Skip to Content

This cache has been archived.

mirotiro: Bohužel nevydrží... Venca jasne upozornil na neco co jsem prehlédl, takže archivace již ted... Jinak když už Martin vytáhl MIG 19, tak tam jsem se už dríve ptal majitele a mel jsem svolení ;-)

More
<

Valentynska kes

A cache by mirotiro Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 02/14/2009
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato celkem jednoduchá keška zacíná v parku sv. Valentýna... Úkolem není potrápit složitou šifrou a i presto je startovací obtížnost 3... proc? To si prectete níže... (no už neprectete, podmínka zmenena a tím i obtížnost)

Kdo byl vlastne sv. Valentýn?

Existuje hned nekolik verzí o jeho puvodu i minulosti.

Valentýn byl knezem v dobe císare Klaudia II. Klaudius byl velmi krutý císar a chtel být nejmocnejším panovníkem, proto si  budoval velmi silnou armádu. Vojákem se mohl stát každý svobodný muž. Moc svobodných mužu se ale do jeho armády nehlásilo. Klaudius si to vysvetloval po svém. Myslel si, že dávají prednost lásce a proto do armády nechtejí nastoupit. A tak dal zakázat všechny snatky. Valentýn byl v té dobe knezem v kostele a jeho velká víra mimo to, že veril v Boha byla, že veril v lásku. Rozhodl se nedodržovat nesmyslný Klaudiuv zákon a dál oddával mladé zamilované páry. Jenže jednu noc císarovi vojáci vtrhli do kostela a Valentýna zajali. Mladý pár, který Valentýn oddával,  stihl utéci.

Klaudius uvrhl Valentýna do vezení. A potom se stalo neco velmi zvláštního. U jeho oken a dverí se zacali shromaždovat dopisy a drobné dárecky od tech, kterým pomohl nebo se chystal pomoci tím, že je oddá. Dávali mu tím najevo, že verí stejne jako on v lásku. Dcera jeho žalárníka se také rozhodla, že jej navštíví a vymohla si dovolení na otci. Valentýn se do ní zamiloval. V den jeho popravy, tedy 14. února 269 pr. n. l., ji zanechal dopis, ve kterém se jí vyznává ze své lásky a podepsal jej: „Od Tvého Valentýna“. (Zde bychom mohli hledat puvod "Valentýnských pránícek")

Jiná legenda ze starého Ríma vypodobnuje Valentýna jako velmi ctnostného, pocestného a moudrého cloveka. O jeho moudrosti se doslechl dokonce i císar a povolal si Valentýna k sobe. Nešetril chválou a neskrýval obdiv k Valentýnovi, posteskl si také nad okolnostmi, proc se Valentýn nemuže stát prítelem císarovým. Protože Valentýn, ac tak moudrý a vzdelaný, verí tem poverám nazývaným krestanství. Valentýn namítl, že císar je tím, kdo verí poverám.

Císar nakázal mestskému prefektu Astoriovi, aby na sebevedomého Valentýna dohlížel. A aby byl Valentýn pod duslednou kontrolou, vzal si Astorius Valentýna do domu. Tam se setkal s velmi krásnou, ale nevidomou dcerou prefekta. Astorius požádal Valentýna, aby se modlil za dcerin zrak. Valentýn tak rád ucinil, protože v sílu modliteb veril a dívku si zamiloval.

Zázrak se opravdu stal a dívka opet spatrila svetlo sveta. O zázracném uzdravení si povídal celý Rím. Pohané odmítli verit v ten zázrak a vtrhli do domu prefekta, Valentýna odvedli a za mestem mu oddelili mecem hlavu od tela. Navzdory trpkému osudu se stal sv. Valentýn symbolem verných a neutuchající lásky.

14.2. ve svete:

V USA má posílání nejruznejších prání velmi dlouhou tradici. První valentýnská pránícka byla vyrobena v devatenáctém století. Prání se malovala rucne na papíre ze zámorí a zdobila se ornamenty, korálky, morskými škeblemi, sušenými kvetinami, šiškami a ruznými bobulemi a semínky.

V Anglii byli lidé zase presvedceni, že 14. února si ptáci volí své partnery. Zejména holubi a holubice, kterí jsou známí tím, že se párí na celý svuj život jen s jedním partnerem, podobne jako labute. Proto jsou holubi používáni i jako symbol vernosti.

Ve Skotsku se každorocne porádá festival, na kterém si mladí lidé losují z klobouku jméno svého „Valentýna“ nebo „Valentýnky“, se kterou pak mají protancit následující vecer. Podle jiného skotského zvyku se vaším „Valentýnem“ nebo „Valentýnkou“ stane první clovek, do kterého ten den náhodou narazíte na ulici.

Australští obchodníci byli v dobe zlaté horecky každorocne zahlcováni objednávkami „valentýnek“ v cene mnoha tisícu liber. V Austrálii byli totiž náhle zbohatlí zlatokopové ochotni platit nehorázné sumy za peclivé propracované navonené valentýnské figurky vyrobené ze saténových polštárku a ozdobené kvetinami, malovanými škeblemi a vzácným ptacím perím.

V Itálii se dríve touto dobou konal „jarní festival“ pod širým nebem. Mladí lidé se shromaždovali v okrasných parcích, poslouchali hudbu a cetli básne a pak korzovali se svým „Valentýnem“ nebo „Valentýnkou“ parkem.

14.2. v CR:

Komerce, komerce a ješte jednou komerce…

Osobne tento svátek bojkotuji a jako svátek zamilovaných považuji první máj… ale o tom treba nekdy jindy a jinde… Tedka se dostaneme k tomu, proc má (tedy dnes už mela) obtížnost 3 hvezdicky a proc asi pár lidí tuto kešku nebude chtít lovit (kdo podmínky neskousne (a taky se tak stalo, takže ta podstatná podmínka byla smazána), tak nemusí, nikoho k nicemu nenutím).

Podmínky odlovu

1.Nalést kešku a zalogovat se do logbooku

2.V prostoru úvodních souradnic se vyfotit jak líbáte jiného geokacera ci geokacerku, prípadne svého partnera/partnerku a tento snímek priložit k logu zároven s nickem osoby, které je tam s vámi, nebo ci konstatováním, že jde o partnera/partnerku.

2.1Kacer který loguje nález musí být na fotografii s nezakrytou tvárí

3.Napište, zda “slavíte“ nejaký svátek zamilovaných a pokud ano, tak kdy.

4.CWG se v této keši mení pouze za jiné CWG

Logy porušující ci nesplnující pravidla budou smazány (nelogujte found it bez fotek, ale jen jako write note a pak upravte…)

Keška

Neoriginální L&L krabicka objemu 0,7 litru uložená na míste, kde se dá docela dobre randit, když víte kam se tu zašít. Keš je uložena pod velkým kamenem, který je nutno odebrat rukama a pri vracení nehodit na schránku, aby nepraskla. Další menší kameny slouží k maskování boku. V celém prostoru parku se pohybují lidé, ale dá se vyhlédnout vhodná chvíle pro odlov.

Startovní výmenný obsah jsou 4 CWG, jo-jo, malá hracka a pastelky. Nevkládejte, prosím, kinderšrot ..

 

Additional Hints (Decrypt)

Cbq iryxýz xnzrarz h fgebzh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.