Skip to Content

<

Studanka pod Janskym vrchem

A cache by FreezeGhost Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 5/26/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Po zlute vas ceka od parkoviste asi 700m pochod do kopecka... celych 140m prevyseni :-). Prosim zavirejte branu, nerad bych aby utekly ovce z pastviny. Pro cyklisty co maji radi trochu adrenalinu to lze vzit po zelene pres Polsko viz waypoint "kde se napojit na zelenou"... neni nutne jet az do Okrzeszyna
Predelal jsem atributy. Da se to absolvovat i s kocarkem:-). Je to vetsi makacka jak na kole :-), smekam pred svou geo zenou

Petríkovice – studánka pod Janským vrchem

Studánka s kaplí okolo r. 1910Krajine Bratrí Capku dominuje táhlý hrbet Jestrebích hor, vrcholící vyhlídkovým Žaltmanem (739 m) nad Malými Svatonovicemi.

Mnohem méne navštevovaný je severozápadní cíp Jestrebích hor, oddelený od „vlastního hrbetu" údolím Petríkovického potoka se stejnojmennou vesnicí.

Vesnice Petríkovice je obklopena kopci a nachází se podél úzkého puvabného údolí. Zmínka o prvním osídlení se datuje od roku 1012 a vesnice je prý pojmenovaná po prvním osadníkovi, který se údajne jmenoval Peter Pestolský.

Studánka okolo r. 1910Ve starých dobách byla v Petríkovicích otevrena nalezište železné a manganové rudy, které se tavily ve dvou vysokých pecích.

Strojní tkalcovna byla dríve válcovým mlýnem a nacházela se na pravé strane pred dnešní odbockou k hranici. Vlastník mlýna se jmenoval Johann Ulbrich, který v roce 1872 vybudoval poutní kapli pod Janským vrchem. Podnetem k vybudování kaple byl pramen s výjimecne cistou vodou, které se pripisovaly lécebné úcinky. Podle analýz Dr.Klause z Vídne a Dr.Sonnenscheina z Berlína byla voda naprosto uznávaná pro vybudování ozdravných prostor se studenou vodou. Pramen obsahoval zejména železo, síru, jód, vápník a kyselinu uhlicitou.

V soucasné dobe je kaple, která stála na vyvýšeném míste proti studánce, již minulostí. Byla postavena ze dreva a podlehla tak vlivum pocasí. Její zbytky byly zlikvidovány v roce 2002 pri pocátecních pracích na obnove studánky.

Nad studánkou se vypíná Janský vrch (697 m), pres který prechází cesko-polská hranice. Na polskou stranu se hrbet sklání celkem mírným svahem, kdežto k jihu a jihozápadu spadá na naše území témer souvislou soustavou skalních sten a útesu. Jednotlivé útvary jsou desítky metru dlouhé, nekteré až 20m vysoké, a nápadne vycnívající od hrany svahu. V dusledku sklonu vrstev jsou výrazne nesoumerné.

Pozoruhodný útes tvorí tzv. Krausovu vyhlídku, vystupující mezi korunami stromu.V méne odolných vrstvách karbonských usazenin v nem vzniklo nekolik skalních oken a dutin. Podobnou modelací se vyznacují i skaliska v blízkost i vrcholu Janského vrchu (697 m). K nejzajímavejším patrí asymetrický skalní srub, cnící z hrany hrbetu asi 100 m jihovýchodne od vrcholu. Na jeho západním úpatí se cerná asi 1 m široký i vysoký otvor jeskynní dutiny, nazývané Medvedí doupe. Tato oválná, asi 10 m dlouhá chodbicka vznikla patrne zvetráním méne odolné vrstevní polohy, nelze vyloucit ani umelý puvod. Obdobnou skálou je tvoren i vlastní vrchol Janského vrchu, stena pak lemuje hranu hrbetu ješte v délce asi 200 m.

Stav studánky v dubnu 1999Novodobá historie studánky se zacala psát pocátkem roku 1999, kdy se clenové Klubu ceských turistu Bohuslavice nad Úpou rozhodli tuto studánku v Petríkovicích opravit. V této dobe byl celý objekt studánky již ve velmi špatném technickém stavu: steny byly vychýlené, nekteré kameny vypadlé, strecha byla proborená a drevená kaple naproti studánce byla již vekem znicená.

V dubnu 1999 byla porízena fotodokumentace tehdejšího stavu studánky. Od této doby se rozbehly prípravné práce. Vlastní práce na studánce zacaly až pocátkem roku 2002, kdy byl proveden úklid okolí a byly zlikvidovány zbytky drevené kaple.

Potom se práce na studánce na urcitou dobu pozastavily. Až s príchodem nového  clena do  KCT  Bohuslavice nad Úpou, který bydlí prímo v Petríkovicích pod Janským vrchem, se opet práce rozjely naplno v roce 2007. V tomto roce se uskutecnily dve brigády.

Stav studánky zacátkem roku 2008V cervnu 2007 byla studánka peclive rozebrána, kameny ocišteny, ocíslovány a rádne zaneseny do nákresu sten studánky. Behem léta byla studánka opet sesazena dohromady a na podzim se udelaly dokoncovací práce na oprave sten studánky, drenáž okolo celé zadní steny, rezatá trubka výtoku vody byla vymenena za nerezovou a bylo opraveno celé dno studánky. Na techto pracích se cástecne podíleli také nekterí obcané Petríkovic. Krome samotné práce zejména poskytnutím technického i materiálního zázemí. Díky této pomoci bylo vše dobre a rychle zvládnuto.

Zacátkem roku 2008 byla studánka osazena novým krovem a strechou, která byla zdarilou replikou puvodní strechy dle dobových pohlednic. Prostor nad samotným pramenem chrání nová ozdobná mríž. Na mríž a  strechu byla  usporádána verejná sbírka po celé obci Petríkovice a prispel i místní Obecní úrad.         

Podekování patrí zejména obcanum bydlícím prímo pod Janským vrchem, kterí celou akci sponzorovali zapujcenou technikou a zarídili výrobu nových krovu, strechy a ozdobné mríže. Zásluhou této pomoci dostala oprava studánky profesionální charakter.

Na poslední brigáde v cervnu 2008 byly provedeny dokoncovací práce v okolí studánky. Jednalo se zejména o upravení prostoru pred studánkou, kde byla použita puvodní dlažba z velkých kamenu.

Na záver: v kvetnu 2008 byl proveden rozbor pitné vody ve studánce s temito výsledky:

PH - 7,1  *  vodivost ( konduktivita ) – 15,44 mS/m  *  CHSK-Mn – 1,07
tvrdost – 1,1 mva/l ( mekká voda )  *  dusicnany – 6,6 mg/l  *  amonné ionty – 0 mg/l   

Klub ceských turistu Bohuslavice nad Úpou


zdroj Chvalecske stranky

Tato kes byla zarazena do projektu K pramenum
Nezapomente si opsat bonusove cislo

Nase studanka je taky zarazena do celonarodni souteze o nejhezci studanku: Na strankach www.estudanky.cz (narodni registr studanek) otevrit Galerii, ve tretim radku textu je podtrzene: zaznamy dle hodnocení – kliknutím do tohoto textu se otevre Studankova galerie dle hodnoceni. Petrikovicka studanka ma No. 858 pod Janskym vrchem. Kliknutim do obrazku studanky se otevre Detail foto, v dolni casti jsou zlute hvezdicky s napisem Hodnoceni studanky. Mysi najedete na hvezdicky a posunem po nich se postupne vymodruji. Az se jich vymodri 5 (maximalni pocet) pak teprve kliknete levym tlacitkem mysi . Tim studanku ohodnotite nejlepe (hodnota samozrejme zalezi na vas:-) ).

Additional Hints (Decrypt)

mn xnzral / oruvaq fgbarf

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

337 Logged Visits

Found it 314     Didn't find it 5     Write note 8     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Owner Maintenance 4     Update Coordinates 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 50 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.