Skip to content

<

Zámecek Neulust

A cache by PJIY Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/01/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Putování za touto keší vás zavede do zajímavé lokality bývalého parku a zámecku Neulust.


****** 13.2.2011 Pozor - zmena souradnic, stahnete si nové do Vašich stroju. ******

****** 23.9.2012 Druhá změna souřadnic, aktualizujte listing ve svých strojích. ******

****** 10.9.2015 Třetí změna souřadnic a hintu, aktualizujte listing ve svých strojích. ******

****** 22.11.2017 Čtvrtá změna souřadnic a hintu, aktualizujte listing ve svých strojích. ******

****** 26.12.2017 Pátá změna souřadnic, hintu a terénu, aktualizujte listing ve svých strojích. ******

 

 

Z historie:

 

To byl Neulust

 

Zámecek Neulust na obrazu Adolfa Liebschera

Jen torzo dvou zdí budovy správce (N 50° 0.088‘ E 016° 01.667‘) dnes připomínají ve zpustlém lesním parčíku zaniklý areál loveckého zámečku "NEULUST".
Pavilon nechal postavit hrabě Filip Kinský ze Vchýnic a Tetova v r. 1790, který byl majitelem panství s centrem zámku v Chroustovicích. Nazval jej podle predčasně ovdovělé sestry Terezie "Theresienlust" (pozdeji zv. Neulust). Tato zvláštní stavba zhotovená podle francouzského projektu ve slohu barokním, měla půdorys osmiúhelníku. Budova byla jednopatrová, již kryl šindelový krov podoby osmipaprskové hvězdy, ukončený zlacenou makovičkou. K sudým stěnám byla přistavena 2 přízemní boční křídla, jež obsahovala menší místnosti (později odbourána), které byly propojeny na osmihranný sál, z nehož vedlo pískovcové schodište s kovaným zdobeným zábradlím, jež končilo otevřeným balkonem, z něhož se vstupovalo pouze jedněmi dveřmi do síne v prvém patře. Tento nádherný sál byl na pilířích mezi okny vyzdoben malbami fantastických stromů s miniaturní tropickou krajinou. Mírně klenutým stropem byla napodobena modrá obloha s poletujícími ptáky. V rozích stály skupiny slohového nábytku a krb, nad dveřmi prý visel obraz ženy majitele zámku.
Tato stavba byla určena k libůstkám majitele, který tehdy v rozsáhlých lesích rád lovil, zval sem a hostil naše i cizí šlechtice a důstojníky, což vyvrcholilo milostnými intrikami až k souboji s polským hrabětem Poniatowským. Toto období volně popsal Alois Jirásek v novele "Z malých cest".


Hrabě nakonec o majetek přišel a panství Chroustovice přechází do držení Thurn-Taxisu. Tato cizí šlechta měla především zájem o pozemky panství, kdežto historicky památné stavby neměly pro ni žádného významu; proto měl být Neulust úplne zbořen. Tomuto činu jen na čas zabránil tehdejší nájemce dvora Uhersko p. J. Hájek, který se zavázal na svůj náklad pavilon udržovat pro budoucí časy. Leč budova si stále více vyžadovala nákladných oprav. V r. 1901 se stal novým nájemcem dvora p. J. Novák , který nechal provést expertízu odborníky , kteří odhadli výši nákladu oprav na 4.000 zlatých. Nájemce žádal majitele panství, aby poskytl potřebné dríví nebo přispěl polovinou obnosu na zamýšlenou rekonstrukci. Tento požadavek byl zamítnut, dokonce nájemce činilo odpovědným za případné následky úrazu. Tím bylo o osudu Neulustu rozhodnuto. V r. 1908 byla skutečně provedena demolice objektu a materiál zámečku byl rozvezen na různé stavby v okolí.

 

Pamětníci vzpomínají na taneční lesní zábavy, které se zde konaly v padesátých letech minulého století, s lesním parketem v oploceném bývalém parku. Dnes už po nich není ani stopy, čas a příroda vše zahladily.

 

Už tu není opravdu vubec nic

 

Bohužel okolí torza zdí budovy správce a další místa parku jsou změněna na smetište, lidé zde odkládají, co se jim doma nehodí.

Z iniciativy obce Uhersko a dalších sponzorů byl prostor u bývalé budovy správce  upraven jako výhledové a odpočinkové místo, včetně podrobné informační tabule. Cílem je vybudovat v celém prostoru lesopark, který se stane součástí plánované uherské turistické stezky živlů.

 

 

Příroda:

zejména na jaře jsou lesních porostech nádherné koberce kvetoucích květin, hlavně Dymnivky duté (Corydalis cava), Orseje jarní (Ficaria verna), Sasanky hajní (Anemone nemorosa), Violky psí (Viola canina), Konvalinky vonné (Convallaria majalis) , Mařinky vonné (Asperula odorata) i dalších.

 

V parku rostou staleté duby druhu červený Quercus rubra (nepůvodní) a letní Quercus robur, Buky lesní ( Fagus sylvatica), Javory mléč (Acer platanoides) a Habry obecné (Carpinus betulus L.), o nadvládu nad vším se pokouší jako vždy všudyprítomný Bez černý (Sambucus nigra). Po odkvětu bylin na zemi zvítězí nálety zeména javoru. Charakter parku připomínají již jen některé geometricky sázené skupiny stromu např. kruh na N 50° 00.109 E 016° 01.679‘ a celkový tvar, patrný z leteckých záberu.

 

Směrem na jihovýchod přímo navazuje na park Přírodní rezervace Bažantnice, s podobnou skladbou flóry a bohatým výskytem ptáku (strakapoud velký, brhlík lesní, budníčci, sýkory, lejskové, žluva hajní aj.), které jsou předmětem ochrany této PR.

 

Prameny:
Článek p Ladislava Šilingera pro Klub Prátel Pardubicka.

Wikipedia

 

 

 

Ke keši.

Svá geovozidla zaparkujte nejlépe na nedaleké odbočce k rybníku Lodrant - N 50° 0.167 E 016° 01.803‘ , nevjíždejte prosím do lesních porostu. Keš je od parkovište vzdálená asi 150 m. Samotná keš je lock&lock krabička. Prosím o vkládání jen skleněných, dřevěných nebo kovových předmetu, nevkládejte nesušené přírodniny (kaštany, žaludy apod.), vše potom zvlhne.

S touto keší si mužete odlovit i blízkou keš GC1QFDT.

 

 

 

[En thanks Martina]

The easy natural cache is situated in a beautiful forest with lots of flower carpets brightly blooming during spring, in a place where formerly stood a small castle called Neulust. Its surroundings are far famed for a few nature reserves with reach flora and fauna and occurrence of memorable trees.

 

The best place for parking of your geocars is on near by turn off to Lodrant pond - N 50° 0.167’ E 016° 01.803‘. Please do not drive into the forest crop. The cache is located about 150m from parking. The cache itself is a lock&lock box. Please put in glass, wooden or metal subjects only. Thank You.

 

Additional Hints (Decrypt)

Qhgvan, 0,5 z anq mrzí.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.