Skip to Content

<

Gabrielina Hut

A cache by Hanz 4x4 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 4/15/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Gabrielina Hut


Moje první keš se nachází v krásném prostredí Telcského údolí, do kterého Vás privede modrá turistická trasa z Brandova ci z Rudolic v Horách nebo zelená turistická trasa z Kalku. Ke keši se mužete vydat pešky nebo na kole.


Historie

Gabrielina Hut ležela v Krušných horách v nadmorské výšce 590 m, v údolí Telcského potoka. Od Kalku byla vzdálena necelé 4 km na SV a její katastr meril 1 193 ha.

Ves byla založena roku 1779. V letech 1778 - 1780 budoval hrabe Jindrich Rottenhan, majitel Cerveného Hrádku, železárnu. Na pocest své dcery Gabriely nazval hut Gabrielinou hutí a tento název prenesl i na vznikající vesnici. Do té doby zde bylo jen pár roztroušených domku uhlíru a lesních delníku. Nekteré prameny ovšem uvádejí, že nove založená osada nebyla prvním osídlením na tomto míste - ješte dríve tu prý stávala vesnice zvaná Telc. Zrejme proto se také nekdy jako datum vzniku osady uvádí rok 1632. Téhož roku byla také postavena Thunská silnice do Rudolic v Horách. Silnice do Brandova vznikla až v roce 1833. Zajímavé je, že až do roku 1918 se vedle nemeckého názvu Gabrielahütten udržel i ceský Gabrielina Hut. Od roku 1869 byla vesnice osadou Kalku, po roce 1938 byla nejakou dobu administrativne pripojena k Brandovu.

Gabrielina Hut nebyla nikdy velkou vesnicí, nemela kostel ani hrbitov, pouze od roku 1838 jednotrídní školu. Farou i poštou patrila ke Kalku. Okolní lesy byly bohaté na zver. Také zde zachycovali polenové dríví, plavené sem po potoce. Severovýchodne od Gabrieliny Huti bývala pri státní hranici tzv. Žlutá pila.
Prumysl v Gabrieline Huti

Zdejší podnik byl pobocným závodem železáren v Kalku a pomerne dlouho mel jen 1 hamr na zpracovávání železa. Pak se výroba zacala rozširovat, zvlášte když se majitelkou po smrti otce stala Gabriela, provdaná za hrabete Jirího Buquoye. Postupne zde byla vysoká pec, drtírna rudy, tri tycové hamry, plecharský hamr a cínovna. Na pocátku 19. století byly všechny zdejší hamry premeneny na plecharské. Roku 1835 byla zrízena také válcovna plechu a výroba byla velmi úspešná. Roku 1842 byla válcovna rozšírena ješte o cínovnu na výrobu leštených anglických plechu.

V roce 1859 patrily k huti 3 hamry se 3 nadhazovacími kladivy a 3 vodními koly, válcovna plechu s 5 žhavícími výhnemi na drevo a hnedé uhlí a 2 nužkami, válcovna na leštení plechu, pudlovací pec a válcovna tycí. K pohonu sloužil parní stroj o 36 KS a vodní kolo o 10 KS. Roku 1857 byl již zaveden parní buchar a k vytápení pecí sloužil Siemensuv generátor.

Roku 1858 nechal hrabecí lesní úrad instalovat stroj na výrobu šindelu, pohánený vodním kolem. Konkurence nových železáren nakonec privodila konce zdejší železárny, která mela nejen špatné dopravní cesty, ale i prísun málo bohatých surovin. Na pocátku 60. let 19. století prodala hrabenka Isabella Trauttmannsdorfová, rozená Buquoyová, majitelka Cerveného Hrádku, železárnu „Krušnohorské železárské a ocelárské spolecnosti v Chomutove". Ani ta však neuspela a provoz byl zastaven v roce 1874. Pak se však noví majitelé 6 let pokoušeli provoz obnovit, ale marne a výroba roku 1882 definitivne skoncila.

V roce 1890 se zdálo, že prumysl v Gabrieline Huti znovu ožije. Karel Engelhart z Rübenau v Sasku, jeden z majitelu z roku 1876, zrídil v objektu zrušené hute továrnu na drevitou šedou lepenku. Pohon obstarávala turbína, pohánená vodou Telcského potoka. Další podnikatel si tu otevrel firmu vyrábející drevené pažby k detským puškám. Ve vesnici byly tehdy dva hostince, jejichž majitelé meli i reznictví a jeden kramár. V léte se jim živnosti celkem vyplácely, nebot sem jezdilo mnoho turistu a letních hostu, ale v zime to bylo horší, protože vesnice bývala úplne odríznuta od sveta. A tak výroba i živnosti zacaly upadat. Navíc papírnu postihl v roce 1894 požár.

Existence obce byla závislá na prumyslu a když zanikl, zustalo tu jen nekolik rodin lesních delníku. Ostatní se odstehovali predevším do Kalku a Brandova. Odsun obcanu nemecké národnosti v roce 1945 pak Gabrielinu Hut úplne vylidnil a obec již nebyla osídlena. V roce 1955 byla úredne zrušena a její katastr byl pripojen ke Kalku. Zdejší zástavba byla zbourána v roce 1959.


Soucasnost

Z vetšiny domu se dodnes dochovaly jen zbytky základu a terénní nerovnosti, z nekolika dosud stojí zbytky zdí postavených z cihel a modré strusky, kterou zde mužete najít ve velkém množství na ceste v podobe modrých a tyrkysových kaménku (skvelý suvenýr). Zretelných je i nekolik sklepení. Z pozustatku zaniklé obce stojí za pruzkum torzo domu v jižní cásti osady po levé strane cesty do Rudolic v Horách. Dochovala se z nej vetší cást obvodových zdí a dve cástecne zahloubené místnosti. V severovýchodní cásti osady po pravé strane cesty do Brandova se zachoval asi 10 m dlouhý vyzdený klenutý sklep (výška asi 2 m). Puvodní vstup býval na východní strane; na západní strane je jen úzký otvor.

Zaniklou obec také pripomíná nedávno obnovený vodní rezervoár s kamennou hrází na Telcském potoce - v parném léte ideální místo k osvežení, prípadne ke koupání (pouze pro odvážné - voda v prehrade je dost studená). V prípade horšího pocasí prijde vhod spíše drevený turistický prístrešek, nedávno postavený poblíž vodní nádrže.

(text cerpán z knihy Zaniklé obce Chomutovska IV)


Preji príjemný lov. Pokud budete mít chut na další cache, mužete se vydat smerem na Brandov, kde se nachází Žlutá pila.

Za pomoc pri zakládání dekuji Porucikovi a Výletníkum.
EN: Gabrielina Hut was situated in Krušné Mountains in valley of Telcský stream. The elevation above sea-level is 590 m. Gabrielina Hut is 4 km far-away from village called Kalek, in the north-east direction and its area was 1 193 hectares.

The village was established 1779. Earl Jindrich Rottenhan, the owner of Cerveny Hradek, built in years 1778 - 1780 the ironworks there. In honour of his daughter Gabriela, he named the ironworks Gabrielina Hut and this name transferred on the nascent village too.

The existence of village was dependent upon industry. When the industry became extinct, only a few families of the woodworkers stayed there. The others citizens of village moved first to the village Kalek and Brandov. The forced displacement of Germany citizens in year 1945 the Gabrielina Hut totally depopulated and the village was not settled. Gabrielina Hut, the village was officially cancelled in year 1955 and its area was connected to the village Kalek. Estate of Gabrielina Hut was demolished in year 1959.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ]: i ebuh mqv
[EN]: pbeare bs jnyy

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

317 Logged Visits

Found it 296     Write note 8     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 8     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 46 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.