas delal?“ „Inu, ohen pod kotli prohraboval a smetí pred dvere vymetal.“ „Ale taky jsi do kotlu nakoukl, vid? Máš štestí, že jsi jim ješte pritopil, jinak by s tebou byla veta! Nyní tvuj cas vypršel, chceš jít zase domu?“ „Ano.“ odvetil Honza: „Rád bych vedel, jak se darí doma tátovi.“ I rekl mu cert: „Svoji odmenu sis vysloužil, jdi a napln si vrchovate ranec smetím a vezmi si ho domu. Musíš však jít tak, jak jsi, nemytý a necesaný, s dlouhými vlasy na hlave i na brade, s neostríhanými nehty a zakalenýma ocima, a když se te nekdo bude ptát, odkud pricházíš, tak rekneš, že z pekla, a když se te pak budou ptát, kdo jsi, rekneš, že jsi certuv ukoptený bratr a také král.“Voják na to nerekl nic a udelal, co mu cert rekl, ale se svou odmenou nebyl príliš spokojen. Brzy byl zase v lese, hodil ranec ze zad dolu a chtel smetí vysypat, ale sotva ho otevrel, uvidel, že místo smetí v nem má ryzí zlato. „To bych si byl nepomyslil.“ rekl si Honza spokojene a šel do mesta. Pred šenkem stál hostinský, a když k nemu Honza pricházel, velmi se polekal, protože chasník vypadal opravdu hruzostrašne. Zavolal na nej: „Odkud pricházíš?“ „Z pekla.“ „A kdo jsi?“ „Jsem certuv ukoptený bratr a taky král.“ Hostinský jej nechtel pustit dovnitr, ale když mu Honza ukázal zlato, sám mu bežel otevrít dvere. Honza vešel do svetnice a dobre se vám pomel, objednal si jednu obrovskou do zlatova upecenou kachnu a zapíjel ji jedním litrem vína, ale neumyl se ani neucesal, jak mu byl cert porucil, a uložil se tak, jak byl, ke spánku. Hostinský ten ranec plný zlata nespustil z ocí a nemel klidu, dokud se v noci nepriplížil a ranec Honzovi neukradl.

Když Honza ráno vstal a chtel hostinskému zaplatit dva zlatáky za útratu a putovat dále, tu byl jeho ranec v tahu. Ale težkou hlavu si nedelal, bez viny do neštestí preci upadnout nemuže, obrátil se zpátky do pekla a tam certovi žaloval a žádal pomoc. Cert mu rekl: „Posad se, já te umyji, ucešu, oberu, nehty a vlasy ti ostríhám a oci vytru.“ a když byl hotov, podal Honzovi zase ranec plný smetí a rekl: „Jdi a rekni tomu hostinskému, aby ti tvoje zlato vrátil, jinak prijdu já a odvedu si ho, aby zaujal tvoje místo u ohne.“ Honza šel tedy zpátky na boží svet a rekl hostinskému: „Ty jsi ukradl moje zlato, dej mi ho zpet, jinak prijdeš do pekla na moje místo a budeš se muset dívat na ty hruzy, které jsem videl já.“ Tu mu hostinský dal všechno ukradené zlato a ješte mu k tomu pridal tri vrchovaté mešce zlata ze svého a prosil ho, aby o tom pomlcel. Honza byl rázem bohatý muž. Došel domu ke svému otci, koupil si obycejnou plátenou halenu, toulal se svetem a hrál na píštalu, nebot se i tomu naucil u certa v pekle. Až dorazil pres devatery hory do sousední zeme, kde žil starý král, pred kterým Honza svoje písne hrál a ten vám mel z jeho hudby takové potešení, že Honzovi na míste zaslíbil svou nejstarší dceru. Ale když princezna slyšela, že si má vzít obycejného chasníka v plátené halene, rekla: „Než toto, to radeji skocím do nejhlubší vody.“ Nakonec dal král Honzovi svoji nejmladší dcerku, protože ta svého otce tak milovala, že se snatkem souhlasila. A tak dostal Honza, certuv ukoptený bratr, královskou dceru, a když její otec zemrel, stal se i králem.

A na záver malé lákadlo:
Pokud odbocite podle šipky viz priložený obrázek, objeví se pred vámi prímo pohádkový pohled...Docetli jste až sem a ríkate si, že vám neco chybí? Že neznáte souradnice? Ale no tak, vždyt už je dávno musíte mít.. :-)

Additional Hints (Decrypt)

Gev oengev wnx qhol fvyav, fgermv uenqav irm, nol xyrabgl xbehabinpav, avxqb arbqarf...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.