Skip to Content

<

Rokycansky podchod

A cache by Loky02 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/5/2009
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tak vstupenky na nástupiště již nejsou, tak lovte jak chcete :)

Výchozí souradnice vás zavedou ke vchodu do rokycanského podchodu, klidne zde mužete hledat keš, ale nejsem si úplne jist zda budete úspešní.Rokycanský podchod

V letech 1927-30 probíhaly masivní práce na železnicním telese na katastru Rokycan. Zdvoukolejnení znamenalo i výstavbu mnoha doprovodných inženýrských staveb. V samotných Rokycanech to zároven prineslo celkovou promenu dopravního režimu. Až do té doby totiž krížení silnicní a železnicní dopravy probíhalo v Rokycanech pres nekolik úrovnových prejezdu. Ty nyní mely být zrušeny. Zaniknout mel zejména frekventovaný prejezd na Štáhlavské silnici v ose nynejší Jerabinové ulice.


Vstup do podchodu z Námestí 5. kvetna

Koncepci nového rešení pak nastínila v roce 1923 studie zpracovaná Reditelstvím státních drah v Plzni, která byla 4.-17. ledna 1923 vyložena k verejnému nahlédnutí. Místo prejezdu byl navržen podchod pro peší. Nový podjezd mel vzniknout za sokolovnou. Zrušen mel být i prejezd za mestskými železárnami. Tato studie byla pak opravdu beze zbytku realizována. Do rekonstrukce trati bylo nekolik úrovnových prejezdu zrušeno: od mestských železáren k Hopfengärtnerove továrne, na Štáhlavské silnici (na míste nynejšího podchodu u nádraží), do Trhovky, nad Trhovkou, u Jelínkovic boudy (na míste dnešního mostu na Plzenské silnici), nad Rípovic mlýnem (u Klabavské prehrady).

Vstup do podchodu z Jerabinové ulice (pred rekonstrukcí)

Zejména zrušení prejezdu na Štáhlavské silnici drasticky promenilo dopravní sít v Rokycanech. Na jeho míste byl totiž zrízen jen podchod pro peší.

Podle studie z roku 1923 mel podchod merit 50 metru. Jeho výška mela být 2 metry, šírka 3,5 metru. A v tomto rozsahu byl pak podchod opravdu realizován. Podchod je 50 m dlouhý, 3,5 m široký, obložen spárovanými kvádry (kyklopské zdivo). Strop bíle omítnut. Podchod vydlážden mozaikovou dlažbou. Nebyla to príliš inženýrsky elegantní stavba. Tmavý a nízký podchod pusobí depresivne a lacine. Problém je i s prístupem do podchodu. Ze severní strany je to relativne vyhovující chodník v mírném spádu lemovaný betonovým zábradlím. Problém ale nastal na jižním konci. Tam do Jerabinové ulice vyústil podchod príkrým schodištem (schody 3,5 m široké, 15 cm vysoké). Toto schodište je nicméne zcela nevhodné pro matky s kocárky, seniory natož vozíckáre.

Stavební vývoj podchodu

Pri náletu koncem 2.svetové války byl podchod poškozen explozí. V cervenci 1945 rozhodl MNV požádat stanicní úrad Ceskoslovenských státních drah, aby opravil zdivo v podchodu. Dalším pozustatkem války byla vrata umístená v podchodu. V lednu 1946 MNV deklaroval, že bude tlacit na zástupce drah, aby vrata odstranili. V rámci poválecné obnovy došlo k projekcní úprave a nove zrízeny schody od nádraží do podchodu. Dráhy s tím vyslovily souhlas, ale odmítly se podílet na jejich údržbe. V breznu 1947 mesto plánuje opatrit chodník pred podchodem svetly. V prosinci 1961 se na plénu MNV debatuje o stavu podchodu. Navrhuje se do nej umístit trvalé osvetlení. Akce mela probehnout ješte v roce 1966. V ríjnu 1966 už byli práce dokonceny. Úpravy spocívaly zejména v novém vydláždení podchodu. K nejaké zásadní promene nedošlo. K 50.výrocí komunistického prevratu vyhlásilo mesto Rokycany závazek, že provede zastrešení schodu u podchodu u nádraží a pridají rampy ke zlepšení sjízdnosti pro detské kocárky. Realizace této akce, vcetne zastrešení vstupu do podchodu, mela probehnout v letech 1970-71. Behem roku 1970 bylo zastrešení a sjezd pro kocárky nedokoncené, proto se v únoru 1971 výstavba prístrešku i dokoncení sjezdu pro kocárky zarazuje mezi takzvané skluzové akce, které byly z roku 1970 prevedeny do toho následujícího. Dokoncení prací mely zajistit Technické služby a podnik RND Ejpovice, které tuto práci dokoncili roku 1972. V roce 1973 byl po pracích podchod vybílen. V roce 2003 mestská rada uvažuje o výstavbe bezbariérového prístupu do podchodu z Jerabinové ulice, címž by se vyrešil problém strmých schodu pro osoby se sníženou schopností pohybu. Až do poloviny roku 2009 je nad schody stále puvodní plechové zastrešení a bezbariérový prístup není vybudován


Optimalizace trati Zbiroh - Rokycany

Stavba reší optimalizaci stávající trati v úseku Zbiroh - Rokycany, která spocívá predevším v úprave smerových a sklonových pomeru pro zvýšení rychlosti (pro klasické soupravy 120 km/h, pro soupravy s naklápecí skríní 160 km/h), výmene železnicního svršku a sanaci železnicního spodku. Dále zahrnuje modernizaci sdelovacího a zabezpecovacího zarízení, úpravy elektrizace tratového úseku strídavou trakcní soustavou 25 kV a další práce.


Podchod v dobe rekonstrukce

Podchodu se tato optimalizace dotkla až 25. cervna 2009, kdy byl podchod uzavren a zacaly rozsáhlé úpravy. Puvodní kamenný podchod z roku 1923 byl nahrazen novým železobetonovým. Dríve byl prístup na nástupište prímo pres koleje, což v nekterých prípadech mohlo být nebezpecné, a proto byly vybudovány schody z podchodu na nástupište. Bezbariérový prístup je zajišten výtahy. Na severní strane je podchod zakoncen jako dríve mírne stoupajícím chodníkem. Na jižní strane bylo vybudováno nové pomerne príkré schodište. Puvodne mel být podchod na jihu zakoncen stoupajícím chodníkem. Od tohoto zámeru bylo odstoupeno a spolecne se schodištem byl vystaven výtah. Nove vybudovaný podchod dostal hodne podobný kabát jako všechny ostatní podchody opravené v rámci optimalizace trati. Tím práce na podchodu ovšem nezkoncily. 19. srpna 2010 byl uzavren východ na námestí 5. kvetna, který zatím nebyl modrnizován. Spolu s tím se 21. srpna instalovalo zastrešení schodu. Zastrešní bylo o týden pozdeji osazeno i plastovými výplnemi. Východ na námestí 5. kvetna byl znovu sprovoznen presne na Den Rokycan, tedy 10. zárí. Zed, která delila cestu od parku byla zbourána a nove zde byl zbudován moderní mini plutek. Celá cesta z podchodu byla rozšírena a nove vydláždena. Vznikl i prímý vstup do parku, hned za východem do podchodu. Puvodní kamenné zdivo po této úprave zustalo pouze od schodu, veducí k hlavní vstupu na nádraží, do konce podchodu smerem na námestí 5. kvetna.

Ješte nekolikrát byl podchod uzavren a znovu otevren. Od listopadu 2010 je využíván s malými omezeními. Jediným vetším omezením bylo zavrení východu na 1. nástupište kvuli úprave elektrického vedení.


Cache:

Jedná se o klasickou mestkou kešku. Keš by sice klidne mohla být jen tradicní, ale kaceri kterým jde jen o body by si podchod dostatecne neprohlédli. Proto jsem zvolil toto rešení. Jelikož je podchod nove spojen s novými nástupišti urcite se na nej v rámci keše podíváte.


Cache najdete na souradnicích:

49° 44.FGH 13° 35.IJK


F = A / B
G = (C+A) / 4
H = B+2
I = (E-1)/10
J = D
K = E - C - B

Pocet vytahovych dverí v obou úrovních celého podchodu = A

Nez v podchodu nastoupite do vytahu vsimnete si menší modré cedule na které jsou 3 obrázky. Prostrední obrázek je:

Preškrtnutá cigareta B = 1
Vozíckár B = 2
Kocárek B = 3
Nafukovací kachnicka B = 4

Vydejte se na 2. nástupište musíte zdolat C schodu.

Když vyjdete na nástupište objeví se pred Vámi D velkých sloupů držících střechu.

Pocet schodu stoupajících do Jerabinovi ulice = E


Prosím uložte cache PRESNE tak jak ji najdete!

Keš je na velmi frkventovaném míste!! Tak dávejte pozor na mudly!!


POZOR!! od 16.ledna 2016 změna finálních souřadnic


V prípade dotazu nebo nesrovnalostí me kontaktujte via profil ;-)

Additional Hints (Decrypt)

cbq

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

682 Logged Visits

Found it 621     Didn't find it 12     Write note 32     Temporarily Disable Listing 6     Enable Listing 6     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 2     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 20 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.