Skip to content

<

abandoned #1 - Janske Koupele

A cache by Barulli and Shmaic Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/12/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jedná se o opuštený lázenský komplex, první cache série abandoned.


Níže uvedený text je dostupný včetně obrázků a dalších informací v PDF. Lázne Jánské Koupele.

Jánské Koupele byly založeny jako lázne v roce 1811. Za okupace zde byl zajatecký tábor, po 2. svetové válce již nebyly lázne obnoveny. Po roce 1945 zde byla detská zotavovna a pak rekreacní stredisko ROH.

Dekuji panu Radku Komárkovi, (bývalý správce lázní), který nám poskytl tyto informace. Cituji jeho nostalgický dopis, který, myslím si, navodí správnou atmosféru:

Na dolní ubytovne "Pavla" u silnice je vnitrní asi 20ti metrový bazén a místnost, kde byly plánovány perlickové koupele(tzv.balneologie), ale tyto už nebyly provozovány, protože uprostred prací prišel jako blesk zánik zotavovny. Jsou zde prameny "Marie" a "Pavla", z nichž pramen "Pavla" jsme udržovali v provozu a zde si návštevníci mohli kdykoliv nacepovat vyverající vodu. Vedle velké hlavní budovy je vlevo správní budova, dále za ní je ubytovna zamestnancu, kde v prízemí bývala cukrárská výrobna a zde šikovná devcata vytvárela pro rekreanty zákusky, zmrzlinu apod. Sem jsme chodili mlsat sladkosti. Vedle hlavní budovy vpravo je další zamestnanecká ubytovna Marie a pod ní bývalo malické golfové hrište, snad tam ješte najdete nejaké stopy. V této ubytovne v prízemí jsme mívali truhlárskou dílnu a zasklívali jsme tam okna. Za hlavní budovou zhruba uprostred býval hezký drevený domek, kde také bydleli zamestnanci a vedle tohoto domku vlevo bývala drevená kulna na materiál. Soucástí hlavní budovy bývala také malá kaple, což je poznat myslím z pohledu na zadní trakt hlavní budovy v prízemí. Ale tato kaple už i za nás bývala používána pouze jako sklad. Zajímavostí je také bridlicová strecha na hlavní a nekterých jiných budovách. Dole pod zotavovnou je také rozestavená malá ubytovna (ríkalo se jí pasant-nevím proc), ta se taky nestihla opravit a dodelat a dnes se tam už urcite jen prohání vítr v ruinách. Kousek dál je ješte predimenzovaná cisticka odpadních vod, která práve kvuli predimenzovanosti nikdy porádne nefungovala. V ubytovne "Pavla" dole u cesty býval také v prízemí denní bar, kterému se ríkalo "cicibar". Vždy jsme ríkali "jdeme do cicáku". Pujdete-li pres vodu po schodech do kopce, objevíte dve - tehdy velmi hezké ubytovny. Ta vlevo byla zamestnanecká a ta vpravo, to byl nadstandart pro takzvane "lepší hosty". Celá zotavovna pojmula zhruba kolem 400 rekreantu a v dobe nejvetší slávy nás tam pracovalo i 70zamestnancu.Vzpomínám ješte,že za hlavní budovou v prudkém kopci býval rezervoár vody pro celou zotavovnu a voda se sem precerpávala ze studny, která byla až za rekou na druhé strane asi 2km.Na cerpání vody tedy docela dálka. Potrubí s vodou je vedeno pres most, kde nám to jednou v zime taky zamrzlo a celá zotavovna byla bez vody. Zážitku vetšinou tech veselých mám ze života na zotavovne spousty a bývaly dny, kdy jsme se smáli od rána do vecera. Kolem zotavovny je i nádherné okolí, kde se mužete procházet celé dny a všude se Vám bude líbit. Casto jsme jezdili i na Kružberskou prehradu do hospudky pod hrází, do Zálužné, do Kružberka atd...


Další informace mi poskytl Jirka Doležal, jsou odtud [nové okno]:
externí foto
Uhlicito-železitá kyselka z nejstaršího „Janova“ pramene byla známa již roku 1640. Jezuité zde roku 1754 zrídili drevený dum pro lécení clenu rádu a kyselku vozili v sudech až do zámku v Melci. Za oficiální pocátek lázní je považován rok 1812, kdy zde majitel melcského panství Jan Tenczina postavil lázenský dum. Podle svého zakladatele byly lázne nazvány Jahannisbrunn. O jejich rozkvet se pak zasloužil další majitel panství hrabe Camillo Razumovský a pramen "Marie" je nazván podle jeho manželky.

Kyselka byla vyhledávaná k lécbe chudokrevnosti po operacích, ztrátách krve a poruchách látkové výmeny. Uhlicité koupele lécily zejména srdecní choroby, únavu, neurastenii, revmatismus, nespavost a ženské choroby. Oba minerální prameny - Marie a silne radioaktivní Pavla, zvaná též pramen Lásky se nacházejí v tesné blízkosti hlavní budovy a byly volne prístupné.

externí foto
V dobe úpadku lázenského života se roku 1859 prodral na povrch další pramen. Tehdejší majitel panství Felix Arz pro nej nechal vyzdít studnu a obnovil lázenské budovy, které zacaly chátrat. Nový pramen byl nazván podle Arzovy dcery - Pavla. V roce 1895 byly lázne vybaveny moderním zarízením.

Až do roku 1940 byly lázne peclive udržovány. Poté zde Nemci zrídili prominentní zajatecký tábor, ze kterého uprchl pozdejší velitel francouzské armády v Alžíru generál Giraud.

Po roce 1945 již nebyly lázne obnoveny a z lázenských budov byla vytvorena detská zotavovna. V padesátých letech se pak bývalé lázenské objekty staly rekreacním strediskem odborového hnutí a patrily svou kapacitou lužek (450) mezi nejvetší odborárské zotavovny v republice.


externí foto
Hlavní rekreacní sezóna trvala od kvetna do zárí a zotavovnu navštívilo v rámci rekreace kolem 10 tisíc rekreantu. V dobe nejvetší slávy Jánských Koupelí zde pracovala jako vedoucí paní Vera Škapová, která nastoupila do vedení v roce 1959 a pracovala zde až do odchodu do duchodu v roce 1987.

Zdalipak prijdete na to, k cemu sloužil plácek okolo kešky...

Dále prosím všechny kacery, aby pri zakládání keší aspon trošku premýšleli, cím mužeme geocachingem dosáhnout. Chcete svým detem dát vedet o tom, že tady jste jednou pracovali, že tady si zajdou do lesa k peknému rybníku, že tady naleznou zámek arcivévody atd.? Nebo chcete, aby vaše deti meli kde odpocívat na dálnici nebo vedeli, kde je nejbližší shopping park? V dnešní dobe, kdy má mládež, která je naší budoucností, prístup k informacím hlavne pomocí médií, která pro ne informace peclive vybírají a vychovávají z nich konzumní obcánky, muže pomoct práve GC. Ale težko, když budeme keškovat pri nakupech.


Prikládám zajímavé fotografie nafocené AL RUGBY teamem:
Jánské Koupele Jánské Koupele Jánské Koupele Jánské Koupele

Additional Hints (Decrypt)

cbq xrerz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)