Skip to content

This cache has been archived.

Pichlík: R.I.P.

More
<

Ruden

A cache by Pichlíci-Bonifác team Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/04/2009
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Prosíme všechny návštevníky naší keše, aby po návšteve uvedli její uložení do puvodního stavu. Pokud se to z nejakého duvodu nepodarí tak budeme rádi za informaci že není vše v porádku. Predem dekujeme.


ROUDNÉ (RUDEN)

Obec Roudné se nachází na levém brehu reky Malše, necelých 5 km
jižne od centra Ceských Budejovic, leží v nadmorské výšce 393 m.


HISTORIE OBCE

Nazývané in Hrudny, Rúdné, Ruden - obec 3 km od Ceských Budejovic, bývalá mestská ves (1505 - 1850). Jméno zmínené prvne roku 1411, je odvozováno od roudného, tj. rudu obsahujícího potoka nebo lesa. Ves s 9 poddanými nejprve príslušela ke dvoru na brehu Malše, kterou Huyer považoval za puvodní dvorec Záborí Céce z Budivojovic, zmínený již 1263. Pozdeji dvur pripadl pod šos mesta, ale zustával zemským statkem. Ve 2. polovine 14. století se stal i se vsí majetkem meštana Mikuláše Faulfiše, jehož syn Štepán 1418 prodal ves Roudné kramári Jakubu Brnírovi. V držení samotného dvora se pak vystrídalo nekolik šlechtických majitelu, ale 1487 byl již opet v meštanském majetku jako Ramschissluv dvur. Koncem 15. století polovina Roudného patrila Beneši Klaricovi a druhá Ladislavu Šitérovi.

V letech 1501 a 1505 koupilo obe cásti mesto Ceské Budejovice. Po smrti Mateje Ramschisla vznikly vleklé spory o dvur, ukoncené až 1539 jeho získáním do majetku mesta. Po brzkém zániku byly jeho pozemky rozdeleny mezi poddané Roudného. Pocet poddaných zustával až do 1713 stejný (1713: 9 usedlostí, 69 duší / 1722: 55 duší, ves byla prifarena do Boršova nad Vltavou), 1843 jich bylo napocítáno 157 ve 23 staveních. Roku 1850 zanikl poddanský vztah mestské vsi a Roudné se stalo osadou obce Rožnov. Od 1890 bylo samostatnou obcí s prevážne nemeckým obyvatelstvem. Roku 1869 stálo v Roudném 31 domu se 194 obyvateli a tento stav se až do první svetové války témer nemenil. K rustu vsi a zmene národnostního pomeru došlo prílivem nových obyvatel po 1918. Roku 1930 melo Roudné již 71 domu a 295 obyvatel (216 Cechu a 78 Nemcu), 1950 již 88 domu a 323 obyvatel a 1970, 100 domu a 370 obyvatel. Roku 1991 bylo napocítáno v celé osade ( a obci) 128 domu a 458 obyvatel, z toho ve vlastním Roudném 80 a 295, v Novém Roudném 48 a 163.

Roudné je typickou vrcholne stredovekou lokacní vsí, založenou pri levém brehu Malše, která tvorila východní stranu návsi. Most byl situován jižne od vsi. Základ stredoveké vsi tvorily dve rady velkých usedlostí vymezující náves. V období po polovine 18. století ves zaznamenala relativne velký rust, který trval do 2. tretiny 19. století. Teprve v té dobe vznikla souvislá rada usedlostí na západní strane vsi, po západní strane severojižní cesty a první stavení jihozápadne od vsi. Plochu návsi pri rece zaplnilo nekolik domku. Soucasne bylo postaveno nekolik dalších usedlostí podél ulice z jihozápadního koutu návsi, pri vidlici cest. Duležitou zmenou se stala regulace reky, která jižne od vsi tvorila velké zákruty a severozápadne od Roudného se rozlévala do široké nivy. Cást tehdy zaslepených úseku toku zustala zachována. Další prírustek domu, Roudné zaznamenalo ve 20 a 30 letech 20. století. Mezi Roudným a Rožnovem se od 60 let zacala formovat místní cást Nového Roudného. Byl vybudován most pres Malši, Roudné si zachovalo témer neporušenou pudorysnou i hmotovou strukturu zástavby, jejíž soucasná podoba ojedinele zachovává prvky zlidovelého baroku volut (dum c.pop.9 z 1862 na jižní strane návsi), prevažují však velké patrové objekty usedlostí z poslední tretiny 19. století, upravované na prelomu 19. a 20. století. Zvlášte hodnotná je severní strana návsi a severozápadní kout s výklenkovou kaplickou.


SOUCASNOST

V soucasné dobe k obci náleží katastrální výmera 3,82km2 na které ke dni 31.12.2007 Žilo 685 obyvatel. Obec disponuje vlastní Materskou školkou, hrištem a kulturním domem s restaurací. Pusobí zde nekolik spolku a to sbor dobrovolných hasicu Roudné, kterí zajištují protipožární ochranu a ostatní záchranné práce, Sdružení prátel cyklistiky a vodní turistiky provozující sportovnÍ zarízení s organizací sportovních klubu, Telovýchovná jednota MALŠE zabývající se sportovní cinností a v neposlední rade Osvetová beseda Roudné, jenž vyvíjí jinou zábavnou cinnost.

V soucasnosti probíhá na území obce intenzivní stavba rodinných a radových domku, obec tak prudce expanduje a její okraj se tak stává prímestským satelitem bez rádné infrastruktury.

Za poslední roky doprava v Roudném markantne narostla, mnoho ridicu totiž casteji volí cestu pres Roudné a Vidov, aby se vyhnuli dopravním zácpám v krajské metropoli. Puvodní most z roku 1892 už soucasnému zatížení zcela nevyhovoval a byl odstranen aby uvolnil místo mostu novému. Pres provizorní premostení nyní jezdí jen osobní auta a autobusy. Nový most v cene 98 mil. jehož dokoncení je plánováno na konec srpna 2009, preklene reku Malši v délce 48 metru a bude se vypínat 4,5 metru nad její hladinou. Bude umožnovat jak provoz nákladní dopravy, tak po jeho vyhrazené cásti bezpecný prechod chodcum.Cerpáno ze zdrojú: Internetové stránky obce Roudné, Jihoceské deníky Bohemia, Wakepedia, CSÚ, jiné internetové zdroje.Jsi   Kacerem chystajicim se k odlovu teto krabicky.

Additional Hints (Decrypt)

Pod kamenem :) zrmv ryrxgebfybhcxrz n mnoenqyvz an cenir fgenar, grfar irqyr pubqavxh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.