Horná Ves - dedinská séria
Erb obce Horná Ves
Horná Ves
Horná Ves leží v malebnom prostredí kremnického pohoria, v južnej vrchovine, ktorá je castou sopecného stredohoria na mnohotvárnom území z andezitových aglomerátov a ryolitových tufov. Tu sa vytvorilo v smere severojužnom hlboko rozrezané údolie ktoré vo vzdialenosti 3,4 km od Kremnice, na sútoku Kremnického potoka- Rudnica s potokom Lúcanským výrazne sa rozširuje a chráni ho od východu Brezový (664 m) a od západu Certov vrch ( 747 m). Tu sa vytvorilo ideálne miesto na osídlenie prvými obyvatelmi.
Toto miesto sa spomína už v listine mestských privilégií krála Karola Róberta z Anjou zo 17. novembra 1328. Obec patrila královskej komore a jej vek nie je historicky doložený. Prvá písomná zmienka o Hornej Vsi pochádza z roku 1429, ked ju pod názvom Windischdorf alias villa Sclavorum ( t.j. dedina Slovákov) dal do zálohy Kremnici u nej zadlžený král Žigmund Luxemburský.
Medzi historické nálezy, ktoré našiel obyvatel obce Šimon Chmúra v roku 1924, patria dva bronzové mece liptovského typu z mladšej doby bronzovej z 10. až 9. storocia.
V strede obce sa nachádza aj jedna kultúrna pamiatka – barokový morový stlp, so sochou svätej Trojice z roku 1710, ktorý bol darovaný mestom Kremnica Hornej Vsi v roku 1776.
Pri vstupe do chotára južne od Kremnice vyústuje Hlboká dedicná štôlna, ktorá sa razila v rokoch 1519 až 1613 a má dlžku 7050 m. V blízkosti ústia tejto štôlne (na Farbe) boli sedimentacné nádrže, do ktorých sa zachytával oker. Oker sa sušil, mlel a predával chemickému priemyslu. Voda z Kremnického potoka a z potoka Lúcanského sa využívala na pohon „stupu“ – banského zariadenia na drvenie vytaženej rudy. Ruda sa tažila z prieskumnej štôlne popod Certov vrch v roku 1752, ktorá mala preverit južné pokracovanie kremnickej zlatej žily.
Pôvodné obyvatelstvo sa živilo obrábaním chudobnej polnohospodárskej pôdy a prácou v baniach. V strede obce bola kovácska šmykna. Postupne sa uživili aj debnári, tesári, obuvníci, krcmári a povozníci. V obci sa tažila hlina, bola tu tehelna a kamenolom.
V roku 1932 bola v obci postavená požiarna zbrojnica so zvonicou. V roku 1944 bol do obce zavedený elektrický prúd. V roku 1945 sa urobila regulácia potoka Lúcanka, ktorý v minulosti spôsobil nemalé škody pri povodniach. V rokoch 1944 – 45 bol v Hornej Vsi postavený kultúrny dom a v roku 1950 sa uskutocnila výstavba ihriska. V rokoch 1968 -70 bol vybudovaný vodovod. V roku 2002 bola obec napojená na cisticku odpadových vôd a v roku 2001 bola urobená celková plynofikácia obce.
Obec má v súcasnej dobe 730 obyvatelov. Pocet obyvatelov sa rapídne zvýšil po výstavbe sídliska v roku 1992, kde domov našlo 168 rodín. Vekový priemer obcanov obce je 33 rokov. Detí a mládeže do veku 18 rokov je 198 osôb.
Zdroj: http://www.hornaves.sk/
Skrýša
Keška sa nachádza na uvedených súradniciach, na kopci nad Hornou Vsou. Je to klasická lock and lock krabicka. Odmenou vám bude pekný výhlad na dedinu a okolité kopce.
Prístup ku Keške
Po zaparkovaní auta (PARK) sa vydajte smerom k požiarnej zbrojnici (pred nou sa nachádza morový stlp), kde prejdite cez most a vydajte sa smerom do prava ku garážam až ku križovatke z waypointu, kde odbocíte vlavo na polnú cestu a už len sledujte GPS.