Skip to Content

<

Nemcovice

A cache by AHA & JasnaPaka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 4/15/2009
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

CS: Krátká procházka po zajímavostech vesničky Němčovice.
EN: A short walk through the interesting places in village Němčovice.


Za sedmero horami, pěti řekami, několika údolími a dost možná ještě dál je malá vesnička. Na první pohled je docela obyčejná, ale už na ten druhý se v ní začnou objevovat podivuhodné věci.

Němčovice

Ves je poprvé připomínána v listině z roku 1240, další zmínka se zachovala z roku 1370. V obou případech je zaznamenán drobný šlechtic s predikátem, kterému zřejmě část vsi patřila. Němčovice v následujících staletích patřily různým drobným šlechticům či církevním vlastníků. Ze záznamů o konfiskacích majetků pánů z Gryspeku po roce 1620 se dozvídáme o příslušnosti Němčovic ke statku Žíkov. K roku 1650 je zmiňována výsadní krčma v Němčovicích. Do historie vsi se zapsali významně Ledeburové, kteří na katastru obce roku 1760 založili hornickou osadu Kamenec, která se po válce oddělila do samostatné obce.

Letecký pohled na Němčovice

V současnosti jsou Němčovice známé jako příkladně ekologická ves. Získává také opakovaně ocenění za svou internetovou přítomnost či otevřenost obce, v roce 2013 se Němčovice staly Vesnicí roku 2013 Plzeňského kraje. Současnou podobu Němčovic si můžete prohlédnout na krátké videovizitce.

Vesnice roku

Do Němčovic se dostanete nejlépe na kole či autem, přičemž lze zaparkovat na výchozích souřadnicích či u místní hospody. Vlak jezdí do nedalekého městečka Radnice, odtud lze dojít pěšky. Do vsi zajíždí i autobus, ale z pohledu člověka zvyklého na městské MHD se tak stává jen vyjímečně.

Ale dost historie, pojďme se vydat na krátkou procházku vsí. Trasu lze absolvovat pěšky či s kočárkem, na kole, vzhledem k přítomnosti jezdeckého klubu ve vsi se místní nebudou podivovat ani nad koněm (jen k první zastávce koně nesmí). První podivuhodností je ...

Bio Aquapark

Z místa výchozích souřadnic to není po travnaté cestě daleko k letní atrakci – němčovickému aquaparku. Na rozdíl od městských bazénů je místní bazén situován doprostřed příjemné zeleně a je přístupný pro všechny zdarma (kromě pejsků, ti mají vstup zakázán). Bazén je vybaven energeticky pasivním zvlněným toboganem, který dělá radost nejen dětem. Voda v bazénu aquaparku je čerpána z vlastního podzemního vrtu, čímž je zaručena její přirozená čistota. Voda také neobsahuje žádné přidané chemické látky (nezapáchá tedy ani chlórem), což si můžete na jaře ověřit přítomností žabích vajíček v zadní části bazénu či pulců a žabek v době sezóny včetně ohrožené kuňky žlutobřiché. Dominantou aquaparku je gigantická socha tučňáka připomínající zdejší utajovaný endemit. Ale zpět k aquaparku – pro celkové souznění s přírodou a ekologicky šetrný přístup jsme si dovolili k aquaparku připojit slůvko bio. Přesto je jedna věc, které se můžete při návštěvě aquaparku obávat: obří cisterny místních dobrovolných hasičů, která může z bazénu čerpat vodu. Ale nepředbíhejme...

Půjdete-li na cache za teplého počasí, rozhodně si přibalte plavky a ručník, protože by byl hřích nevyužít aquapark k vlastnímu osvěžení. Pokud koupání vynecháte, zapiště si jen počet viditelných modrých schůdků vedoucích k toboganu jako číslo A (sudé).

Pomník padlým

Pomník padlým ve světových válkách

Od aquaparku se vraťte stejnou cestou směrem k výchozím souřadnicím a pokračujte vpravo po silnici do středu vesnice. Po levé straně minete zastávku metra a také hospodu, kde mají kromě jídla a pití (obojí placené) i koutek revolučních tradic a wi-fi připojení na Internet (obojí zdarma).

Od hospody už máte pomník padlým na dohled. Vztyčen byl na paměť 11 němčovickým občanům padlým ve světové válce. Po druhé světové válce přibyla jména rodiny JUDr. Antonína Červenky. Zapište si měsíc jeho popravy jako číslo B (opět sudé).

Kaplička

Kaple po opravě

Ke kapličce je to, co by kamenem dohodil. Od pomníku pokračujte po levé straně k bývalé škole (za chvíli si o ní budeme povídat) a přijdete ke kapli zezadu. U jednoho z domů po levé straně silnice si povšimněte pěkných úlů pro divoké samotářské včely. Ale zpět ke kapličce – když tak okolo ní jdete, zapište si celkových počet malých okének na obou bočních stranách jako číslo C (sudé číslo). Základní kámen kapličky položili Němčovičtí 3. srpna léta páně 1881, o rok později byla vysvěcena. Ve zvoničce se pravidelně zvonilo ještě v roce 1956, pak zvonění bolševik zatrhnul. Kaple byla před několika lety občany opravena a moc jí to sluší, což občas využívají páry ke svatebnímu obřadu.

Bývalá škola

Škola

O té velké budově jsme se již zmiňovali, sloužila jako škola. Může za ní pan Háka, který byl značně plodný: měl doma 11 dětí. Dá to rozum, že chtěl mít školu co nejblíž, aby mu děti netrajdaly po cestách. Škola byla postavena v roce 1873 a to poměrně rychle, v dubnu se stavbou začali a v říjnu se už učilo. Počet žáků zapsaných ve školním roce 1891–92 vám pravděpodobně vyrazí dech: 233 žáků na tři třídy. V té době ale k Němčovicím patřila i nedaleká hornická osada Kamenec, dnes samostatná obec, a dětí bylo jako smetí. Také školní docházka nebyla kdovíjaká, děti pomáhaly doma rodičům s hospodářstvím. V roce 1967 se škola stala jednotřídkou a následující školní rok se v ní učilo naposled. Dnes jsou v ní byty, obecní úřad a kdesi dole ve sklepě je ukryto tepelné čerpadlo.

Učitel Josef Hylák

Učitelů se na škole vystřídalo dost, Němčovičtí si nejvíce váží práce Josefa Hyláka, který se během čtvrtstoletí svého působení staral nejen o studenty a školu, ale i o vzdělávání v oblasti hospodářství, zdravotnictví atd. Pro současníky je nepředstavitelné jeho psaní vlastních učebnic určených právě pro místní žáčky. Na budově školy je Hylákovi věnována pamětní deska a vy si z ní opište úplně poslední číslici jako číslo D (liché).

ZOO Němčovice: Expozice sov

Výr velký

V porovnání například s plzeňskou ZOO je zoologická zahrada možná trochu nadnesené označení, ale přepočítáte-li počet exemplářů na počet obyvatel, dostává se němčovická ZOO na srovnatelná čísla. Voliéru výra velikého naleznete blízko hasičské zbrojnice, vedle voliéry si můžete přečíst životní příběh samice Karly. Zlé jazyky tvrdí, že si Němčovičtí při pořizování výra vybrali kus bez křídla, aby získali velkou slevu, pravdou však je, že Karla byla sražena na severním Plzeňsku autem a křídlo ji muselo být amputováno. Její zranění ji odkazují na doživotní pomoc člověka, kterou jí obec zajistí, vždyť má výra ve svém znaku a dalšího sponzoruje v plzeňské ZOO. Abychom nezapomněli – zapište si den v měsíci, kdy byla Karla nalezena, jako číslo E (sudé).

Obří cisterna

Vzpomínáte si, jak jsme u aquaparku strašili obří cisternou? Je možné, že ji zahlédnete někde poblíž školy. Jde o Tatru 148 CAS Speciální, jedna z největších hasičských cisteren, kterou můžete v Čechách vidět. Vejde se do ní 17 metrů krychlových vody, obvykle se ale jezdí s 11 kubíky, aby zvládla zatáčky a kopce. Nekompenzuje si ta malá vesnička obří cisternou něco? ;-)

Máte-li georobůtky, zastavte se cestou k předposlední zastávce na dětském hřišti, ať se trochu vyřádí. Chcete-li ještě někdy zavítat do Němčovic, zvažte velmi pěkné každoroční oslavy Dne dětí, doporučujeme návštěvu.

Kořenová čistička

Ale pojďme k vrátkům do areálu čističky. Němčovická kořenová čistírna je svého druhu mediální hvězdou. V Plzeňském kraji vznikla jako jedna z prvních a kromě zájmu médií budila i zájem starostů z celé ČR. Aby ne, když je její provoz v porovnání s obvyklou gravitační čističkou výrazně levnější, což jí činí vhodnou pro malé vsi. Kořenová čistička funguje tak, že odpadová voda protéká postupně přes několik polí osázených rákosem a chrasticí. Rostliny a bakterie rostoucí na jejich kořenech zajišťují vyčištění vody, že ji lze bez obav pouštět do potoka.

Na plaňkovém plotu najděte cedulku s telefonním čísly a zapište si číslici, která se v prvním telefonním čísle opakuje nejčastěji, jako číslo F (liché).

ZOO Němčovice: Expozice vodního ptactva

Obecní rybník

K poslední zastávce se od kořenové čističky nejlépe dostanete pod mostem. Expozice vodního ptactva je poslední místem, které z němčovické ZOO uvidíte. Management chovu vodního ptactva je velmi liberální, takže bude překvapením, jaké druhy a v jakém počtu uvidíte při své návštěvě (s výjimkou zimy, kdy ptáci místo zcela uvolní bruslařům). Ale když se budete pozorně koukat, možná najdete jednu pohádkovou bytost. Buďte opatrní, ať ji nevyplašíte. Také se koukněte po břízách, které rostou za rybníčkem vpravo, a zapište si jejich počet jako číslo G (liché). Rybníček byl uprostřed vsi takzvaně od nepaměti, v osmdesátých letech 20. století byl zanesen ornicí při povodni. Následně nebyl vyčištěn a na více jak dvacet let získal podobu louky. V současnosti je již pár let odbahněn a koná se na něm i podzimní výlov.

Cache

Procházka po Němčovicích je u konce a je na čase zjistit, kde je uložená krabička:

N 49° 5[B+C-A].[A-B+F][C+E+F][D-E+G]
E 13° 3[A-B+E].[D-C-G][C+F+G][D-B-F]

Chcete-li mít jistotu, můžete si výsledné souřadnice zkontrolovat on-line nebo sečíst veškeré číslice souřadnic – vyjít by vám mělo číslo 65. Pro získání krabičky nemusíte nic rozebírat ani nikam šplhat, cokoliv podlézat či přelézat.

Němčovice & Olešná – Užij si český venkov

Cache Němčovice je součástí série Němčovice & Olešná – Užij si český venkov. V cache naleznete číslo G, které je užitečné pro získání bonusové cache Němčovice a Olešná. Nezapomeňte si hodnotu čísla opsat z identifikace cache.

Upozornění: Při tvorbě této cache nebyl žádný starosta, zastupitel nebo obyvatel obce zraněn. Některé politicky nekorektní části listingu nemusí odrážet skutečná místa, události, postavy či jejich skutky. Uvedená historie Němčovic může být předmětem pozdějších úprav a oprav na základě hlasování zastupitelstva obce.

English

Cache waypoints contains instructions in notes, so take a walk, collect numbers and compute final coordinates. Good luck and have some fun.

(kopie listingu)

Additional Hints (Decrypt)

[CS] ir ilfv bpv
[EN] rlr yriry

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

257 Logged Visits

Found it 221     Didn't find it 6     Write note 14     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 3     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 7     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 37 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.