Skip to content

<

While My Guitar Gently Weeps

A cache by DeathOfRats Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/28/2009
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[CZ] Keš pro všechny, kterí (si) rádi hrají.
Pozor, 30. 7. 2013 došlo ke změně souřadnic, zkontrolujte si výpočet!
[EN] For everyone who likes to play something. (Short English description at the very bottom.)
Attention, the cache moved on 30/7/2013, so check the coords if you solved it earlier!

[CZ]
Na úvodních souradnicích nenajdete keš, ale Základní Umeleckou Školu Fryderyka Chopina. Mužete se zde privzdelat, prípadne odchytit dítko s tím správným futrálem, a požádat ho o pomoc.

Kytara je jedním z nejoblíbenejších hudebních nástroju.
Není divu. Je to ideální doprovodný nástroj, na který se naucíte hrát za chvíli, a ktrerý mužete vzít všude s sebou. Na druhou stranu je to i nástroj, na který se dá vytváret velká muzika, a to napríc všemi žánry. Od stredoveku, klasiky, jazzu, až po moderní skladby.

Jednoduchost hry na kytaru (na táborákové a mírne vyšší úrovni) spocívá hlavne v tom, že clovek k tomu vubec nemusí ovládat noty ani jiné poznatky z hudební teorie, stací umet zmácknout pár akordu a udržet rytmus mlácení do strun. Nadanejší jedinci mohou vybrnkávat rozložené akordy.
Pokud se chce clovek pri hre posunout kousek dál, stále není nutné umet císt noty, protože na kytaru se dá hrát ješte podle tabulatur (tabu) - ty vám proste reknou, kterou strunu a na kterém míste máte zmácknout a dovolují zjednodušene zaznamenat rytmus skladby.
Tabulatury mají oproti klasickému notovému zápisu své výhody i nevýhody - o tom si mužete pocíst treba zde.

Nemá cenu, abych tu já, (témer) nekytarista, psala neco o historii nástroje a podobne, radeji to vyreším nekolika zajímavými odkazy:
Výroba kytary a neco málo z teorie na stránkách Hudební Mládeže - 1. díl, na další bohužel ješte nedošlo
Již dríve zmínená Akustická kytara
Co taky dokáže kytara
A nakonec stará osvedcená Wikipedie

Také se nebudu snažit vytváret seznam "nejlepších kytaristu", protože bych urcite nekoho zapomnela, ale ráda bych vám ukázala nejaké zajímavé hudebníky, na které jsem narazila:
Andy McKee, Antoine Dufour, Don Ross, Brooke Miller a spousta dalších kytaristu z tohoto kanálu - je jich tam hodne a težko vybrat ty nejlepší
Australská kytarová legenda Tommy Emmanuel
Dominic Frasca
Michael Chapdelaine
California Guitar Trio

Z naší kotliny urcite zmíním Lubomíra Brabce a písníckáre Karla Plíhala a Pavla Dobeše

Mým koníčkem je hledat na YouTube mladé nadějné muzikanty - a že jich tam je - např:
Sungha Jung, Tuplanolla, sestry Emily a Fiona a Phil Whybra - mimo jiné někteří hrají i coververze výše zmínených umelcu
Tuttle Kids - neco pro príznivce bluegrassu
A nakonec má oblíbenkyně Marnee.

Až na pár vyjímek ve všech nahrávkách figuruje pouze akustická kytara. Tím se nesnažím naznacit, že by hráci na elektrické kytary byli méne šikovní, jen já preferuji akustiku. Abych to trochu vyrovnala, pridám aspon jednu ukázku, která me zaujala (asi proto, že jsou tam ty housle :)

Tak a ješte úplne nakonec (prísahám, že to už bude opravdu konec) jedna ukázka pro ty, kterí si myslí, že jsou na tom špatne.

Jo a vy byste chteli taky nejakou tu keš? Ale kdež, radši si taky zahrajte. Mužete si k tomu i zazpívat. Vždyt co Cech, to muzikant. :o)


Tak dobre, kešku najdete na:
N 49°58.E(D-F)C' E012°4(A+B).CE(D+F)'

Pokud si nevíte rady s C a F (se kterými má problém víc lidí, než jsem cekala), tady máte ješte jednu nápovedu:

Ješte pár poznámek:
Predposlední struna, naše H, je v tu znacena jako B, protože jsem predlohu brala na mezinárodních stránkách. (Cizáci ríkají našemu H B, a našemu B Bb.) Nenechte se tím zmást.
Nejsem kvalifikovaný tabopisálek, tak snad se pri pohledu na toto hudebníci moc nenaštvou. Taby byly vytvoreny na míru této keši, proto musel nekde "nejlogictejsí zápis" dát prednost "luštitelnosti".
K vyluštení souradnic teoreticky vubec nepotrebujete kytaru (i když s ní je to samozrejme nejjednodušší). Stací jen približne vedet, jak funguje, a pomoci si jiným hudebním nástrojem, prípadne absolutním sluchem ;)
Bohužel ohledne této keše nemohu vzhledem k charakteru luštení poskytnout témer žádnou pomoc (souradnice samozrejme overím, zájemcum mohu na chvíli zapujcit naši kytaru :). Pokud nevíte, co s tím, urcite najdete v okolí nekoho, kdo už kytaru držel v ruce, a treba by vám mohl poradit. Není mým cílem tímto frustrovat nehudební jedince, ale udelat radost hudebníkum, a tem muzou nepolíbeným dát duvod prozkoumat zase neco nového. Snad se to aspon trochu povedlo.


Místo uložení není tématické, proste jen další místo, kde jste možná ješte (nebo už dlouho) nebyli. Jediná možná souvislost je, že až vás vyhodí z domova kvuli tomu, že do noci cvicíte na hudební nástroje, mužete se uchýlit práve sem. Budete tu mít klid.

Aby aspon obsah nejak souvisel s hudbou, obsahuje keška pouze zvonecky. Budu ráda, pokud téma dodržíte. (Pokud tedy keš nebudete moct najít, stací porádne zadupat, a ona se ozve sama. ;-)

Pocátecní obsah keše:

Také me poteší, pokud v logu zmíníte, zda, jak dlouho a s jakými následky jste byli vzdeláváni v hudbe (pokud ne, tak kdo vám pomáhal s luštením). Mužete napsat, zda se vám líbí kytarová hudba, jestli vás zaujalo neco z mého obsáhlého seznamu, zmínit svého oblíbeného interpreta nebo styl, pridat vlastní odkaz...
Nechám to na vás.

GeoCheck.org
Ješte než vyrazíte, prohlédnete si mapu. Ke keši vede z obou stran cesta. Pokud pujdete po ní, asi to bude lepší.
A prosím nehrabejte a chovejte se šetrne!
Signál je zde slabší, proto doporucuji použít hint.

Tak preji príjemnou zábavu a štastnou cestu.

www.nestihame.cz


[EN]
This cache is about guitars. The links hold some interesting guitar music.
Your task is to solve the "tab puzzle" in the Czech version. It might be a bit more problematic for a foreigner, because Czech songs are involved. But you might solve it just by using your musical intuition, who knows? Anyway, if you are having any trouble with the puzzle, don't hesitate to contact me.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] arwirgfv xnzra h arwirgfvub ohxh
gnz, xqr xbapv fzepxl
[EN] gur ovttrfg fgbar ol gur ovttrfg orrpu
jurer gur fcehprf raq

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.